جزء از کل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جز از کل
A Fraction of the Whole.jpg
نویسنده(ها)استیو تولتز
برگرداننده(ها)پیمان خاکسار
کشوراسترالیا
زبانانگلیسی
گونه(های) ادبیرمان
ناشرهمیش همیلتون
تاریخ نشر
۲۰۰۸
شمار صفحات۶۵۶
شابکشابک ‎۹۷۸۶۰۰۲۲۹۵۰۰۲

جزء از کل (به انگلیسی: A Fraction of the Whole) رمانی نوشته استیو تولتز است که در سال ۲۰۰۸ نوشته شده‌است. این کتاب دربارهٔ خانواده عجیب و غریب دین و اطرافیان و آشنایان آن‌ها است.

شخصیت‌ها

جاسپر دین

جاسپر دین پسر مارتین دین و همچنین برادرزادهٔ تری دین است. بیشتر اتفاقات در رمان توسط او تعریف می‌شود. روابط تیره و تار جاسپر با پدرش موضوع اصلی رمان را تشکیل می‌دهد، و او به دلیل تربیت عجیب و زخم زبان‌های پدرش دوران کودکی گیج کننده‌ای را پشت سر می‌گذارد. او همیشه از اینکه به پدرش شبیه شود هراس دارد و سعی می‌کند دور از پدرش زندگی و کار کند.

مارتین دین

مارتین دین پدر جاسپر دین فردی بدگمان، فیلسوف و باذکاوت است. در دوران کودکی او چهار سال و چهار ماه را در کما گذراند و هنگام بهوش آمدن احساس غریبی و ناآشنایی با دیگران و دنیا باعث شد تا حس تنفر از دیگران در او پدیدار شود. او در سرتاسر داستان مصمم است تا باورها و عقایدش را به پسرش انتقال دهد.

تری دین

تری دین برادر ناتنی مارتین است . در کتاب بلوند و خوش هیکل توصیف شده‌است .او شخصیتی تضاد با برادرش دارد؛ همین امر او را به سوی خلاف سوق می دهد و از او یک خلافکار بسیار مشهور می سازد.

کارولین پاتس

معشوق دوران جوانی تری و مارتین و همچنین دختر ثروتمندترین فرد شهر، او استرالیا را برای سفر به دور دنیا ترک می‌کند و در نهایت در میانسالی ازدواج می‌کند

آسترید

مادر جاسپر که به‌طور ناخواسته او را از مارتین باردار می‌شود، مارتین در آغاز عاشق اوست اما به تدریج با افسردگی آسترید هنگام بارداری روابطشان تیره و تار می‌شود. جاسپر هیچگاه او را ندیده‌است.

ادی

مَرد، دوست مارتین، که در پاریس با هم آشنا شدند. جاسپر به ادی مشکوک است چرا که او به تعطیلاتی طولانی و بدون اطلاع می‌رود و همیشه به مارتین پول قرض می‌دهد. او عکاسی می‌کند و قصد دارد به کشورش تایلند برگردد.

نقدها

کایلی اسمیت در روزنامه وال‌استریت جورنال کتاب جزء از کل را کتابی که به گونه‌ای آشوبگرانه سرگرم‌کننده و بامزه است خواند که نادیده گرفتن آن از نادیده گرفتن دسته‌ای توله سگ بازیگوش سخت‌تر و حتی چندین برابر از آنها سرگرم‌کننده و درگیرکننده تر است.[۱] لان برام از روزنامه کوریر میل بیان کرده‌است که: هر قسمت از کتاب پند و سخن قصاری قابل نقل قول کردن دارد که به صورت یک مشاهده دقیق و سرزنده از رفتارهای انسانی نوشته شده‌است، و آن را یک اثر هفتصد صفحه‌ای کلاسیک مدرن خواند.[۲] جان فریمن منتقد روزنامه نیویورک تایمز اما نظری نه چندان مثبت دارد و می‌گوید اگرچه لحظات بسیار سرگرم‌کننده و خوبی در کتاب وجود دارد اما کتاب تلاش می‌کند اختلافات زیادی میان جاسپر و مارتین در تفسیر وقایع روزانه نشان دهد اما در عمل شکست می‌خورد چرا که آن‌ها کاملاً شبیه هم رفتار می‌کنند.[۳]

منابع

  1. کایلی اسمیت (۹ فوریه ۲۰۰۸). «نقد جزء از کل توسط کایلی اسمیت». وال‌استریت جورنال. دریافت‌شده در ۲۰ نوامبر ۲۰۱۸.
  2. لان برام. «نقد لان برام درمورد اثر استیو تولتز». دریافت‌شده در ۲۰ نوامبر ۲۰۱۸.
  3. جان فریمن (۲۲ آگوست ۲۰۰۸). «نقد جان فریمن دربارهٔ کتاب جزء از کل». دریافت‌شده در ۲۰ نوامبر ۲۰۱۸.

پیوند به بیرون