جیم جونز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جیم جونز
جیمز وارن جونز
Jim Jones in front of the International Hotel.jpg
زادروز ۱۳ مهٔ ۱۹۳۱(۱۹۳۱-خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»-۱۳)
کرت ، ایندیانا، ایالات متحده
درگذشت ۱۳ نوامبر ۱۹۷۸ میلادی (۴۷ سال)
جونز تاون ، گویانا
ملیت ایالات متحده آمریکا
تابعیت ایالات متحده آمریکا
جنبش مردم پرستشگاه

جیمز وارن جونز یا جیم جونز )(به انگلیسی: Jim Jones) (13 می 1931-18 نوامبر1978) نام یک رهبر آیینی و کمونیست در ایالات متحده آمریکا بود. او همچنین پیشوای روحانی عضو کلیسای مریدان مسیح بود . و به خاطر ترتیب دادن ، بنیان گذاری و رهبری جریانی موسوم به مردم پرستشگاه که گرایش های چپ گرایانه رادیکال داشت به شهرت مضاعف رسید ،جریان مردم معبد به نظر برخی یک جریان با کیفیات آیین گونه است .

در سال 1978 رسانه ها خبر از تردیدهایی از نقض حقوق بشر در شهری موسوم به جونز ناون در گویانا منتشر کردند . که متعاقب آن لیو رایان دموکرات قصد عظیمت به منظور تحقیق دراین زمینه راهی شهر تازه ساخنه شده در کشور گویانا که به دست جیم جونز و مردم معبد ساخنه شده

می کند . وی در پرواز بازگشت به همراه جداشدگان و همراهان اولیه به ضرب گلوله کشته میشود . گزارش ها از درگیری بین او و گروه مسلح خبر میدادند . جونز متعاقباً اقدام به خودکشی دست جمعی به همراه 918 نفر از پیروان خود در جونز تاون در کشور گویانا واقع در آمرکای جنوبی میکند . لازم به ذکر است که این خودکشی دست جمعی به وسیله ی ماده ی سمی سیانور و ترکیباتی از آنها انجام شد که برای کودکان از طعم دهنده های شیرین کننده و طعم های دلخواه برای دیگران استفاده شده بود . در جریان این خودکشی دسته جمعی و عمومی غریب به 300 کودک جان خود را از دست دادند . که تقریباً همگی به وسیله ی نوشابه با طعم فلیور اید که یک نوشابه غیر گازدار است و ترکیب آن با سم سیانور تن به مرگ دادند .

جونز در ایالت ایندیانا بدنیا آمد و در کودکی تحت تاثیر کمونیسم بود . و برگرفته و ملحم از این تاثیرات به برابری نژادی گرایش داشت .

وی در سال 1977 برنده جایزه جهانی مارتین لوتر کینگ شد .

ترتیب داد همکاری و داشت .کشیش کلیسایی در شهر سان فرانسیسکو بود. او به خاطر خودکشی دسته جمعی ۹۱۸ نفر در جونز تاون گویانا و نیز مرگ لئو رایان معروف است.[۱] از این خودکشی دسته جمعی تنها پنج نفر جان سالم به در برده‌اند.

مهاجرت به آمریکای جنوبی[ویرایش]

جونز و پیروانش با فشار دولت ایالات متحده به جنگلی در منطقه گویانا می روند. لئو رایان یکی از نمایندگان کنگره آمریکا که در زمینه حقوق بشر فعال بود راهی مقر جیم جونز و پیروانش می شود و

رسانه‌های امریکا اعلام کردند: "۹۰۹ نفر در ۱۷ نوامبر ۱۹۷۸ دست به خوردن سم می زنند تا بزرگ‌ترین خودکشی دسته جمعی تاریخ بشریت را رقم بزنند تصاویر کشته شدگان که کنار هم روی زمین افتاده‌اند، مادرانی که کودکان خود را در آغوش دارند، زن و شوهرهایی که یکدیگر را در آغوش گرفته‌اند و صدای جیغ‌های ترسان آنها قبل از خودکشی که مثل همه سخنرانی‌های جیم جونز ضبط شده‌است،.

پانویس[ویرایش]

  1. ویکی‌پدیای انگلیسی، تاریخ بازدید: دسامبر 2016

منابع[ویرایش]

فیلم زندگی و مرگ مردم پرستشگاه

ویکی‌پدیای انگلیسی

دانلود فیلم زندگی و مرگ مردم پرستشگاه با لینک مستقیم

منبع