توفند هاروی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Hurricane Harvey
خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�» (SSHWS/NWS)
Harvey 2017-08-25 2231Z.png
توفند هاروی در بیشترین شدت خود، پیش از رسیدن به سواحل تگزاس در ۲۵ آگوست
شکل‌گرفته ۱۷ اوت ۲۰۱۷ (۲۰۱۷-08-۱۷)
از بین رفتن Currently active
شدیدترین بادها 1-minute sustained: خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�» mph (خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�» km/h)
حداقل فشار ۹۳۸ بار (پاسکال)
کشته‌شدگان 71 confirmed (as of September 6)
خرابی Unknown
(Estimated in tens of billions)
مناطق تحت تأثیر جزایر بادگیر، سورینام، گویان، نیکاراگوئه، هندوراس، بلیز، شبه‌جزیره یوکاتان، ایالات متحده آمریکا (particularly تگزاس)
بخشی از 2017 Atlantic hurricane season

توفند هاروی (Hurricane Harvey) یک توفند استوایی است که منجر به سیلی عظیم در جنوب شرق ایالت تگزاس ایالات متحده آمریکا شده‌است. این سامانه جوی در ۱۷ اوت ۲۰۱۷ در دریای کارائیب تبدیل به یک توفان شد و پس از عبور از جزایر بادگیر و جنوب باربادوس از دریای کاراییب گذر کرد. زمانی که در ۲۳ آگوست به خلیج کامپچه رسید، شدت یافت و روز بعد تبدیل به یک توفند استوایی (هاریکن) شد و در روز ۲۵ آگوست به درجه ۴ رسید و با همان شدت منجر به بارش باران سیلابی (لندفال) در راکپرت تگزاس شد. بدین ترتیب، هاروی نخستین توفند با درجه سه یا بالاتر پس از سال ۲۰۰۵ است که منجر به بارش سیلابی در خاک آمریکا شده‌است. هاروی با متوسط بارش ۱۳۱۸ میلی‌متر، پربارش‌ترین توفند رسیده به خاک ایالات متحده از زمان ثبت اطلاعات توفندها بوده‌است و باعث سیلی بزرگ در منطقه کلان‌شهری هیوستون شد. هاروی منجر به مرگ 71 نفر شده‌است که به جز یکی، یقیه در ایالات متحده بوده‌است. هاروی بزرگترین بلای طبیعی در ایالت تگزاس بوده‌است که بین ۱۰ تا ۱۶۰ میلیارد دلار خسارت به بار آورده‌است.

منابع[ویرایش]