جیم جونز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جیم جونز (به انگلیسی: Jim Jones) رهبر مذهبی کلیسایی در شهر سان فرانسیسکو در دهه هزار و نهصد و هفتاد میلادی بود که مردم بسیاری را که دغدغه تغییرات اجتماعی داشتند دور هم جمع کرده بود.

او نفوذ عجیبی روی پیروان خود داشت و دست آخر با فشار دولت ایالت متحده با پیروان خود راهی جنگلی در منطقه گویانا شدند. یکی از نمایندگان کنگره آمریکا که در زمینه حقوق بشر فعال بود تصمیم می‌گیرد راهی مقر جیم جونز و پیروانش شود تا ببیند شرایط چطور است. ”رایان”، نماینده کنگره‌ای که راهی این سفر شد به طرز مشکوکی کشته شد…. جیم جونز پیروانش را مجبور کرد تا دست به یک خودکشی دسته جمعی بزنند. رسانه‌های امریکا اعلام کردند: "نهصد و نه نفر در هفدهم نوامبر هزار و نهصد و هفتاد و هشت مجبور به خوردن سم شدند تا بزرگ‌ترین خودکشی دسته جمعی تاریخ بشریت را رقم بزنند… تصاویر کشته شدگان که کنار هم روی زمین افتاده‌اند، مادرانی که کودکان خود را در آغوش دارند، زن و شوهرهایی که یکدیگر را در آغوش گرفته‌اند و صدای جیغ‌های ترسان آنها قبل از خودکشی که مثل همه سخنرانی‌های جیم جونز ضبط شده‌است، فوق العاده دردناک بود…".

از این خودکشی دسته جمعی تنها پنج نفر جان سالم به در برده‌اند. هر یک از آنها چند عزیز از جمله همسر، فرزند، خواهر یا مادر خود را در این حادثه از دست داده است….هر یک از آن ها خواستار تحقیق جدی در این باره هستند.

منابع[ویرایش]

فیلم زندگی و مرگ مردم پرستشگاه

ویکی‌پدیای انگلیسی

دانلود فیلم زندگی و مرگ مردم پرستشگاه با لینک مستقیم

منبع