تئودور اوبیانگ انگوئما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تئودور اوبیانگ نگوما
Teodoro Obiang detail, 1650FRP051.jpg
۲مین رئیس‌جمهور گینه استوایی
مشغول به کار
۳ اوت ۱۹۷۹ – ۲۱ فوریه ۲۰۱۸
پس از Francisco Macías Nguema
رئیس اتحادیه آفریقا
مشغول به کار
۳۱ ژانویه ۲۰۱۱ – ۲۹ ژانویه ۲۰۱۲
اطلاعات شخصی
زاده
تئودور اوبیانگ نگوما مباسوگو

۵ ژوئن ۱۹۴۲ ‏(۷۶ سال)
Acoacán،
درگذشت ۲۱ فوریه ۲۰۱۸
ملیت  گینه استوایی
حزب سیاسی PDGE
شغل ، سیاستمدار
مذهب مسیحی
خدمات نظامی
درجه سرتیپ
Francisco Macías Nguema
(عمو)

سرتیپ تئودور اوبیانگ نگوما مباسوگو یا تئودور اوبیانگ انگوئما مباسوگو (به انگلیسی: Teodoro Obiang Nguema Mbasogo) (زاده۵ ژوئن ۱۹۴۲- ۲۰۱۸) ، رئیس‌جمهور گینه استوایی از سال ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۸ بود. او همچنین رئیس اتحادیه آفریقا از ۳۱ ژانویه ۲۰۱۱ تا ۲۹ ژانویه ۲۰۱۲ بود.

اوبیانگ به مدت سه دهه ریاست جمهوری، پس از معمر قذافی بیشترین سال‌ها را در رهبری یک کشور آفریقایی در اختیار داشته است. وی در انتخابات از زمان اعلام حکومت چند حزبی در سال ۱۹۹۱ میلادی هرگز کمتر از ۹۵ درصد آرا به دست نیاورده است.

اوبیانگ در اوت ۱۹۷۹ عمویش، Francisco Macías Nguema را که یک دیکتاتور بود با کودتای نظامی برکنار کرد و از آن پس گینه استوایی به عنوان یک تولیدکننده مهم نفت در سال ۱۹۹۰ آغاز کرد.

گینه استوایی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در این قاره است و با وجود اینکه تعداد ساکنان این کشور بین ۶۰۰ تا ۷۵۰ هزار نفر است، اما رتبه بسیار ضعیفی در شاخص توسعه انسانی سازمان ملل متحده دارد. اکثریت مردم گینه استوایی، دسترسی دشواری به آب آشامیدنی سالم دارند. با وجود فقر شدید مردم اما وی ثروتی یک میلیارد دلاری دارد.[۱][۲][۳]

وی سرانجام در ۲۱ فوریه ۲۰۱۸ در سن ۷۵ سالگی پس از ۳۸ سال حکومت درگذشت. از ۱۲ مرداد ۱۳۵۸ تا ۲ اسفند ۱۳۹۶ حاکم این کشور بود.

منابع[ویرایش]