تاونوس

مختصات: ۵۰°۱۴′ شمالی ۰۸°۲۷′ شرقی / ۵۰٫۲۳۳°شمالی ۸٫۴۵۰°شرقی / 50.233; 8.450
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
تاونوس
قله فلدبرگ در تاونوس بلند
Map
مرتفع‌ترین نقطه
قلهگروسر فلدبرگ (تاونوس بلند)
ارتفاع۸۷۸ متر (۲٬۸۸۱ فوت)
فهرست‌بندی
مختصات۵۰°۱۴′ شمالی ۰۸°۲۷′ شرقی / ۵۰٫۲۳۳°شمالی ۸٫۴۵۰°شرقی / 50.233; 8.450
ابعاد
طول۷۵ کیلومتر (۴۷ مایل) شمال شرق/جنوب غرب
عرض۳۵ کیلومتر (۲۲ مایل) شمال غرب/جنوب شرق
مساحت۲٬۷۰۰ کیلومتر مربع (۱٬۰۰۰ مایل مربع)
جغرافیا
کشورآلمان
منطقههسن
رشته‌کوه مادرRhenish Slate Mountains
زمین‌شناسی
کوه‌زاییواریسکی
سن صخرهدوونین
نوع صخرهفیلیت، Greywacke

تاونوس رشته‌کوهی در منطقه هسن در آلمان است و در نزدیکی فرانکفورت قرار دارد. بلندترین قلهٔ این رشته‌کوه، گروسر فلدبرگ به ارتفاع ۸۷۸ متر است. دیگر قله‌های مهم آن، کلاینر فلدبرگ به ارتفاع ۸۲۵ متر و آلتکونیگ به ارتفاع ۷۹۸ متر هستند.

رشته‌کوه تاونوس در محدودهٔ ناحیه‌های هخ‌تاونوسکرایس، ماین-تاونوس، راینگاو-تاونوس، لیمبرگ-وایلبورگ و راین-لان گسترده شده‌است. چشمه‌های زمین‌گرمایی و آب‌های معدنی این کوه معروف است و در گذشته عامل جذب حاکمان اروپایی به این منطقه بوده‌است.

معرفی[ویرایش]

رشته‌کوه تاونوس منطقه‌ای نسبتاً کم‌ارتفاع است و شامل کوه‌هایی هموار شده و نوک‌گرد با پوشش جنگلی است. درهٔ رودهای راین، ماین و لان مرزهای محدودهٔ این کوه را شکل داده‌اند. درهٔ رود راین، این کوه را از رشته‌کوه هونزروک جدا کرده‌است.

تاونوس از نظر جغرافیایی، اکولوژیکی و زمین‌شناسی به سه بخش تقسیم می‌شود:

  • تاونوس پیشین (Vortaunus) در جنوب که در مجاورت شهرهای فرانکفورت و ویسبادن قرار دارد. این بخش عمدتاً از صخره‌های رسوبی قدیمی تشکیل شده‌است و سنگ‌هایی مانند موسکویت، فیلیت و شیست سبز در آن مشاهده می‌شود. جلوهٔ سبز این صخره‌ها ناشی از وجود اپیدت و کلریت‌ها است.
  • تاونوس بلند (Hoher Taunus) بخش مرکزی رشته‌کوه تاونوس است که قله‌های بلند آن در این بخش قرار دارند. ترکیب زمین‌شناسی این بخش شامل سنگ لوح، کوارتزیت و ماسه‌سنگ است.
  • تاونوس دور (Hintertaunus) در انتهای شمالی قرار دارد و بزرگترین بخش تاونوس است. مواد تشکیل دهندهٔ این بخش شامل لای‌سنگ، سنگ‌های رسی و ماسه‌سنگ خاکستری است.

رشته‌کوه تاونوس در دوران زمین‌شناسی دوونین شکل گرفته‌است.[۱] ترکیب زمین‌شناسی کوه‌ها در منطقه‌ای که با دریایی باستانی به پهنای چند صد کیلومتر پوشانده شده‌بود ایجاد شده‌است و شامل گنیس، شیست سبز، فیلیت، سنگ لوح و ماسه‌سنگ است.[۲]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پرونده‌های رسانه‌ای مربوط به Taunus در ویکی‌انبار