جمال میرصادقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جمال میرصادقی (۱۹ اردیبهشت ۱۳۱۲ - ) نویسنده ایرانی. او دانش‌آموختهٔ دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران است و تا کنون حدود ۴۳ جلد کتاب، رمان، داستان بلند و نقد ادبی و مجموعه مقالات، از او منتشر شده است.

زندگینامه[ویرایش]

جمال میرصادقی در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۱۲ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. فارغ التحصیل دانشکده ادبیات و علوم انسانی از دانشگاه تهران در رشته ادبیات فارسی است. جمال میرصادقی مشاغل گوناگونی داشته‌است. کارگری، معلمی، کتابدار دانشسرای تربیت معلم، کارشناس آزمون سازی در سازمان امور اداری و استخدامی کشور، مسوول اسناد قدیمی در سازمان اسناد ملی ایران و مدرس دانشگاه در رشته ادبیات و ادبیات داستانی. در دوره دراز کار نویسندگی، داستان‌های کوتاه و بلند بسیار و ده رمان نوشته‌است که برخی از آن‌ها به زبان‌های آلمانی، انگلیسی، ارمنی، ایتالیایی، روسی، رومانیایی، عبری، عربی، مجاری،، هندو، اردو و چینی ترجمه شده‌اند.

جمال میر صادقی نویسنده بزرگی است که کمتر در محافل و مجالس ادبی - فرهنگی دیده شده. وی از سنین نوجوانی شروع به نوشتن کرده است و اولین داستانش در سال ۳۷ در مسابقه مجله سخن که پرویز ناتل خانلری آن را منتشر می کرد، برنده و چاپ شد. اولین مجموعه داستان او با نام "شاهزاده خانم سبز چشم"در سال ۴۱ منتشر شده است. نام این کتاب در چاپ های بعدی به "مسافرهای شب" تغییر یافت. میرصادقی نویسنده تک رویی است که معمولاً آرام و بی سر و صدا به کار خود می پردازد. در سال های دور جلال آل احمد و ابراهیم گلستان از منتقدان سرسخت او بودند. او چند سالی است که دیگرعضو کانون نویسندگان نیست. میرصادقی ۲۸ کتاب در زمینه داستان کوتاه، رمان و پژوهش ادبی منتشر کرده است. بعضی از آثار منتشر شده اوست

آثار[ویرایش]

بعضی از آثار منتشر شده او از این قرارند:

{{{1}}}
نام گونه انتشار ناشر ترجمه توضیحات
درازنای شب رمان ۱۳۴۹
شب‌چراغ رمان ۱۳۵۵
بادها خبر از تغییر فصل می‌دهند رمان ۱۳۶۴
آتش از آتش رمان ۱۳۶۵
اضطراب ابراهیم رمان ۱۳۸۰
زندگی را به آواز بخوان رمان ۱۳۸۴
دختری با ریسمان نقره‌ای رمان ۱۳۸۶
آسمان رنگ رنگ رمان
دندان گرگ رمان ۱۳۸۸
کلاغ‌ها و آدم‌ها رمان ۱۳۶۸
مسافرهای شب مجموعه داستان ۱۳۴۱
چشم‌های من خسته مجموعه داستان ۱۳۴۵

مجموعه داستان[ویرایش]

مجموعه داستان برای نوجوانان[ویرایش]

ترجمه[ویرایش]

  • آن سوی پرچین، مجموعه نه داستان کوتاه از نویسندگان جهان، ترجمه با همکاری محمود کیانوش ۱۳۵۲

پژوهشی[ویرایش]

سایر آثار[ویرایش]

آثار در دست انتشار[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]