تری براندز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تری براندز
مدال‌ها
به نمایندگی از  ایالات متحده آمریکا
کشتی آزاد مردان
بازی‌های المپیک
مدال برنز – جایگاه سوم ۲۰۰۰ آتن ۵۸ ک‌گ
مسابقات جهانی
مدال طلا – جایگاه اول ۱۹۹۳ تورنتو ۵۷ ک‌گ
مدال طلا – جایگاه اول ۱۹۹۵ آتلانتا ۵۷ ک‌گ

تری براندز(به انگلیسی: Terry Brands) (زاده ۹ آوریل ۱۹۶۸ در اوماها، نبراسکا) کشتی گیر سابق و مربی حال حاضر کشتی آزاد در آمریکا است.

ورزش حرفه‌ای[ویرایش]

براندز هنگامی که در دانشگاه آیوا تحصیل می‌کرد، دو بار در سال‌های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۲ در وزن ۱۲۶ پوند قهرمان کشتی دانشجویان آمریکا (ان سی ای ای) شد. او در سال ۱۹۹۳ در وزن ۵۷ کیلوگرم جایگزین کندال کراس نفر پنجم المپیک بارسلون و قهرمان المپیک آتلانتا در ترکیب تیم ملی کشتی آزاد ایالات متحده شد و موفق شد در رقابتهای قهرمانی جهان ۱۹۹۳ تورنتو گردن آویز طلا را از آن خود کند. براندز دو سال بعد نیز در کشور خود و در شهر آتلانتا عنوان قهرمانی خود را تکرار کرد. آخرین عنوان قابل توجه تری براندز به المپیک سیدنی باز می‌گردد، او در این مسابقات در دیدار نیمه نهایی مغلوب علیرضا دبیر کشتی گیر ایرانی شد و به مدال برنز وزن ۵۸ کیلو قناعت کرد.

تری براندز هم‌اکنون در مرکز تمرینی المپیک در کلرادو اسپرینگز به مربیگری می‌پردازد. برادر او تام براندز نیز کشتی گیر تیم ملی آمریکا بود و در المپیک ۱۹۹۶ در آتالانتا قهرمان وزن ۶۲ کیلو گرم این پیکارها شد

سبک کشتی[ویرایش]

تری براندز اگرچه سابقه زیادی در رقابتهای سطح اول کشتی دنیا نداشت اما قدرت بدنی قابل ملاحظه که ناشی از تمرینات منظم او نزد یکی از بهترین بدنسازان جهان بود و درصد ناچیز چربی در بدنش، توان انجام فنون قدرتی کشتی را به او می بخشید.

همانند سایر کشتی گیران سبک وزن آمریکایی براندز از روش کشتی بسیار پر تحرک پیروی کرده و نیز با رقص پا نفس گیری می‌کرد چرا که جذب حداکثر اکسیژن ممکن در حین رقابت و توان بالای فعالیت بی هوازی موجب می‌شود تا کشتی گیر در انتهای مسابقه با کمبود نفس روبه رو نگردد.

منابع[ویرایش]