توفند ایرما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
توفان ایرما
Category 5 major hurricane (SSHWS/NWS)
Irma 2017-09-06 1745Z.jpg
بیشترین شدت طوفان ایرما بر فراز جزایر ویرجین ایالات متحده آمریکا در ۶ سپتامبر ۲۰۱۷
شکل‌گرفته ۳۰ اوت ۲۰۱۷
از بین رفتن ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۷
(برون حاره‌ای بعد از ۱۲ سپتامبر)
شدیدترین بادها 1-minute sustained: 185 mph (295 km/h)
حداقل فشار 914 بار (پاسکال); 26.99 inHg
کشته‌شدگان 66 direct, 80 indirect
خرابی ≥ ۶۴۱۰۰
(Fifth-costliest tropical cyclone on record)
مناطق تحت تأثیر کیپ ورد, جزایر لیوارد (especially بارابودا, سن بارتلمی, Anguilla, سن مارتن و جزایر ویرجین), آنتیل بزرگ (Cuba and Puerto Rico), جزایر تورکس و کایکوس, باهاما, Eastern United States (به‌خصوص فلوریدا)
بخشی از 2017 Atlantic hurricane season

History

Effects

Other wikis

توفان ایرما (انگلیسی: Hurricane Irma) یک توفان بسیار شدید است که در سپتامبر ۲۰۱۷ جزایر لیوارد، پورتوریکو و فلوریدا را مورد تهدید قرار داد. این قوی‌ترین طوفان از زمان طوفان ویلما در سال ۲۰۰۵ بر اساس معیار بیشترین بادهای پایدار و نیز قوی‌ترین طوفان از زمان طوفان دین در سال ۲۰۰۷ بر اساس شاخص فشار است.

ایرما شدیدترین توفان ثبت‌شدهٔ اقیانوس اطلس در محدودهٔ خارج از دریای کارائیب و خلیج مکزیک و همچنین شدیدترین توفانِ تاکنون رخ‌داده در سال ۲۰۱۷ است.

سرعت توفان[ویرایش]

این توفان فوق استوایی دسته‌پنجمی با سرعت باد ۲۹۵ کیلومتر در ساعت موجب خسارت‌هایی در بارابودا، سن بارتلمی، سن مارتن، آنگویلا و جزایر ویرجین گردید.

هشدار در کارائیب و فلوریدا[ویرایش]

با شدت یافتن توفان ایرما در منطقه کارائیب و بدل شدن آن به شدیدترین توفان فوق استوایی منطقه در یک دهه اخیر ساکنان منطقه ای که در مسیر آن قرار دارد به دنبال سرپناه هستند. در جنوبی‌ترین نقطه فلوریدا به نام کی وست به ساکنان دستور اجباری داده شد تا خانه‌هایشان را تخلیه کنند. مارتین سنترفیت مدیر یک مرکز عملیات اورژانسی در مونرو کانتی گفت: «گفته‌ایم که مردم حتماً باید خانه‌هایشان را ترک کنند. درحالی که یک توفان فوق استوایی درجه پنج به جزیره نزدیک می‌شود عاقلانه نیست اینجا بمانید.»[۱]

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]