جامعه تعلیمات اسلامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

جامعه تعلیمات اسلامی در سال ۱۳۲۲ ش با همت شیخ عباسعلی اسلامی، با نگرش استفاده از مدارس جدیده برای رسیدن به اهداف دینی، تاسیس شده و تا چندین دهه فعالیت تاثیرگذار فرهنگی-آموزشی داشت. از اهداف آن، ایجاد مدارس اسلامی، تاسیس کتابخانه و انجام کارهای خیریه بود. فعالیت‌های آن در تهران و سایر شهرستانهای کشور انجام می‌گرفت.

از فعالیت‌های این تشکل، تاسیس مدارس ایتدایی و متوسطه بود. در سال ۱۳۲۹، در تهران و شهرستان‌ها ۱۳۲ باب مدرسه ابتدایی و متوسطه و در سال ۱۳۵۶، ۱۸۳ باب مدرسه متعلق به این آن وجود داشت. با افتتاح این مدارس، خانواده‌های فراوانی، فرزندانشان را از مدارس دیگر خارج کرده و در مدارس جامعه تعلیمات ثبت نام می‌کردند. مدارس جامعه، مورد تایید مراجع و روحانیون نیز قرار داشت. ساواک حساسیت فراوانی به این مدارس و محصلین آن داشت. به گفتهٔ ساواک، بسیاری از افرادی که در گروههای خرابکار (مسلحانه) وارد می‌شوند، در این مدارس تحصیل کرده‌اند. این تشکل، نشریهٔ به نام «تعلیمات اسلامی» داشت.

شیخ عباسعلی اسلامی پس از به وجود آوردن جامعه‌ی تعلیمات اسلامی مدرسه‌ی جعفری اسلامی را بنا نهاد. این مدرسه هم‌اکنون در منطقه‌ی ۱۱‌تهران درنزدیکی میدان منیریه مشغول به کار است.

منابع[ویرایش]

  • چالش مذهب و مدرنیسم در ایران در نیمه اول قرن بیستم، مسعود کوهستانی نژاد، تهران، نشر نی، ۱۳۸۵
  • اسنادی از انجمن‌ها و مجامع مذهبی در دوره پهلوی، تهران، مرکز اسناد ریاست جمهوری، ۱۳۸۱
  • تعلیمات اسلامی، ماهنامه جامعه تعلیمات اجنماعی
  • جامعه تعلیمات اسلامی(آیت‌الله شیخ عباسعلی اسلامی و نقش آن در انقلاب اسلامی)، حمید کرمی پور، تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ۱۳۸۰