حمله به تایتان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حمله به تایتان
Shingeki no Kyojin manga volume 1.jpg
جلد اولین قسمت مانگای حمله به تایتان‌ها
進撃の巨人
(Shingeki no Kyojin)
گونهاکشن، خیال‌پردازی، پسارستاخیزی، درام
مانگا
نویسندههاجیمه ایسایاما
ناشرکودانشا
ناشر انگلیسیکودانشا کمیک یو اس‌آ
مخاطب سنیشونن مانگا
مجلهمجله بساتسو شونن
تاریخ پخشسپتامبر ۲۰۰۹ – ادامه دارد
دوره‌ها۲۸
مانگا
شینگکی نو کیوجین: پیش از سقوط
نویسندهسوزوکازه ریو
نگارگرشیکی ساتوشی
ناشرکودانشا
تاریخ پخش۲ دسامبر ۲۰۱۱۲۹ ژوئن ۲۰۱۲
دوره‌ها۳
انیمه
کارگردانتتسورو آراکی (فصل ۱)
ماساشی کوئیزوکا (فصل ۲)
نویسندههاجیمه ایسایاما
موسیقیهیرویوکی ساوانو
استودیواستودیوی ویت، با همکاری پروداکشن آی.جی
انتشار ۶ آوریل ۲۰۱۳ ادامه دارد
Live-action film
انتشار۱ اوت ۲۰۱۵ (بخش ۱)
27 ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۵ (بخش ۲)

حمله به تایتان (به ژاپنی: 進撃の巨人، Shingeki no Kyojin)، (به انگلیسی: Attack on Titan)، یک مجموعه مانگای ژاپنی است که توسط هاجیمه ایسایاما نوشته و طراحی شده‌است. این مجموعه ابتدا در ۹ سپتامبر ۲۰۰۹ در مجله مجله بساتسو شونن منتشر شد و تا کنون ۲۸ جلد آن منتشر شده‌است. خلاصه داستان این است که قرن‌ها پیش انسان‌ها توسط غول‌هایی به نام تایتان تا مرز نابودی پیش می‌روند. انسان‌های باقی‌مانده برای حفاظت از جان خود دیوارهای بلندی می‌سازند و به مدت ۱۰۰ سال درون این دیوارها در امنیت کامل به سر می‌برند تا زمانی که یک غول عظیم‌الجثه پدیدار می‌شود و دیوار را خراب می‌کند.

پخش فصل اول مجموعه تلویزیونی انیمه آن از ۶ آوریل ۲۰۱۳ در ماینیچی برودکاستینگ سیستم شروع شد و تا ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۳ به طول انجامید. فصل دوم انیمه نیز از آوریل ۲۰۱۷ پخش شد. عرضهٔ بخش نخست از فصل سوم این انیمه نیز از ژوئیه ۲۰۱۸ آغاز شد و بخش دوم آن نیز از ۲۹ آوریل ۲۰۱۹ پخش شد. لایو اکشنی دو بخشی نیز بر اساس آن، با عناوین حمله به تایتان و حمله به تایتان: پایان دنیا در سال ۲۰۱۵ ساخته شده‌است.

حمله به تایتان به موفقیتی تجاری نیز تبدیل شد چنانکه بیش از ۲۸ میلیون نسخه از مانگای آن تا پایان سال ۲۰۱۳ به فروش رسید و پخش انیمه آن باعث افزایش ناگهانی محبوبیت آن شد که البته با نقدهای بسیاری دربارهٔ داستان و فضای آن نیز همراه بود.

طرح کلی[ویرایش]

برای جلوگیری از لوث شدن داستان، اطلاعات این صفحه تنها از انیمه برداشت شده و برداشتی از مانگا صورت نگرفته است

زمینه[ویرایش]

۱۰۰ سال پیش از شروع داستان، ظهور غول‌هایی به شکل ظاهری انسان که آن‌ها را تایتان (به ژاپنی: 巨人، Kyojin) می‌خوانند بشریت را وادار به زندگی قرون‌وسطایی در درون دیوارهایی بلند کرد. این دیوارها به صورت سه دایره متحدالمرکز هستند و بیرونی‌ترین آن‌ها دیوار ماریا (ウォール・マリア، Wōru Maria) است. دیوار میانی رز (ウォール・ローゼ، Wōru Rōze) نام دارد که با دیوار ماریا ۱۰۰ کیلومتر و با دیوار مرکزی که دیوار سینا (ウォール・シーナ، Wōru Shīna) نام دارد ۱۳۰ کیلومتر فاصله دارد. صد سال است که انسان‌ها درون این دیوارها با آرامش زندگی کرده‌اند تا اینکه به ناگهان در ابتدای داستان، غولی ۶۰ متری (بلندتر از دیوار ماریا) به همراه غولی زره‌پوش( با قد 15 متر ) دیوار داخلی ماریا را سوراخ کرده و راه را برای ورود دیگر غول‌های کوچکتر فراهم می‌کنند. با سقوط دیوار ماریا، بشریت بیشتر زمین‌های کشاورزی و شهرهایش را از دست داده و دچار قحطی می‌شوند.

انسان‌ها در این صد سال اطلاعات چندانی دربارهٔ غول‌ها، منشا پیدایش یا چگونگی تولیدمثل آن‌ها بدست نیاورده‌اند. غول‌ها معمولاً بین ۳ تا ۱۵ متر بلند هستند، لباس نمی‌پوشند، اندام تولیدمثل ندارند و علاقه زیادی به کشتن و بلعیدن انسان‌ها دارند. آن‌ها به حیوانات دیگر کاری ندارند و نیاز جسمی به خوردن انسان‌ها هم ندارند به‌طوری‌که بدون خوردن انسان‌ها و تنها با نور خورشید براحتی زندگی می‌کنند. آن‌ها پوست محکمی دارند و فقط با الیاژ خاصی میتوان روی ان خراش ایجاد کرد و به راحتی زخم‌ها و حتی بریده شدن سر و اعضای بدن خود را بازتولید می‌کنند و تنها با ایجاد بریدگی عمیق در پشت گردنشان کشته می‌شوند. این ضعف آن‌ها باعث اختراع چرخ دهنده مانور سه‌بعدی (立体機動装置، Rittai Kidō Sōchi) بدست انسان‌ها شده که سربازان را قادر به جابجایی در ارتفاع خاصی از زمین و رسیدن به نقطه ضعف غول‌ها می‌کند.

داستان[ویرایش]

داستان، حول اِرن یِگِر (Eren Jaeger)، خواهر ناتنی‌اش میکاسا آکرمن (Mikasa Ackerman) و دوست این دو با نام آرمین آرلرت (Armin Arlert) می‌گذرد. پس از سقوط دیوار ماریا و شهر شیگانشینا (Shiganshina)توسط تایتان ها، مادر اِرن بدست یک تایتان کشته می‌شود و او قسم می‌خورد که انتقام انسان‌ها را از تایتان‌ها بگیرد. او به همراه دوستانش به ارتش ملحق می‌شوند.

شخصیت‌های اصلی[ویرایش]

برای دیدن همه شخصیت‌ها به صفحه فهرست شخصیت های حمله به تایتان مراجعه کنید.

ارن یگر[ویرایش]

پسر گریشا و کارلا یِگِر، که توانایی تبدیل شدن به تایتان را دارد. گریشا با تزریق یک ماده خاص (ماده نخاعی یک تایتان هوشمند که توانایی تبدیل شدن به انسان را نیز دارد) او را به تایتان تبدیل کرد( نام تایتان ارن حمله کننده است ). وقتی ارن برای اولین بار به تایتان تبدیل شد، پدرش را خورد و توانایی‌های تایتانی گریشا به او منتقل شد. او شخصیتی دمدمی مزاج دارد و در بیشتر مواقع از روی احساسش عمل می‌کند. یِگِر (به انگلیسی: Yeager) در زبان آلمانی به معنی "شکارچی" می باشد.[۱]

میکاسا آکرمن[ویرایش]

آخرین دختر شرقی(میکاسا دورگه است مادرش تنها فرد ژاپنی به غیر از میکاسا بود و پدر او غربی بوده)که در جزیره بهشت (جزیره ای که دیوار های ماریا، رز و سینا در آن قرار دارند و با نام جزیره پارادایس نیز یاد میشود) مانده، از خاندان آکرمن ها. پدر و مادرش به دست قاچاقچی‌های انسان کشته شدند و خودش دزدیده شده و بعد توسط ارن نجات پیدا کرد. پس از آن با خانواده یِگِر زندگی کرد. میکاسا به ارن علاقه دارد (البته میکاسا وقتی شجاعت ارن را موقع نجاتش دید عاشق او شد ولی ارن فقط احساس دوستانه و خواهری نسبت به او دارد) و برای محافظت از او وارد ارتش (به خاطر قولی که به مادر ارن داده بود) و بعد گروهان شناسایی شد. او پس از مرگ خانواده اش شخصیتی سرد و خشک پیدا کرده و کمتر پیش می آید احساساتش را نشان دهد و از هفت خاندان شناخته شده ی آکرمن فقط میکاسا و لیوای زنده مانده اند و خاندان آکرمن با تایتان مادر ارتباطی دارند.

آرمین آرلرت[ویرایش]

دوست صمیمی میکاسا و ارن و تایتان غول پیکر که قدرت خود را از برتهولت هوور گرفته است از نظر قدرت بدنی به پای سربازان دیگر نمی‌رسد اما مغز متفکر گروه است و نقشه‌های هوشمندانه ای طراحی می‌کند. او شخصیتی نرم و احساساتی دارد.

لیوای آکرمن[ویرایش]

قوی‌ترین سرباز بشریت. پسر کوشل آکرمن. لیوای بیشتر عمر خود را زیر زمین گذراند. او به همراه دوستانش فارلان و ایزابل از تجهیزات مانور سه بعدی استفاده می‌کرد و همین باعث شد اروین اسمیت به سمت او کشیده شود و او را در گروهش استخدام کند. لیوای ابتدا قصد کشتن اروین را داشت، اما با مرگ دوستانش و متوجه شدن اشتباهش در کشتن او، دست از کار کشید و با او همراه شد. به گفته هاجیمه ایسایاما، لیوای احساساتی‌ترین شخصیت داستان است اما قوی‌تر از آن است که احساساتش را نشان دهد.

اروین اسمیت[ویرایش]

فرمانده گروه شناسایی و مردی با تدبیر و باهوش. او شخصیتی متفکر و خونسرد دارد. تمام هدف او رسیدن به زیرزمین اسرارآمیز و پی بردن هویت اصلی تایتان ها است که تقریباً تمام راه را تا رسیدن به آن طی میکند اما قبل از آن با شجاعت به کام مرگ میرود

هیستوریا ریس (کریستا لنز)[ویرایش]

در فصل اول با نام کریستا لنز شناخته می شد. هویت اصلی او هیستوریا ریس، دختر راد ریس از خاندان سلطنتی است. هیستوریا در ابتدا شخصیتی بی عرضه و ضعیف داشت، اما پس از فاش شدن هویت واقعی‌اش و فهمیدن اهمیت جایگاهش بین مردم، به عنوان فردی قدرتمند با روحیه قوی و شکست ناپذیر ظاهر شد و تصمیم گرفت با تمام توانش برای نجات بشریت تلاش کند. او پس کودتا برای پایین آوردن پادشاه تقلبی، تاج گذاری شد و بعنوان ملکه به تخت نشست.

کنی آکرمن[ویرایش]

دایی لیوای آکرمن که بعنوان یک قاتل بزرگ و حرفه ای شناخته می شود و بیش از صد نفر از سربازان ژاندارمری را کشته است. وی شخصاً لیوای را آموزش و تمرین داده است اما در فصل سوم در پی کشتن اوست. با این حال، در آخرین لحظات زندگی‌اش جعبه‌ای حاوی مایع نخاعی تایتان شیفتر (انسان تبدیل شونده به تایتان) را به لیوای می دهد و قدمی مثبت برای نجات بشریت بر می‌دارد.

برتولت هوور[ویرایش]

برتولت سربازی با شخصیتی ساده و احساسی است که در فصل دوم معلوم می‌شود همان تایتان غول پیکر است. او به همراه تایتان زرهی سعی در دزدیدن ارن داشتند که در پایان فصل دو ارن از آن‌ها پس گرفته شد.وی در پی باز پس گیری دیوار ماریا کشته شده و قدرت تایتان غول پیکر او به آرمین آرلت میرسد.

راینر براون[ویرایش]

راینر یکی دیگر از سربازان بشریت است که به تایتان زرهی تبدیل می‌شود. تایتان زره پوش یا زرهی همان تایتانی است که به همراه تایتان غول پیکر به دیوار ماریا حمله کردند. راینر شخصیتی جدی و گاهی عصبی دارد. او بخاطر احساس گناه و عذاب وجدانش دچار بیماری دو شخصیتی شده و بعضی وقت‌ها فراموش می‌کند که واقعاً کیست و فکر می‌کند همچنان سرباز بشریت است.

فریدا ریس[ویرایش]

خواهر هیستوریا که با خوردن مایع نخاعی عموی خود یوری رایس، توانایی تبدیل شدن به تایتان را پیدا کرد. او حقیقت جهان را مشاهده کرد و جانشین عموی خود شد. مدتی بعد گریشا یگر هنگام عبادت و برگزاری مراسم مذهبی به کلیسای تاریخی ریس حمله کرد و با فریدا وارد جنگ می شود سپس فریدا را شکست داده و قدرت تایتان مادر را از او میدزدد و همه خاندان ریس از جمله مادرش و برادر و خواهران او را به قتل رساند . تنها رُاد ریس موفق به فرار شد.

گریشا یِگِر[ویرایش]

پدر ارن یگر که با تزریق سرم ارن را به تایتان تبدیل کرد. او کلید زیرزمین خانه را به ارن داده و به او گفته راز تایتان‌ها در زیرزمین مخفی شده است.گریشا بعد از تبدیل ارن به تایتان به دست خود ارن خورده می شود .آن ها پس از بازپسگیری دیوار ماریا به آن جا میروند و با سه کتاب که گذشته گریشا یِگِر را بیان میکند مواجه می شوند. در ان کتاب ها گریشا توضیح داده است که در گذشته خانواده دیگری داشته است و هویت اصلی تایتان هارا فاش میکند.

تایتان ها:[ویرایش]

تایتان (به انگلیسی: Titans) و (به ژاپنی: 巨人 Kyojin) غول‌هایی هستند که ظاهری بسیار شبیه به انسانها دارند با این تفاوت که به دلیل عدم برخورداری از آلات تناسلی و همچنین اندام دفع گوارش، فاقد قدرت گوارش و تولید مثل هستند. بیشتر تایتان‌ها جنسیت مرد دارند با این‌حال تایتان‌های زن نیز دیده شده‌اند. مردم داخل دیوار آموخته بودند که ۱۰۷ سال قبل از سال ۸۵۰ تایتان‌ها ظاهر شدند و بشریت را به سرعت در معرض نابودی قراردادند. بعدها در انیمه مشخص می شود که آنها نزدیک به ۲۰۰۰ سال قبل وجود داشته اند که به دلیل لوث شدن داستان از ذکر آن موارد خودداری شده است. نام تایتان از اساطیر یونانی برگرفته شده است. حمله به تایتان بیشترین اثرپذیری را از یوتون یکی از معروف‌ترین اساطیر اسکاندیناوی داشته است. هر دو افسانه "تایتان" و "یوتون" از موجودی بنام یمیر به‌وجود آمده اند. در قسمت ۹۶ مانگا حمله به تایتان، چندین شخصیت تایتان با اقتباس از شخصیت های سریال بازی تاج‌وتخت طراحی شده‌اند.[۲]

پرونده:تایتان های بازی تاج و تخت.webp
تایتان‌هایی که با اقتباس از سریال بازی تاج و تخت طراحی شده‌اند. از چپ به راست، مارجری تایرل، تایوین لنیستر، کرم خاکستری، میساندی،اد، پیتر بیلیش، واریس، وایف و آریا استارک


دسته بندی تایتان‌ها:[ویرایش]

تایتان‌ها از لحاظ اندازه و توانایی‌هایشان دسته بندی می شوند. در جدول زیر سعی شده بصورت خلاصه این دسته بندی توضیح داده شود:

نوع توضیحات
تایتان عادی (خالص) اکثر قریب به اتفاق تایتان‌ها از این نوع هستند.

این تایتان ها در ارتفاع‌های ۲، ۵، ۷ و ۱۵ وجود دارند.

بجز یک مورد خاص، سایرین قدرت تکلم ندارند و تنها ماهیت مشترک آنها بی‌فکر بودن آنهاست.

تایتان غیرعادی تایتان‌های خالصی که رفتار هوشمند و غیرطبیعی دارند در این نوع، دسته‌بندی خواهند شد.
تایتان هوشمند (تایتان شیفتر) "تایتان هوشمند"، "تایتان Shifter" یا "منتقل شونده" و همچنین "نه تایتان" از اسامی این تایتان‌ها است.

در حقیقت انسانهایی وجود دارند که قدرت ارادی تبدیل شدن به تایتان را دارا هستند.

بعضی از آنها توانایی صحبت کردن دارند و نسبت به محیط خود کاملا آگاه هستند.

رفتار:[ویرایش]

تایتان‌ها که در این بخش منظور همان "تایتان‌های عادی یا خالص" است، هیچ علاقه ای به گونه‌های غیرانسانی نشان نمی‌دهند. آنها با حیوانات یا گیاهان و درختان هیچ تعاملی نداشته و صرفا بدنبال بلعیدن انسانها هستند. تایتان‌ها از نور خورشید انرژی میگیرند و پس از زخمی شدن، عضو آسیب دیده آنها سریعا شروع به بخار کردن و ترمیم می کند. تنها راه کشتن آنها ضربه زدن و قطع کردن گردن آنها از پشت است. شب هنگام استراحت می کنند و حرکت بسیار کندی دارند. نداشتن اندام دفع گوارش موجب می شود تا پس از بلعیدن انسانها، پس از مدتی آنها را پس بزنند و همچنین نداشتن اندام تناسلی باعث عدم توانایی تولید مثل آنها می شود. فقط چند مورد خاص از تایتا‌ن‌ها توانایی تکلم دارند.

دیوارها:[ویرایش]

۱۰۰ سال پیش از شروع داستان با ظهور تایتان‌ها بشریت مجبور شد برای ادامه حیات به زندگی قرون‌وسطایی در درون دیوارهایی بلند روی بیاورد. سه دیوار به ترتیب با نام‌های

 • دیوار ماریا (بیرونی ترین دیوار)
 • دیوار رز (دیوار میانی)
 • دیوار سینا (داخلی ترین دیوار)

از بشریت محافظت می کنند. این دیوارها به صورت سه دایره متحدالمرکز هستند که بر اساس اطلاعات منتشر شده کمترین ارتفاع آنها ۵۰ متر است. این در حالی است که تایتان‌ها در سه دسته

 • تایتان های ۵ متری
 • تایتان های ۷ متری
 • تایتان های ۱۵ متری

وجود دارند. بنابراین تا اینجا ارتفاع دیوارها مانع از حمله تایتان‌ها به مردم خواهد شد. تا اینکه در سال ۸۴۵ دو تایتان با نام‌های "تایتان عظیم الجثه" و "تایتان زره‌پوش" ظاهر می شوند. تایتان عظیم الجثه ارتفاعی نزدیک به ۶۰ متر داشته و همچنین تایتان زره پوش باعث شکسته شدن دیوار "ماریا" می شود و همانطور که آرمین آرلرت تصور می کرد بشریت متوجه می شود که دیوارها نمی توانند به‌صورت همیشگی مانع حمله تایتان‌ها شوند.

دیوار ماریا[ویرایش]

دیوار ماریا (به انگلیسی: Maria) بیرونی‌ترین دیوار از بخش مرکزی است. بین دیوار ماریا و دیوار رز ۱۰۰ کیلومتر فاصله وجود دارد. در این صورت بین دیوار ماریا و دیوار سینا ۲۴۰ کیلومتر فاصله و از دیوار ماریا تا بخش مرکزی ۴۸۰ کیلومتر فاصله است. ارتفاع دیوار ماریا ۵۰ متر است.[۳]

دیوار رز[ویرایش]

دیوار رز (به انگلیسی: Rose) میانی که بین دیوار ماریا و دیوار سینا واقع شده است، رز نام دارد. فاصله بین دیوار رز و دیوار سینا ۱۳۰ کیلومتر است. در این صورت بین دیوار رز و بخش مرکزی ۳۸۰ کیلومتر فاصله است.[۴] "رز" نام رمز عملیات مخفیانه آلمان شرقی برای ساخت دیوار برلین بود.[۵]

دیوار سینا[ویرایش]

دیوار سینا (به انگلیسی: Sina) داخلی ترین دیوار است که از بخش مرکزی ۲۵۰ کیلومتر فاصله دارد.[۶]

اطلاعات عمومی مربوط به دیوارها
نام دیوار مناطق شناخته شده توضیحات
ماریا (Maria) بخش جنوبی:
 • شیگانشینا (Shiganshina)
دیوار ماریا بیرونی ترین دیوار پادشاهی بشر است.

همانند سایر دیوارها ۵۰ متر ارتفاع دارد.

در سال ۸۴۵ توسط "تایتان عظیم الجثه" و "تایتان زره‌پوش" مورد نفوذ قرار گرفت.

۶ سال بعد در سال ۸۵۱ حفره به‌وجود آمده توسط "ارن یگر" بازسازی شد.

رز (Rose) بخش شمالی:
 • اتوپیا (Utopia)

بخش شرقی:

 • کارانِس (Karanes)

بخش جنوبی:

 • تروست (Trost)

بخش غربی:

 • کرولا (Krolva)
دیوار رز دیوار میانی در سال ۸۵۰ توسط "تایتان عظیم الجثه" مورد نفوذ قرار گرفت.

بعدها توسط "ارن یگر" و با حمایت ارتش حفره به‌وجود آمده توسط سنگ عظیمی پوشانده شد.

سینا (Sina) بخش شمالی:
 • اورود (Orvud)

بخش شرقی:

 • استوهس (Stohess)

بخش جنوبی:

 • اهرمیچ (Ehrmich)

بخش غربی:

 • یارکل (Yarckel)

بخش داخلی:

 • میتراس (Mitras)
 • آندرگرند (Underground)
دیوار سینا داخلی ترین دیوار بشریت است.

برای محافظت از پادشاه و خانواده‌های اشراف ایجاد شده.

شهرهای واقع در دیوار سینا توسط نیروی نظامی "پلیس نظامی" زیر نظر پادشاه، محافظت می شوند.

اطلاعات فنی مربوط به دیوارها
نام دیوار فاصله از دیوار ماریا فاصله از دیوار رز فاصله از دیوار سینا ارتفاع شعاع قطر محیط مساحت
ماریا (Maria) * ۱۰۰ کیلومتر ۲۴۰ کیلومتر ۵۰ متر ۴۸۰ کیلومتر ۹۶۰ کیلومتر ۳،۰۱۵ کیلومتر ۷۲۳،۸۲۲ کیلومتر
رز (Rose) ۱۰۰ کیلومتر * ۱۳۰ کیلومتر نامعلوم ۳۸۰ کیلومتر ۷۶۰ کیلومتر ۲،۳۸۷ کیلومتر ۴۵۳،۶۴۵ کیلومتر
سینا (Sina) ۲۴۰ کیلومتر ۱۳۰ کیلومتر * نامعلوم ۲۵۰ کیلومتر ۵۰۰ کیلومتر ۱،۵۷۰ کیلومتر ۱۹۶،۳۴۹ کیلومتر

فصل اول[ویرایش]

داستان از منطقه شیگانشینا در دیوار ماریا شروع می‌شود. ارن یِگِر به همراه پدرش گریشا یِگِر، مادرش کارلا یِگِر و خواهر ناتنی‌اش میکاسا آکرمن در آرامش زندگی می‌کند. اما همه چیز با پیدا شدن یک غول عظیم‌الجثه به هم می ریزد. غولی که اندازه اش 60 متر است(چند متری از دیوار بلند تر) و با پای خود دروازه شیگانشینا را سوراخ می‌کند. با سوراخ شدن دروازه، تایتان های عادی به داخل منطقه شیگانشینا حمله ور می شوند. در پی این حمله مادر ارن به دست تایتانی خورده میشود ولی خودش و دوستانش موفق به فرار میشوند. در همان حال که مردم درحال فرار از شیگانشینا به داخل دیوار ماریا بودنند تایتانی زره پوش پدیدار می شود و دیوار ماریا را سوراخ می کند بعد ناپدید می شود و دیوار ماریا سقوط میکند. بعد از این اتفاق ها که ارن مرگ مادرش را تقصیر تایتان ها می دانسته است قسم میخورد که انتقام همه اینها را از تایتان ها بگیرد او میخواهد به ارتش برای کشتن تایتان ها ملحق شود و دوستانش هم در این راه او را دنبال می کنند

پنج سال بعد، غول عظیم‌الجثه دوباره به دیوار حمله می‌کند. این بار دیوار رز هدف قرار می‌گیرد و حادثه پنج سال قبل دوباره تکرار می‌شود. ارن که حالا به ارتش ملحق شده است با تمام توانش با آن‌ها مبارزه می‌کند ولی در اوایل مبارزه زخمی می‌شود و یک پایش را از دست می‌دهد و در حالی که برای نجات آرمین از دهان یک تایتان تلاش می‌کند، خودش فدا می‌شود و توسط تایتان خورده می‌شود. میکاسا که خبر مرگ ارن را می‌شنود، سعی می‌کند با کشتن تایتان ها عصبانیتش را خالی کند. وقتی سوختش را تمام میکند و بین دو تایتان گیر می‌افتد، احساس نا امیدی می‌کند و مرگ را می‌پذیرد، اما یاد و خاطره ارن به او امید برای زنده بودن میدهد و اورا دوباره سرپا برای جنگیدن میکند که در همین موقع، یکی از تایتان ها به سمت تایتان دیگر حمله ور می‌شود و میکاسا را نجات می‌دهد این اتفاق در صدسال اخیر بی سابقه بوده است. تایتان به بقیه تایتان ها هجوم می برد و آن‌ها را با خشونت نابود می‌کند. تا وقتی که چند تایتان او را می‌گیرند شروع به خوردنش میکنند. وقتی تایتان تمام توان خودرا جمع میکند و تمام تایتان های اطرافش را از بین میبرد ناگهان از پای در می اید و بر زمین می افتد و از پشت گردن جسدش بیجانش ارن در حالی که از هوش رفته بیرون می‌آید درحالی که بدنش کاملاً سالم است و مشخص می‌شود او توانایی تبدیل شدن به تایتان را دارد. ابتدا همه اورا تایتانی پنهان شده در بین انسان ها میدانند اما وقتی دوستش توضیح میدهد که ارن انسان است و میتواند حفره درون دیوار را ببندد فرمانده پیکسیس برای نجات او پیش قدم میشود.

پس از نجات جانش ارن به تایتان تبدیل می‌شود در ابتدا کنترل خود را از دست میدهد و سعی در کشتن میکاسا میکند ولی بعد با کمک دوستش ارمین ارلرت به خودش می اید و با تخته سنگ بزرگ سوراخ را می‌بندد. در آخر عملیات وقی دیوار بسته شده است کاپیتان لیوای آکرمن هم وارد می‌شود و به نجات ارن کمک می‌کند. لیوای به همراه فرمانده اروین اسمیت، مسئولیت ارن را بر عهده می‌گیرند تا به وسیله او برای بازگرداندن دیوار ماریا تلاش کنند. در همین موقع وقتی هنگ اکتشاف برای عملیات به داخل دیوار ماریا می روند سر و کله یک تایتان پانزده متری مونث پیدا می‌شود که می‌خواهد ارن را پیدا کند. ارن با گروه فرمانده لیوای است و تایتان مونث به گروه حمله می‌کند. تمام افراد گروه در راه نجات جان ارت توسط تایتان مونث از بین می‌روند و فقط لیوای و ارن زنده می‌مانند. ارن با خشم به تایتان تبدیل می‌شود تا تایتان مونث را از بین ببرد اما توسط تایتان مونث که توانایی جنگی فوق العاده ای دارد خورده می‌شود. لیوای به همراه میکاسا تایتان مونث را تعقیب می‌کنند و به تنهایی با او مبارزه می‌کنند و ارن را از دهانش بیرون می آورند. گروه اروین درباره هویت اصلی تایتان مونث تحقیق می‌کنند و با توجه به خصوصیات ظاهری و نحوه مبارزه او، به هویت او پی می‌برند. تایتان زن، "آنی لئون هارت" هم جوخه ای ارن و دوستانش از ژاندارمری است. زمانی که گروه اروین در دیوار سینا قرار دارند، و برای گیر انداختن انی درحال انجام نقشه بودند آنی دوباره به تایتان تبدیل می‌شود و سعی دارد ارن را به دست بیاورد. ارن نمی‌تواند به تایتان تبدیل شود چون نمی خواهد قبول کند که هم جوخه ای قدیمش تایتان مونث است، اما پیوسته تلاش می‌کند تا نگذارد دوستانش آسیب ببینند. ارن به شدت زخمی می‌شود و وقتی مرگ سربازان و هم رزم هایش را می بیند، با تمام توانش تلاش می‌کند و به تایتان تبدیل می‌شود. او با تایتان مونث وارد جنگ میشود و اینبار با جدیت بیشتری مبارزه میکند و موفق میشود تایتان مونث از پای در بیاورد ولی وقتی خواست آنی را از پشت گردنش بیرون بکشد، اشک‌های او را می بیند و شوک زده میشود. همان لحظه آنی خود را در کریستال‌های ضد ضربه‌اش حبس می‌کند و به خواب می رود. بعد از عملیات، اروین برای پاسخگویی به مقامات و دادگاه آماده می‌شود.

جریان دیوارها و تایتان‌ها[ویرایش]

اولین تایتانی که ظاهر شد تایتان مادر بود. شخصی به نام یمیر که به نیا یمیر معروف بود با شیطان قراردادی بست. طبق آن قرار داد نیا یمیر قدرتی فراتر از قدرت انسان‌ها را از شیطان میگیرد که همان قدرت تایتان‌هاست. وقتی که یمیر مرد روح او به نه تایتان تقسیم شد تایتان حیوانی تایتان حمله کننده تایتان غول پیکر تایتان مونث تایتان زره پوش تایتان آرواره تایتان ارابه تایتان مادر و تایتان پتک (در مانگا) و امپراتوری الدیا ساخته شد،و مهم‌ترین دشمن خود مارلی را نابود کردند.سالیان سال به همین روال می گذرد و هر سیزده سال یکبار قدرت تایتان‌ها به فرد دیگری سپرده می‌شد و فقط الدیایی ها که فرزندان یمیر بودند میتوانستند قدرت تایتان هارا به ارث ببرند. تا اینکه قدرت نیا یمیر به شاه کارل فریتز می‌رسد، او تصمیم می‌گیرد به امپراتوری الدیا پایان دهد. او به همراه 10000000 تایتان پنجاه متری و عده‌ای از مردم به جزیره‌ای پارادیس می روند و در آنجا سه دیوار ماریا-رز و سینا را با استفاده از 10000000 تایتان می سازند و بعد با قدرت تایتانی اش حافظهٔ مردم خودش را تغییر می‌دهد و به مردم می گوید در تمام جهان فقط آنها توانسته اند زنده بمانند و باقی جهات توسط تایتان های بیرون دیوارها از بین رفته اند .او به همهٔ مردم خارج از دیوار گفت که اگر به دیوارها حمله کنند 10000000 تایتانی که درون دیوارها خوابیده‌اند از خواب بیدار می‌شوند و آن‌ها را نابود می‌کنند.(ولی چون گریشا یِگِر به خاندان سلطنتی ریس در کلیسای مقدسشان حمله کرد و با خوردن فریدا ریس قدرت تایتان مادر را از او گرفت این وعده تحقق نیافت چون فقط افراد خاندان پادشاه قدرت استفاده از تایتان مادر را دارند )و افراد مکتشف یکی از آن تایتان‌های ۵۰ متری را در حال خوابیدن پیدا کردن و روی آن را بستند چون ممکن بود با خوردن نور خورشید به ان بیدار شود .

پخش[ویرایش]

نقشه‌ای از قلمروی انسان‌ها در درون دیوارها. در شروع داستان، نزدیک به صد سال است که انسان‌ها درون این دیوارها زندگی می‌کنند و از دنیای بیرون آن بی‌خبرند.

مانگا[ویرایش]

مجموعه مانگای آن بدست انتشارات کودانشا در مجله ماهانه بساتسو شونن از سپتامبر ۲۰۰۹ شروع شد. انتشار این مانگا در ژاپن به ۲۰ میلیون نسخه رسید.

انیمه[ویرایش]

پخش فصل اول مجموعه انیمه تلویزیونی آن به کارگردانی تتسورو آراکی و به تعداد ۲۵ قسمت از ۶ آوریل ۲۰۱۳ تا ۲۸ سپتامبر همان سال در شبکه ماینیچی برودکاستینگ سیستم به طول انجامید. پخش فصل دوم این انیمه به پایان رسیده‌است و پخش فصل سوم این انیمه در ماه ژوئن ۲۰۱۸ صورت گرفت. و همچنین ۵ قسمت اووی‌ای از آن منتشر شد که سرگذشت برخی از شخصیت‌ها رو به نمایش می‌گذارد. علاوه بر آن attack on titan:lost girls هم منتشر شد که داستان anne را در پایتخت تعریف می‌کند. همچنین نسخه‌های دیگری نیز از آن منتشر شد که شامل Picture Drama و [AnimeCreed] Shingeki! Kyojin Chuugakkou می‌شود.

آهنگ ابتدایی آن با نام گورن نو یومیا (به ژاپنی: 紅蓮の弓矢، با معنی لغوی تیر و کمان قرمز) را سوند هوریزون و آهنگ پایانی آن با نام اوتسوکوشیکی زانکوکو نا ساکای (به ژاپنی: 美しき残酷な世界، با معنی این دنیای زیبای بی‌رحم) را یوکو هیکاسا خوانده است.

بازی‌های ویدئویی[ویرایش]

چهار بازی ویدئویی بر اساس حمله به تایتان‌ها بدست نیتروپلاس و با همکاری پروداکشن آی. جی ساخته شده‌است.

فیلم سینمایی[ویرایش]

نوشتار اصلی: حمله به تایتان

حواشی[ویرایش]

توقیف در چین[ویرایش]

در ۱۲ ژوئن سال ۲۰۱۵ وزارت فرهنگ چین حمله به تایتان را به همراه ۳۸ عنوان انیمه و مانگا دیگر (شامل دفتر مرگ، سورت آرت آنلاین، ارگو پراکسی و .. ) که به نظر آنها شامل صحنه های خشونت‌آمیز، مستهجن، تروریسم و خلاف عفت عمومی بود را توقیف کرد.[۷]

بازخورد[ویرایش]

نقاشی تایتان ساتورن در حال بلعیدن پسرش, اثر فرانسیسکو گویا. برخی از صحنه‌های انیمه به این نقاشی شبیه‌اند.

مانگای حمله به تایتان برنده ۳۵ امین جایزه مانگای کودانشا در سال ۲۰۱۱ شد و برای دوره چهارم جایزه مانگای تایشو و دوره شانزدهم جایزه فرهنگی تازکو اوسامو نامزد شد. شش جلد از هفت جلد مانگای منتشر شده آن در آمریکای شمالی، در لیست پرفروش‌ترین مانگای نیویورک‌تایمز در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۳ بود و جلد اول آن نیز برای ۳۱ هفته متوالی در این لیست قرار داشت. حمله به تایتان، با فروش ۱۵،۹۳۳،۸۰۱ دومین مانگای پرفروش سال ۲۰۱۳ بود و تا ژوئیه ۲۰۱۳، بیش از ۲۲ میلیون نسخه از آن در ژاپن به فروش رسیده بود.

بسیاری از منتقدین، حمله به تایتان را بیانگر «ناامیدی نسل جوان از جامعه امروزی» می‌دانند؛ در حالیکه مائو یاماواکی، آن را داستان تازه‌ای از پسران و دخترانی می‌داند که هر قسمت آن بیننده را با معماهای جدیدی آشنا می‌کند که همین راز و رمزها به بیننده انتظارات جدیدتری می‌بخشد. برخی تصاویر آن را خام و ناپخته دانسته‌اند و خود ایسایاما نیز به مبتدی بودن طراحی‌هایش اعتراف کرده‌است.

انیمه جوایز بسیاری در مجله نیوتایپ برد. کارلو سانتوس گفته که اگرچه این نمایشی آخرالزمانی است اما کمتر نمایشی به اندازه حمله به تایتان به کمال خود رسیده‌است. سانتوس این اثر را «شاهکار مرگ و خرابی» نامیده است. ربکا سیلورمن آن را مخلوطی از داستان‌های قرن هجدهمی آن رادکلیف و برخورد ترس و وحشت دانسته است. بخش فیزیکی آن که باعث می‌شود از دیدن آن روی برگردانید و بخش روشنفکرانه و هوشمندانه آن که شما را به دانستن بخش‌های پسین مایل می‌کند.

شهر نوردلینگن در ایالت باواریای آلمان الهام‌بخش طراحی شهرهای شیگانشینا و تروست در انیمه بوده‌اند.

انیمه حمله به تایتان در کشورهای همسایه ژاپن نیز به محبوبیت بالایی دست یافته‌است. به عنوان مثال در نسخه ۲۷ می ۲۰۱۳ روزنامه چینی زبان هنگ‌کنگ با نام آم۷۳۰، تصویر روی جلدش را به این انیمه اختصاص داده و محبوبیت آن در هنگ‌کنگ را به اندازه محبوبیتش در چین و تایوان دانسته است. البته انتقاداتی نیز به این انیمه شده‌است؛ مجله الکترونیکی تایمز کره جنوبی، حمله به تایتان را در جهت کمک به اهداف و تمایلات نظامی نخست‌وزیر ژاپن، شینزو آبه، دانسته است. همچنین گفته شده که تایتان‌های متخاصم در این مجموعه، استعاره‌ای از کشور چین هستند. در پستی از وبلاگ ایسایاما در سال ۲۰۱۰ گفته شده بود که شخصیت دات پیکسیس از روی شخصیت آکی‌یاما یوشیفورو، ژنرال جنگ جهانی دوم ارتش ژاپن، گرفته شده‌است؛ همین مسئله باعث درگرفتن درگیری‌های لفظی بسیاری از سوی بازدیدکنندگان وبلاگ او شد که در برخی از آن‌ها ایسایاما را به مرگ تهدید کردند.

منابع[ویرایش]

 1. "Jäger (surname)". Wikipedia. 2019-10-01.
 2. "اقتباس تایتان‌ها از بازی تاج و تاخت". Inverse. Retrieved 2020-01-21.
 3. "Walls". Attack on Titan Wiki. Retrieved 2020-01-19.
 4. "Walls". Attack on Titan Wiki. Retrieved 2020-01-19.
 5. Rodrigues، Jason؛ Niland، Lauren (۲۰۱۱-۰۸-۱۵). «1961: Berlin wakes up to find city divided - how the Guardian reported it» (به انگلیسی). The Guardian. شاپا 0261-3077. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۱-۱۹.
 6. "Walls". Attack on Titan Wiki. Retrieved 2020-01-19.
 7. "China bans 38 Japanese anime & manga titles including "Attack On Titan"". SBS PopAsia. Retrieved 2020-01-19.

پیوند به بیرون[ویرایش]