پرش به محتوا

توفند ایرما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
توفان ایرما
چرخند حاره‌ای رده‌ی 5 major hurricane (SSHWS/NWS)
بیشترین شدت طوفان ایرما بر فراز جزایر ویرجین ایالات متحده آمریکا در ۶ سپتامبر ۲۰۱۷
شکل‌گرفته۳۰ اوت ۲۰۱۷
پراکنده‌شده۱۶ سپتامبر ۲۰۱۷
(برون حاره‌ای بعد از ۱۲ سپتامبر)
شدیدترین بادها۱-دقیقه پایدار ماند: 185 mph (295 km/h)
کمترین فشار914 mbar (hPa)؛‏ ۲۶٫۹۹ inHg
تلفات66 direct, 80 indirect
آسیب≥ ۶۴۱۰۰
(Fifth-costliest tropical cyclone on record)
نواحی تحت تأثیر
قرار گرفته
کیپ ورد, جزایر بادپناه (especially بارابودا, سن بارتلمی, Anguilla, سن مارتن و جزایر ویرجین), آنتیل بزرگ (Cuba and Puerto Rico), جزایر تورکس و کایکوس, باهاما, Eastern United States (به‌خصوص فلوریدا)
بخشی از 2017 Atlantic hurricane season
History

Effects

Other wikis

توفند ایرما یا توفان ایرما (انگلیسی: Hurricane Irma) یک توفند یا توفان بسیار شدید است که در سپتامبر ۲۰۱۷ جزایر بادپناه، پورتوریکو و فلوریدا را مورد تهدید قرار داد. این قوی‌ترین طوفان از زمان طوفان ویلما در سال ۲۰۰۵ بر اساس معیار بیشترین بادهای پایدار و نیز قوی‌ترین طوفان از زمان طوفان دین در سال ۲۰۰۷ بر اساس شاخص فشار است.

ایرما شدیدترین توفان ثبت‌شدهٔ اقیانوس اطلس در محدودهٔ خارج از دریای کارائیب و خلیج مکزیک و همچنین شدیدترین توفانِ تاکنون رخ‌داده در سال ۲۰۱۷ است.

سرعت توفان

[ویرایش]

این توفان فوق استوایی دسته‌پنجمی با سرعت باد ۲۹۵ کیلومتر در ساعت موجب خسارت‌هایی در بارابودا، سن بارتلمی، سن مارتن، آنگویلا و جزایر ویرجین گردید.

هشدار در کارائیب و فلوریدا

[ویرایش]

با شدت یافتن توفان ایرما در منطقه کارائیب و بدل شدن آن به شدیدترین توفان فوق استوایی منطقه در یک دهه اخیر ساکنان منطقه ای که در مسیر آن قرار دارد به دنبال سرپناه هستند. در جنوبی‌ترین نقطه فلوریدا به نام کی وست به ساکنان دستور اجباری داده شد تا خانه‌هایشان را تخلیه کنند. مارتین سنترفیت مدیر یک مرکز عملیات اورژانسی در مونرو کانتی گفت: «گفته‌ایم که مردم حتماً باید خانه‌هایشان را ترک کنند. درحالی که یک توفان فوق استوایی درجه پنج به جزیره نزدیک می‌شود عاقلانه نیست اینجا بمانید.»[۱]

منابع

[ویرایش]
  1. «هشدار در کارائیب و فلوریدا با قوت گرفتن توفان ایرما».

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]