تئون ون‌دایک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تئون ون‌دایک
TeunAvanDijk.jpg
متولد ۷ مهٔ ۱۹۴۳
هلند
رشته فعالیت زبان‌شناسی، تحلیل گفتمان انتقادی
محل کار دانشگاه پامپئو فابرا بارسلونا اسپانیا

تئون آندریانوس ون‌دایک (Teun Adrianus van Dijk) (زادهٔ ۷ مهٔ ۱۹۴۳) زبان‌شناس هلندی، استاد بازنشستهٔ دانشگاه آمستردام و استاد افتخاری دانشگاه پومپئو فابرا بارسلونا است و یکی از مهمترین نظریه‌پردازان حوزهٔ تحلیل گفتمان انتقادی است. مطالعات وی اکثراً در حوزه‌های نژادپرستی، مطالعهٔبافت زبان، اخبار و ایدئولوژی می‌باشد.

حوزه‌های مطالعاتی[ویرایش]

مطالعات وی از سال ۱۹۸۰ برروی تحلیل گفتمان انتقادی متمرکز شده‌است و به‌ویژه بازتولید زبانی نژادپرستی را در ساختارهای زبانهای اروپایی و گفتمان‌های غالب در رسانه‌های ارتباط جمعی و همچنین گفتمان‌های غالب سیاسی بررسی می‌کند. وی همچنین نظریه‌ای مبسوط دربارهٔ ایدئولوژی دارد و از منظر تحلیل گفتمان انتقادی به بررسی مفهوم ایدئولوژی می‌پردازد.[۱]. وی بنیانگذار و سردبیر هفت مجله پژوهشی بین‌المللی است و در بیش از پانزده مجله مهم پژوهشی در حوزه تحلیل گفتمان انتقادی به عنوان عضو شورای نویسندگان فعالیّت دارد. وی از سال ۱۹۶۸ تا سال ۲۰۰۴ در دانشگاه آمستردام هلند به عنوان استاد مطالعات گفتمان مشغول به تدریس بود. وی از سال ۱۹۹۹ در دانشگاه پامپئو فابرا بارسلونا در اسپانیا بعنوان استاد افتخاری به تدریس اشتغال دارد. وی در کشورهای متفاوت بویژه کشورهای حوزه آمریکای جنوبی تاکنون دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی در حوزهٔ تحلیل گفتمان انتقادی برگزار کرده‌است.[۲].

کتابشناسی[ویرایش]

تئون ون‌دایک یکی از پر کار ترین افرادی است که در حوزه مطالعات گفتمان مشغول به کار است. بیش از ۳۵ عنوان کتاب به تنهایی و چندین کتاب با همکاری دیگران به رشته تالیف درآورده است. وی همچنین ویراستار بیش از ۱۰ عنوان کتاب در حوزه‌های مطالعاتی خویش بوده است و بیش از ۱۵ عنوان کتاب نیز به زبان اسپانیایی تالیف یا ترجمه کرده است. بعلاوه ون‌دایک بیش از ۲۵۰ مقاله پژوهشی به زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی به رشته تحریر درآورده است. علاوه بر این موارد، وی در کنفرانس‌های متعددی در سراسر جهان به ارائه مقاله و سخنرانی پرداخته است و چندین رساله دکتری به راهنمایی وی به رشته تحریر درآمده است [۳]. برخی کتابهای منتشر شده وی به زبان انگلیسی به قرار زیرند[۲]:

منابع[ویرایش]

  1. شهری، بهمن. بررسی رابطه میان ایدئولوژی و استعاره با رویکرد تحلیل گفتمان انتقادی ، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، گروه زبان‌شناسی، دانشگاه فردوسی مشهد، ۱۳۹۰.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ http://en.wikipedia.org/wiki/Teun_A._van_Dijk
  3. Discourse in Society - Website of Teun A. van Dijk

پیوند به بیرون[ویرایش]