جنگ پلتاوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جنگ پلتاوا
Marten's Poltava.jpg
جنگ پلتاوا اثر دنیس مارتنز
زمان ژوئن تا ژوئیه ۱۷۰۹
مکان پلتاوا، اوکرائین
نتیجه شکست سوئد
جنگندگان
 روسیه Sweden-Flag-1562.svg سوئد
فرماندهان
پطر کبیر کارل گوستاو رنسکیولد

جنگ پلتاوا بین پطر کبیر پادشاه روس و شارل دوازدهم پادشاه سوئد رخ داد (۱۷۰۹-۱۶۸۸م) و به شکست سوئد انجامید. مدّت این جنگ ۲۱ سال بود که در نهایت باعث تقویت روسیه و چشم اندازی او به ممالک اروپائی گردید.[۱]

تشدید نبردهای پتر و شارل[ویرایش]

روس‌ها در سال ۱۷۰۲ به فرماندهی ژنرال شرمتیف به لیتوانی و استونی حمله کردند. سپاه روس در این زمان ۳۰۰ توپ جنگی داشت و به دلیل برتری قوا، سپاه سوئد را شکست داد و در سال ۱۷۰۳ دژ سوئدی سانتز در کنار رود نوا را تصرف کرد.

نبرد نهایی[ویرایش]

در سال ۱۷۰۹ پتنر کبیر با سپاه ۶۰ هزار نفری خود در نزدیکی شهر پلتاوا در اکراین ظاهر شد و برای پادشاه صبور سوئد راهی جز نبرد باقی نگذاشت. سپاهیان دو لشکر نبردی بی رحمانه را آغاز کردند ولی برتری قدرت روس‌ها، نبرد را لحظه به لحظه برای سوئدی‌ها سخت تر می‌کرد. شارل که در اثر اصابت گلوله سخت مجروح شده بود، از روی تخت روان ارتش را فرمان می‌داد اما زمانی که متوجه شد قادر به جلوگیری از سقوط سپاه خود نیست با کمک یکی از همراهان کازاک خود به عثمانی فرار کرد.

ادامهٔ نبردهای دو طرف[ویرایش]

پتر در سال ۱۷۱۳ به طور برق آسا بالتیک، استونی و لیتوانی را تسخیر نمود و سپس به فنلاند حمله کرد. شارل هم دیگر نتوانست قدرت بگیرد و سرانجام در سال ۱۷۱۸ در نبردی در نروژ کشته شد و پتر از این فرصت ستفاده کرده و جنوب سوئد را کاملاً غارت کرد. امضای قرارداد نیشاد در سال ۱۷۲۱ به نبردهای شمالی که ۲۱ سال طول کشیده بود، پایان داد.

منابع[ویرایش]

کتاب صد جنگ بزرگ تاریخ --- نویسنده : علی غفوری --- انتشارات هیرمند ---

  1. کتاب اطلاعات عمومی پیام صفحه ۲۳۷ پاراگراف دوم