جمهوری سوسیالیستی گرجستان شوروی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جمهوری سوسیالیستی گرجستان شوروی یا گرجستان شوروی، یکی از ۱۵ جمهوری تشکیل‌دهندهٔ اتحاد جماهیر شوروی بود. این جمهوری در تاریخ ۲۵ فوریه ۱۹۲۱ تشکیل شد.[۱] تا ۵ دسامبر ۱۹۳۶، این جمهوری همراه با جمهوری سوسیالیستی آذربایجان و جمهوری سوسیالیستی ارمنستان، جمهوری سوسیالیستی ماورای قفقاز را تشکیل می‌داد که در این تاریخ به صورت یک جمهوری مستقل درآمد. در آستانهٔ فروپاشی شوروی و در ۱۵ نوامبر ۱۹۹۰ این کشور به جمهوری گرجستان تغییر نام داد و در ۹ آوریل ۱۹۹۱ اعلام استقلال کرد.

تاریخچه[ویرایش]

تاسیس[ویرایش]

در 28 نوامبر سال 1917 بعد از انقلاب اکتبر در روسیه، در تفلیس نهاد شورای قفقاز تاسیس شده بود.

جمهوری سوسیالیستی گرجستان شوروی در 25 فوریه 1921 تاسیس شد. در 2 مارس همان سال اولین قانون اساسی گرجستان شوروی مورد تایید قرار گرفت.

جمهوری فدرال قفقاز[ویرایش]

از 12 مارس 1922 تا 5 دسامبر 1936 قسمتی از جمهوری سوسیالیستی ماورای قفقاز شوروی و ارمنستان شوروی و آذربایجان شوروی بود.در سال 1936 این جمهوری تجزیه شد،بدین صورت که دولت شوروی با اعمال فشار بر گرجستان باعث شد تا گرج ها از حاکمیت بر مناطق وسیعی از ترکیه(شامل استان باتومی و تائو-کلارجتی) آذربایجان(شامل استان هرِتی/سَین گیلو)، ارمنستان(منطقه لوری ) و منطقه ای در شرق گرجستان صرف نظر کنند.

در 1936 جمهوری فدرال سوسیالیستی شوروی و گرجستان تبدیل به جمهوری سوسیالیستی گرجی شوروی شد.

جنگ جهانی دوم[ویرایش]

یکی از عمده دلایل عملیات بارباروسا در 1941 توسط هیتلر،دستیابی به مناطق نفت خیز قفقاز بود. اما نیروهای محور آلمان ها به گرجستان نرسیدند. کشور دارای 700.000 سرباز(350.000 کشته شدند) در ارتش سرخ بود و منبع مهم منسوجات و مهمات بود.در دوره ی استالین که خودش نیز زاده گرجستان بود، دستور اخراج مردم چچن ، مردم اینگوش ، قره چای ها و بالکارها از شمال قفقاز به اتهام همکاری با نازی ها داده شد. آنها به آسیای مرکزی و صربستان منتقل شدند.

دوره ی پس از استالین[ویرایش]

در 9 مارس 1956 در حدود یکصد دانش آموز گرجی بعلت اعتراض به سیاست های استالین زدایی که توسط نیکیتا خروشچف انجام میشد کشته شدند. در اواسط همین دهه بود که اینگونه اختلافات منجر به تصمیم برای ساخت یک قدرت واحد گرجی در محفل کمونیستی گرج شد.

پایان دوره ی شوروی[ویرایش]

در پایان دهه 80 میلادی خشونت میان مسئولان کومونیست،جنبش بازخیزگیری ملی گرجستان و جنبش ملی گرایان بالا گرفت. در 9 آوریل 1989 نیروهای شوروی بیان صلح را شکسته و وارد ساختمان دولت در تفلیس شدند.20 گرجی کشته و صدها تن مجروح و مسموم شدند. این اقدام منجر به رادیکالیزه شدن سیاست های گرجستان شد و بسیاری حتی کمونیست های گرجستان بر این باور شدند که استقلال به مراتب بهتر از اطاعت از قوانین شوروی است.

در 28 اکتبر 1990، انتخابات دموکراتیک پارلمان انجام و در 15 نوامبر کشور به "جمهوری گرجستان" تغییر نام داد. در 9 آوریل 1991 اعلام استقلال صورت پذیرفت.در 24 آگوست 1995 بر پایه ی همان قانون اساسی در سال 1921 قانون جدیدی اعمال و اعلام گشت و نام کشور به گرجستان تغییر یافت.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. The Europa World Year Book 2004, Volume I. ویرایش ۴۵ام. لندن: انتشارات اروپا، ۲۰۰۴. ۱۸۰۶. شابک ‎۱-۸۵۷۴۳-۲۵۴-۱.