حسین آقا ملک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حسین ملک
Hajj hossein malek.jpg
زادهٔ۱۰ خرداد ۱۲۵۰
تهران
درگذشت۴ مرداد ۱۳۵۱ (۱۰۱ سال)
تهران
آرامگاهغرفه شرقی دارالحفاظ
عنوانحاج حسین آقا ملک
مذهباسلام، شیعه
والدینحاج محمد کاظم ملک‌التجار (پدر)
وبگاه

حسین مَلِک (زادهٔ ۱۰ خرداد ۱۲۵۰ تهران - ۴ مرداد ۱۳۵۱) معروف به حاج حسین آقا ملک، واقف، مجموعه دار، بازرگان و مؤسس موزه و کتابخانه ملک به همراه املاک و مستغلات وقف آستان قدس رضوی در سال ۱۳۱۶ می‌باشد.[۱] ملک زادهٔ سدهٔ سیزده و درگذشته به سال ۱۳۵۱ هجری خورشیدی، فرزند ارشد حاج محمد کاظم ملک‌التجار بود.

ثروتمند بزرگ زاده تهران و ساکن در مشهد که خیریات و موقوفات او مشهور است. گستردگی موقوفات ملک تا حدی است که فقط آستان قدس رضوی اداره‌ای به نام اداره موقوفات ملک دارد. کتابخانه و موزه‌ای عظیم نیز از وی باقی‌مانده که در شهر تهران واقع است. از دیگر کارهای خیریه او اختصاص دومیلیون متر مربع زمین جهت ساخت خانه برای فرهنگیان و واگذاری چند ده‌هزار متر زمین برای پارک عمومی در مشهد است.

یکی از میادین اصلی شهر مشهد ملک‌آباد نام دارد که در جوار باغ بسیار بزرگی به همین نام قرار گرفته‌است. دارای ۵ فرزند دختر و ۱ فرزند پسر می‌باشد که خارج از ایران زندگی می‌کنند.

Haj Hosein Aqa Malek.jpg

زندگی‌نامه[ویرایش]

حاج حسین ملک، واقف و بنیانگذار موزه و کتابخانه ملک در ۱۱ ربیع‌الاول ۱۲۸۸ در تهران متولد شد.

خانواده‌اش اصالتاً تبریزی و مجتهد زاده بودند. پدرش حاج محمدکاظم ملک‌التجار از بازرگانان بنام بود و پدربزرگش آقامحمدمهدی تبریزی، از دوستان نزدیک میرزا تقی‌خان امیرنظام بود و سرای امیر در بازار تهران را به احترام و نام او بنا کرد، پس از آنکه به کسوت روحانیت درنیامد، در جنگ‌های ایران و روس به قشون دولتی پیوست و تا درجه سرهنگی پیش رفت. پس از جنگ به تجارت روی آورد و از امتیاز دوستی با میرزا تقی خان امیرنظام (امیرکبیر آینده) برخوردار شد. امیرنظام، پیشکار ولیعهد قاجار در آذربایجان بود و هنگامی که محمد شاه قاجار از دنیا رفت، ۱۰۰ هزار تومان از آقا مهدی قرض گرفت تا ناصرالدین میرزای ولیعهد را از تبریز به تهران بیاورد و به تخت بنشاند. آقا مهدی هم به تهران آمد و به پاس خدماتش لقب ملک التجاری گرفت. بعد از آقا مهدی این لقب به محمد کاظم ملک‌التجار پسرش رسید و او از طریق تجارت و املاک خود در خراسان ثروت گردآورد که حاج حسین آقا ملک از ثروت به ارث رسیده از پدرش محمد کاظم ملک‌التجار سود برد تا کتابخانه و موزهٔ ملک را پایه‌گذاری کند.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

وب سایت رسمی موقوفات ملک

مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک

گفتگو با محسن رمضانزاده کارگردان «این خانه روشن است» بایگانی‌شده در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine

  1. «مؤسسهٔ کتابخانه و موزهٔ ملی ملک | خانه حاج حسین آقا ملک». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ ژوئن ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۱۰ ژوئن ۲۰۱۰.
  2. «حاج حسین ملک».