نبرد پلتاوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جنگ پلتاوا

جنگ پلتاوا اثر دنیس مارتنز
تاریخژوئن تا ژوئیه ۱۷۰۹
موقعیت
پلتاوا، اوکرائین
نتایج شکست سوئد
طرف‌های درگیر
 روسیه سوئد
فرماندهان و رهبران
پطر کبیر کارل گوستاو رنسکیولد

جنگ پُلتاوا بین پتر کبیر پادشاه روسیه تزاری و شارل دوازدهم پادشاه امپراتوری سوئد در سال ۱۷۰۹ میلادی رخ داد. این نبرد به شکست امپراتوری سوئد انجامید. این نبرد، نقطه‌ی عطف جنگ بزرگ شمالی بود.[۱] پیروزی روسیه در این جنگ، سبب تقویت روسیه شد.

تشدید نبردهای پتر و شارل[ویرایش]

روس‌ها در سال ۱۷۰۲ به فرماندهی ژنرال شرمتیف به لیتوانی و استونی حمله کردند. سپاه روس در این زمان ۳۰۰ توپ جنگی داشت و به دلیل برتری قوا، سپاه سوئد را شکست داد و در سال ۱۷۰۳ دژ سوئدی سانتز در کنار رود نوا را تصرف کرد.

نبرد نهایی[ویرایش]

در سال ۱۷۰۹ پتر کبیر با سپاه ۶۰ هزار نفری خود در نزدیکی شهر پولتاوا در اوکراین ظاهر شد و برای پادشاه سوئد راهی جز نبرد باقی نگذاشت. سپاهیان دو لشکر نبردی بی‌رحمانه را آغاز کردند ولی برتری قدرت روس‌ها، نبرد را لحظه به لحظه برای سوئدی‌ها سخت تر می‌کرد. شارل که در اثر اصابت گلوله سخت مجروح شده بود، ارتش را فرمان می‌داد اما زمانی که متوجه شد قادر به جلوگیری از سقوط سپاه خود نیست با کمک یکی از همراهان کازاک خود به امپراتوری عثمانی فرار کرد.

ادامهٔ نبردهای دو طرف[ویرایش]

پتر در سال ۱۷۱۳ به روشی برق آسا، بسیاری از سواحل بالتیک، استونی و لیتوانی را تسخیر کرد. او سپس به فنلاند حمله کرد. کارل دوازدهم هم دیگر نتوانست قدرت بگیرد و سرانجام در ۱۱ دسامبر ۱۷۱۸ میلادی در جریان نبردی مشهور به محاصره قلعه فردریکستن کشته شد. پتر از این فرصت استفاده کرد و جنوب سوئد را کاملاً غارت کرد. امضای پیمان نیستاد در ۱۰ سپتامبر ۱۷۲۱ میلادی (۳۰ اوت ۱۷۲۱ در گاه‌شماری ژولینی)، به نبردهای بزرگ شمالی که ۲۱ سال به طول انجامیده بود، پایان داد.

منابع[ویرایش]

  1. Theodore Mackiw. «Poltava, Battle of». Encyclopedia of Ukraine. دریافت‌شده در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷.