تویوتا سوپرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Toyota Supra
1993 JZA80 Toyota Supra SZ.jpg
دید کلی
شرکتتویوتا
نام‌های دیگرToyota Celica Supra
Toyota Celica XX
تولیدآوریل ۱۹۷۸[۱]–۲۰۰۲
مونتاژتاهارا، آیچی، استان آیچی، ژاپن
تویوتا، آیچی، استان آیچی، ژاپن (Motomachi plant)
بدنه و شاسی
کلاسخودروی اسپورت
خودروی جی‌تی
شکل بدنه۲+۲ فست بک کوپه
طرح‌بندیخودروهای موتور جلو-محور عقب
گاه‌شمار
پیشینتویوتا ۲۰۰۰جی‌تی

تویوتا سوپرا (Toyota Supra) خودرویی است که در سال‌های ۱۹۷۸[۲] تا ۲۰۰۲در ژاپن تولید شده‌است. طراحی آن خودروهای موتور جلو-محور عقب بوده‌است.Toyota Supra (به ژاپنی: ト ヨ タ ・ ス ー プ ラ Toyota Sūpura) یک ماشین اسپرت و تور بزرگ است که توسط شرکت Toyota Motor Corporation از ابتدای سال 1978 ساخته شده است. چهار نسل اولیه Supra از 1978 تا 2002 تولید شده است. نسل پنجم از مارس تولید شده است. 2019 و در ماه مه 2019 به فروش رفت. [3] یک ظاهر طراحی Supra از تویوتا Celica گرفته شده بود ، اما طولانی تر و گسترده تر بود. [4] از اواسط سال 1986 ، A70 Supra به الگوی جداگانه ای از Celica تبدیل شد. به نوبه خود ، تویوتا نیز استفاده از پیشوند Celica را متوقف کرد و شروع به فراخوانی ماشین سوپرا کرد. [5] به دلیل شباهت و گذشته بودن نام Celica ، اغلب در Supra اشتباه می شود و برعکس. نسل اول ، دوم و سوم Supra در کارخانه Tahara در Tahara ، Aichi مونتاژ شدند ، در حالی که نسل چهارم در کارخانه Motomachi در تویوتا سیتی مونتاژ شد. نسل پنجم Supra در کنار G29 BMW Z4 در Graz اتریش توسط مگنا استایر مونتاژ می شود.

Supra همچنین بخش بزرگی از ریشه های خود را به 2000GT به دلیل طرح درون خط 6 ردیابی می کند. سه نسل اول با یک فرزندان مستقیم به موتور M Crown's و 2000GT عرضه شدند. جنبه های داخلی نیز همانند کد شاسی "A" مشابه بود.

در کنار این نام ، تویوتا همچنین آرم مخصوص خود را برای Supra درج کرد. این از لوگوی اصلی Celica گرفته شده است که به جای رنگ نارنجی آبی است. این آرم تا ژانویه سال 1986 میلادی و با معرفی A70 Supra مورد استفاده قرار گرفت. لوگوی جدید در اندازه مشابه بود ، با رنگ نارنجی بر روی پس زمینه قرمز ، اما بدون طراحی اژدها. این لوگو به نوبه خود ، تا سال 1991 روی توی Supras بود که تویوتا به آرم فعلی شرکت بیضی شکل خود تغییر داد. (لوگوی اژدها بدون توجه به چه رنگی یک آرم سلیکا بود. این در دو نسل اول Supra ظاهر شد زیرا آنها به طور رسمی تویوتا Celicas بودند. از اژدهای اژدها برای خط Celica استفاده می شد تا زمان قطع آن.)

در سال 1998 ، تویوتا فروش نسل چهارم Supra را در ایالات متحده متوقف کرد ، [5] و تویوتا تولید Supra را در سال 2002 به پایان رساند.

در ژانویه سال 2019 ، نسل پنجم Supra ، که با G29 Z4 تولید شد ، [6] معرفی شد.

نام های نسل A40 ، A60 ، A70 ، A80 و J29 / DB هستند. [7] روشی که توسط صاحبان آمریکایی آغاز شد نامگذاری اتومبیل ها با استفاده از اصطلاحات Volkswagen Mark بود اما هرگز توسط Toyota و در هیچ یک از انتشارات آن تصویب نشده است. نامهای رسمی تویوتا فقط به کدهای شاسی مراجعه می کنند. تویوتا از نام Mark II برای اشاره به اتومبیل های پلتفرم شاسی X خود استفاده می کند که شامل مدل های Mark II ، Cressida ، Chaser و Cresta است.

منابع[ویرایش]

  1. Toyota Celica Parts Catalogue 1977–1981. Toyota.
  2. Toyota Celica Parts Catalogue ۱۹۷۷–۱۹۸۱. Toyota.