تویوتا سوپرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Toyota Supra
1993 JZA80 Toyota Supra SZ.jpg
دید کلی
شرکتتویوتا
نام‌های دیگرToyota Celica Supra
Toyota Celica XX
تولیدآوریل ۱۹۷۸[۱]–۲۰۰۲
مونتاژتاهارا، آیچی، استان آیچی، ژاپن
تویوتا، آیچی، استان آیچی، ژاپن (Motomachi plant)
بدنه و شاسی
کلاسخودروی اسپورت
خودروی جی‌تی
شکل بدنه۲+۲ فست بک کوپه
طرح‌بندیخودروهای موتور جلو-محور عقب
گاه‌شمار
پیشینتویوتا ۲۰۰۰جی‌تی

تویوتا سوپرا (Toyota Supra) خودرویی است که در سال‌های ۱۹۷۸[۲] تا ۲۰۰۲در ژاپن تولید شده‌است. طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور عقب بوده‌است.Toyota Supra (به ژاپنی: ト ヨ タ ・ ス ー プ ラ Toyota Sūpura) یک ماشین اسپرت و تور بزرگ است که توسط شرکت Toyota Motor Corporation از ابتدای سال ۱۹۷۸ ساخته شده‌است. چهار نسل اولیه Supra از ۱۹۷۸ تا ۲۰۰۲ تولید شده‌است. نسل پنجم از مارس تولید شده‌است. ۲۰۱۹ و در ماه مه ۲۰۱۹ به فروش رفت. [۳] یک ظاهر طراحی Supra از تویوتا Celica گرفته شده بود، اما طولانی‌تر و گسترده‌تر بود. [۴] از اواسط سال ۱۹۸۶، A70 Supra به الگوی جداگانه ای از Celica تبدیل شد. به نوبه خود، تویوتا نیز استفاده از پیشوند Celica را متوقف کرد و شروع به فراخوانی ماشین سوپرا کرد. [۵] به دلیل شباهت و گذشته بودن نام Celica، اغلب در Supra اشتباه می‌شود و برعکس. نسل اول، دوم و سوم Supra در کارخانه Tahara در Tahara , Aichi مونتاژ شدند، در حالی که نسل چهارم در کارخانه Motomachi در تویوتا سیتی مونتاژ شد. نسل پنجم Supra در کنار G29 BMW Z4 در Graz اتریش توسط مگنا استایر مونتاژ می‌شود.

Supra همچنین بخش بزرگی از ریشه‌های خود را به 2000GT به دلیل طرح درون خط ۶ ردیابی می‌کند. سه نسل اول با یک فرزندان مستقیم به موتور M Crown's و 2000GT عرضه شدند. جنبه‌های داخلی نیز همانند کد شاسی "A" مشابه بود.

در کنار این نام، تویوتا همچنین آرم مخصوص خود را برای Supra درج کرد. این از لوگوی اصلی Celica گرفته شده‌است که به جای رنگ نارنجی آبی است. این آرم تا ژانویه سال ۱۹۸۶ میلادی و با معرفی A70 Supra مورد استفاده قرار گرفت. لوگوی جدید در اندازه مشابه بود، با رنگ نارنجی بر روی پس زمینه قرمز، اما بدون طراحی اژدها. این لوگو به نوبه خود، تا سال ۱۹۹۱ روی توی Supras بود که تویوتا به آرم فعلی شرکت بیضی شکل خود تغییر داد. (لوگوی اژدها بدون توجه به چه رنگی یک آرم سلیکا بود. این در دو نسل اول Supra ظاهر شد زیرا آنها به‌طور رسمی تویوتا Celicas بودند. از اژدهای اژدها برای خط Celica استفاده می‌شد تا زمان قطع آن)

در سال ۱۹۹۸، تویوتا فروش نسل چهارم Supra را در ایالات متحده متوقف کرد ، [۵] و تویوتا تولید Supra را در سال ۲۰۰۲ به پایان رساند.

در ژانویه سال ۲۰۱۹، نسل پنجم Supra، که با G29 Z4 تولید شد ، [۶] معرفی شد.

نام‌های نسل A40، A60، A70، A80 و J29 / DB هستند. [۷] روشی که توسط صاحبان آمریکایی آغاز شد نامگذاری اتومبیل‌ها با استفاده از اصطلاحات Volkswagen Mark بود اما هرگز توسط Toyota و در هیچ‌یک از انتشارات آن تصویب نشده‌است. نامهای رسمی تویوتا فقط به کدهای شاسی مراجعه می‌کنند. تویوتا از نام Mark II برای اشاره به اتومبیل‌های پلتفرم شاسی X خود استفاده می‌کند که شامل مدل‌های Mark II , Cressida , Chaser و Cresta است.

تویوتا Supra به طور رسمی در کل جهان شناخته شد واکنون در اکثر کشور ها بخصوص در قاره های آسیا و آمریکا علاقه مندان بسیاری دارد.

منابع[ویرایش]

  1. Toyota Celica Parts Catalogue 1977–1981. Toyota.
  2. Toyota Celica Parts Catalogue ۱۹۷۷–۱۹۸۱. Toyota.