توفند هاروی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
توفند هاروی
Harvey 2017-08-25 2231Z.png
توفند هاروی در بیشترین شدت خود، پیش از رسیدن به سواحل تگزاس در ۲۵ اوت
شکل‌گرفته۱۷ اوت ۲۰۱۷ (۲۰۱۷-08-۱۷)
از بین رفتنفعال
حداقل فشار938 بار (پاسکال); 27.7 inHg
کشته‌شدگان71 confirmed (as of ۶سپتامبر)
خرابینامشخص
(Estimated in tens of billions)
مناطق تحت تأثیرجزایر بادگیر، سورینام، گویان، نیکاراگوئه، هندوراس، بلیز، شبه‌جزیره یوکاتان، ایالات متحده آمریکا (particularly تگزاس)
بخشی از فصل طوفان آتلانتیک(۲۰۱۷)

توفند هاروی (Hurricane Harvey) یک توفند استوایی است که منجر به سیلی عظیم در جنوب شرق ایالت تگزاس ایالات متحده آمریکا شده‌است. این سامانه جوی در ۱۷ اوت ۲۰۱۷ در دریای کارائیب تبدیل به یک توفان شد و پس از عبور از جزایر بادگیر و جنوب باربادوس از دریای کاراییب گذر کرد. زمانی که در ۲۳ اوت به خلیج کامپچه رسید، شدت یافت و روز بعد تبدیل به یک توفند استوایی (هاریکن) شد و در روز ۲۵ اوت به درجه ۴ رسید و با همان شدت منجر به بارش باران سیلابی (لندفال) در راکپرت تگزاس شد. بدین ترتیب، هاروی نخستین توفند با درجه سه یا بالاتر پس از سال ۲۰۰۵ است که منجر به بارش سیلابی در خاک آمریکا شده‌است.

سرعت

هاروی با متوسط بارش ۱۳۱۸ میلی‌متر، پربارش‌ترین توفند رسیده به خاک ایالات متحده از زمان ثبت اطلاعات توفندها بوده‌است و باعث سیلی بزرگ در منطقه کلان‌شهری هیوستون شد.

خسارات

هاروی منجر به مرگ ۷۱ نفر شده‌است که به جز یکی، بقیه در ایالات متحده بوده‌است. هاروی بزرگترین بلای طبیعی در ایالت تگزاس بوده‌است که بین ۱۰ تا ۱۶۰ میلیارد دلار خسارت به بار آورده‌است.

جستارهای وابسته

منابع