تاریخ نگریستن به مریخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
واضح‌ترین نمایش هابل از مریخ: توسط ACS

تاریخ ثبت شده از درنگریستن سیاره مریخ به دوران ستاره شناسان مصر باستان در هزاره دوم قبل از میلاد بازمی‌گردد. یادداشت‌های ستاره‌شناس چینی دربارهٔ حرکات مریخ قبل از تأسیس دودمان ژو (۱۰۴۵ پیش از میلاد) ظاهر شد. مشاهدات مفصل دربارهٔ موقعیت مریخ توسط اخترشناسان بابل انجام شد که برای پیش‌بینی موقعیت آینده این سیاره روشهای حسابی را تهیه کردند. فیلسوفان یونان باستان و اخترشناسان هلنیستی برای توضیح حرکات این سیاره یک مدل ژئوسنتریک تهیه کردند. اندازه‌گیری قطر زاویه ای مریخ را می‌توان در متون یونان باستان و هندی یافت. در قرن شانزدهم، نیکلاس کوپرنیک نظریه خورشیدمرکزی را برای منظومه شمسی پیشنهاد کرد که در آن سیارات مدارهای دایره ای در مورد خورشیدرا دنبال می‌کنند. این نظریه توسط یوهانس کپلر مورد بازنگری قرار گرفت و مدار بیضی را ارائه داد که با دقت بیشتری به داده‌های مشاهده برای مریخ دسترسی داشت.

نخستین مشاهد تلسکوپی مریخ توسط گالیلئو گالیله در سال ۱۶۱۰ انجام شد. در طی یک قرن، اخترشناسان ویژگیهای جداگانه ای از آلبدو را بر روی کره زمین از جمله تیره تاریک سیرت بزرگ و کلاهک‌های یخی قطبی کشف کردند.

آنها قادر به تعیین دوره چرخش سیاره و انحراف محوری بودند. این مشاهدات در درجه اول در طول فواصل زمانی ساخته شده بودند زمانی که سیاره در مقابله سیاره‌ای به خورشید واقع شد.

اولین نقشه خام مریخ در سال ۱۸۴۰ و به دنبال آن نقشه‌های تصحیح شده تر از سال ۱۸۷۷ به بعد منتشر شد. هنگامی که ستاره شناسان به اشتباه فکر می‌کردند که خط طیف نوری از آب در جو مریخ را تشخیص داده‌اند، که موجب به وجود آمدن ایده محبوب وجود حیات در مریخ در میان مردم شد.

پرسیوال لوول معتقد بود که می‌تواند شبکه ای از کانالهای مصنوعی را در مریخ ببیند.[۱] این ویژگی‌های خطی بعداً به نظر می‌رسید که یک خطای دید است، و جو آن برای پشتیبانی از یک زیست‌پذیری سیاره‌ای بسیار نازک بود.

نخستین پیشینه[ویرایش]

At left are two concentric circles around a disk. Lines from the circles are projected on a star chart at right, demonstrating the S-shaped motion of Mars
با عبور از زمین مریخ، سیاره دوم به‌طور موقت به نظر می‌رسد که حرکت خود را بر روی آسمان معکوس کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Dunlap, David W. (October 1, 2015). "Life on Mars? You Read It Here First". نیویورک تایمز. Retrieved October 1, 2015.

پیوند به بیرون[ویرایش]