بگذار باشد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بگذار باشد (Let it be)
LetItBe.jpg
آلبوم استودیویی از
انتشار۸ می۱۹۷۰
ضبطفوریه سال ۱۹۶۸، ژانویه و فوریه سال ۱۹۶۹، ژانویه و مارس و آوریل سال ۱۹۷۰، ئی‌ام‌آی رکوردز و اپل رکوردز
ژانرموسیقی راک[۱]
مدت۳۵:۱۶
زبانانگلیسی
ناشراپل رکوردز
تهیه‌کنندهجرج مارتین ثبت نشده، فیل اسپکتور (Phil Spector)
آلبوم‌های بیتلز
ابی رود (آلبوم)
(۱۹۶۹)
بگذار باشد
(۱۹۷۰)

بگذار باشد دوازدهمین و آخرین آلبوم منتشر شده گروه راک بیتلز است که در سال ۱۹۷۰ میلادی با برچسب اپل رکوردز منتشر شد. گرچه این آلبوم قبل از ابی رود ضبط شد ولی برخی آن را آلبوم نهایی بیتل‌ها می‌دانند. مجله رولینگ استون در سال ۲۰۰۳ و در رده‌بندی «۵۰۰ آلبوم برتر همهٔ زمان‌ها» جایگاه ۸۶اُم را به بگذار باشد اختصاص داده‌است. بگذار باشد... برهنه نام آلبوم جایگزین و ریمکس این آلبوم است که در سال ۲۰۰۳ و توسط فیل اسپکتور عرضه شد.

تاریخچه

پس از دو سال جدایی و تفریح در اواخر سال ۱۹۶۸ گروه بیتلز دوباره گرد هم آمدند تا آلبوم بگذار باشد را ضبط کنند. در ابتدا پل مک‌کارتنی از گلین جان (تهیه کننده) درخواست کرد تهیه‌کنندهٔ این اثر باشد اما مانند همیشه جرج مارتین تهیه‌کنندگی این آلبوم را به عهده گرفت. پس از بحث‌های بسیار اعضای بیتلز تصمیم گرفتند که تمرینات خود را بلافاصله پس از سال ۱۹۶۹ شروع کنند و حتی در صورت نتیجه ندادن کار ضبط آلبوم را ادامه بدهند. این آلبوم در ابی رود که یکی از استدیوهای معروف است ضبط شد.

درگیری و تمرینات

بیتل‌ها همواره در حال تمرین و اجرا بودند ولی مانند قبل نبودند و روش دیگری را الگوی خود قرار داده بودند. بر خلاف گذشته که جان لنون رهبر اصلی آلبوم‌های بیتلز بود، در این آلبوم پل مک‌کارتنی رهبر اصلی بود. همچنین در این آلبوم شور و شوق خاصی در بیتل‌ها احساس نمی‌شد و بر خلاف آلبوم‌هایی مانند مثل بیتلز یا آلبوم سفید خبری از قهقه و شوخی بینشان نبود. در این آلبوم یوکو اونو همسر جان لنون هم به بیتلز کمک کرد.

تک آهنگ‌های آلبوم

طرف اول

 1. دو نفر از ما لنون مککارتنی
 2. ریختن یک تسویه حساب جان لنون
 3. سراسر جهان جان لنون
 4. من یک مین جرج هریسون
 5. حفر کن جان لنون
 6. بگذار باشد پل مک‌کارتنی
 7. مگی مای لنون مککارتنی

طرف دوم

 1. من یک احساس دارم لنون مککارتنی
 2. یکی پس از ۹۰۹ لنون مککارتنی
 3. راه پر پیچ و خم پل مک‌کارتنی
 4. آبی برای تو جرج هریسون
 5. برگرد پل مک کارتنی

تکمیل و انتشار

با این که این آلبوم قبل از ابی رود ضبط شده بود ولی بعد از آن و در ۸ می ۱۹۷۰ منتشر شد. آلبوم به محض انتشار جوایز و رکوردهای بسیاری به دست آورد.

منابع

ویکی‌پدیا انگلیسی. مجله رولینگ استون