بورزوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بورزوم
اهل کشور نروژ
سبک‌ها بلک متال، امبینت
مدت کار ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۹ - ۲۰۰۹ تا کنون
وب‌گاه http://www.burzum.org
اعضا
ورگ ویکرنس

بورزوم، گروه موسیقی بلک متال نروژی است که توسط ورگ ویکرنس در سال ۱۹۸۹ میلادی تشکیل گردید. این گروه چندی بعد به امبینت و دارک امبینت تغییر سبک داد. آثار اولیهٔ این گروه بیشتر پیرو سبک Old School Black Metal هستند. این خواننده و موسیقی دان با تشکیل بند تک نفرهٔ بارزام تاثیر بسزایی بر عالم موسیقی گذاشت در حالی که تنها ۲۱ سال از سنش می گذشت. اعضای بند دارکثرون و بارزام دوستی صمیمی ای با هم دارند و خوانندهٔ بند دارکثرون یعنی فنریز برای بند بارزام یک کلیپ از مشهورترین آهنگ این بند با نام Dunkelheit ساخت.

تاریخچهٔ کوتاهی از بلک متال[ویرایش]

در همین سالها گروه انگلیسی ونوم (Venom) آلبومی با نام بلک متال را روانه بازار نمود. کشور نوروژ جوانانی دین ستیز داشت که حاضر به قبول مسیحیت نبودند، البته این به معنای اکثر جامعهٔ نوروژ نبود. پس مجبور به مخفی ماندن بودند. اما هر جنبش موفقی یک رهبر موفق هم دارد. تجاربی مانند گروه‌های اجتماعی ثرش متال ایلات متحده راهی نوین را به سوی جوانان دین ستیز نشان داد. حاصل تمام این حوادث پدیده‌ای بود به نام ثرش متال اسکاندیناوی، یعنی بلک متال. زیرا بر خلاف ثرش متالی که متالیکا در سال ۸۲ خلق کرد، مضمون‌های اشعار فقط مسائل اجتماعی و اعتراض به آن نبود. بلکه بیشتر به دین ستیزی می‌پرداخت. تغییراتی عمده در ثرش متال به وجود آمد. درامز سریعتر نواخته می‌شد و توین پدال جزئی اساسی بود. از سوی دیگر دیستروشن به قدری بالا رفت که تا آن زمان بی سابقه بود. در سال ۱۹۸۴ اولین گروه بلک متال نوروژ یعنی میهم به وجود آمد. که کریستین ویکرنس به آن راه یافت و برای چند تراک بیس نواخت.

تشکیل اوروک‌های Uruk Hai ۱۹۸۸-۱۹۸۹[ویرایش]

اوروک‌های به نژادی از اورک‌ها گفته می‌شود که خشن تر و با هوش تر هستند و سائرون توانست ترس و درد را از وجود آنها پاک کنند. این گروه بلک متال دو کاست دمو به صورت زیر زمینی ضبط کرد. جالب اینجاست که یک تراک امبینت نیز در این آلبوم‌ها موجود است که بعدها سهم به سزایی در بارزام ایفا نمود. این گروه به صورت تک نفره تاسیس گردید و هرگز حامی مالی نداشت.

پیوستن به سیتنال Satanal[ویرایش]

این گروه بلک متال توسط دوست ورگ یعنی ابث (که بعدها گروه بلک متال ایمورتال را تاسیس کرد.) تشکیل شد اما بعد از مدت اندکی از هم پاشید. این گروه تنها چند دموی غیر رسمی را ضبط کرد. اما بنا به برخی دلایل که هیچگاه مشخص نشد هرگز انتشار نیافتند. البته در سالهای اول تولد بلک متال هر گروه و هر متالری تعریف خاصی از بلک متال داشت. این تعاریف سبب تشکیل گروه‌های سست بنیادی می گشد که به سرعت از هم می پاشیدند.

تشکیل بورزوم Burzum[ویرایش]

این گروه به سال ۸۹ تشکیل گردید و به یکی از تاثیر گذارترین گروههای تاریخ بلک متال مبدل شد. این گروه باز هم به صورت تک نفره ضبط می‌کرد. ابتدا با انتشار آلبوم‌های دمو در سالهای نخستین دههٔ ۹۰ بین معدود هواداران بلک متال جایی برای خود پیدا کرد. اما انتشار آلبوم Burzum همهٔ موازنه‌های قدرت در بلک متال را برهم زد و ثابت کرد که بلک متال قابل گسترش است. در همین اسنا گروه بزرگ و محبوب میهم نیز با انتشار آلبوم و اجراهای زیر زمینی جایگاه خاصی بین هواداران داشت. خود کشی خوانندهٔ گروه میهم در سال ۹۱ نیز بر شهرت دیوانه وار آنها افزود تا به سرعت تبدیل به یک افسانه گردند. این به دلیل قدرت طلبی حاکم بین بزرگان بلک متال بود که البته به سرعت نیز مضموم شمرده شد. این جریان هر چند ابتدا به یک کشمکش کوچک بین گروه‌های بلک متال می نمود اما بعدها چیزی بیشتر از یک کشمکش شد، قتل.

قتل[ویرایش]

در سال ۹۳ این دعوا به قدری بالا گرفت که ورگ و رهبر گروه میهم یعنی یورونموس فقید به این نتیجه رسیدند که دنیای بلک متال به اندازهٔ وجود هر دوی آنها بزرگ نیست. یورونموس شروع به تهدید ورگ به قتل نمود. هر دوی آنها جوان بودند و از روی احساسات تصمیم می‌گرفتند. اما ورگ به زودی کوتاه آمد و با احترامی که یورونموس در آن سالها داشت موضوع به سوی حل شدن پیش می‌رفت. حتی ورگ برای دلجویی مصاحبه‌ای با یک روزنامهٔ نوروژی ترتیب داد که از یورونموس تعریف کرده بود. یورنموس در آن سالها یک کمپانی انتشاراتی موزیک تاسیس کرده بود. ورگ هم از آن تعریف کرد اما یورونموس با تعطیلی مغازه و کمپانی مشتریانی که توسط مصاحبه ورگ با وی آشنا شده بودند را پشت درب‌های بسته تنها گذاشت. حتی بعدها به خاطر دروغگویی‌های ورگ که یورونموس را خیلی بزرگتر از آنچه که بود نشان داده بود دو هفته بازداشت شد. این ماجراها با موفقیت‌های روز افزون ورگ بالاتر گرفت و نقشهٔ قتل ورگ ویکرنس توسط یورونموس کشیده شد. اما از آنجا که بسیاری از دوستان ورگ و یورونموس با هم مشترک بودند او به سرعت از این نقشه آگاه شد. در ساعات اولیه ۱۰/۰۷/۱۹۹۳ ورگ به مدت ۷ ساعت از قلعه خود واقع در برگن به سمت اوسلو به همراه هم خانه‌ای اش ساموث رانندگی کرد. آن زمان وی یک فلکس قورباغه‌ای داشت. حدود ساعت ۴ صبح به آپارتمان یورنموس رسید. و زنگ در را به صدا در آورد. هنگامی که یورنموس خواب آلود ورگ را آن موقع صبح دید به شدت جا خورد. یک ضربه به سینه ورگ زد. ورگ نیز به زور وارد خانه شد. یورنموس به سمت آشپزخانه در طبقه بالا دوید و یک کارد آشپز خانه برداشت تا به ورگ حمله کند. ورگ هم چاقوی جیبی اش را در آورد و یک ضربه به یورنموس زد. یورونموس توانست از خانه به بیرون فرار کند اما در هنگام دویدن با یک تیر چراغ برق برخود کرد. حباب تیر به زمین افتاد و یورونموس روی تکه‌های شیشه نقش بر زمین شد. به همین علت روی کمر یورونموس ۲۳ جای زخم باقی‌ماند. در همین زمان ورگ هم به او رسید و به گفتهٔ خودش احمقانه‌ترین کار عمرش را مرتکب شد. او چاقوی ضامن دارش را تا انتها وارد جمجمهٔ یورونموس فقید کرد. سپس با ساموث که در بهت فرو رفته بود از آنجا گریختند.

دادگاه[ویرایش]

خبر قتل یورونموس قبل از رسیدن ورگ به خانه همه جا پیچید. پلیس نوروژ هم اولین جایی که رفت خانهٔ ورگ بود. اما هیچ سر نخی پیدا نکردند. ولی با این وجود ورگ مهم‌ترین و اصلی‌ترین مضنون پلیس به شمار می‌رفت. بازجویی ورگ شروع گردید و آنها گفتند اثر انگشت ورگ را در خانه پیدا کرده‌اند و این در حالی بود که ورگ آن شب دست کش داشت. با بی نتیجه ماندن بازجویی آنها به سراغ ساموث رفتند. البته ساموث هم حرفی به میان نیاورد. جز اینکه در شب قتل او اصلاً با ورگ نبوده است. مدتی بعد پلیس فیلمی پیدا کرد که از دوربین‌های امنیتی یک پمپ بنزین ضبط شده بود و در آن فیلم ورگ و ساموث در کنار هم بودند که این تمامی انکارهای آنها را نقش بر آب کرد. در همین راستا ساموث زبان به اعتراف گشود. در دادگاه ورگ به جرم قتل عمد و نیز آتش زدن ۳ کلیسا از جمله یک کلیسا که جزء آثار تاریخی نوروژ بود به اشد مجازات یعنی ۲۱ سال زندان محکوم شد. هر چند که او هنگام قرائت دادگاه می‌خندید و برای توهین به دادگاه مو هایش را به صورت گیسو بافت. ساموث نیز به علت همکاری در قتل متهم شد و به ۱۰ سال زندان محکوم گردید.

زندان[ویرایش]

ورگ ویکرنس چندین بار به زندان‌های دیگر منتقل شد. اما خلاصه در تاریخ ۲۴ می ۲۰۰۹ آزاد شد. البته قرار بود در سال ۲۰۰۷ آزاد شود اما به دلیل اقدام به فرار در هنگام مرخصی موقت ۱۸ ماه به مجازاتش افزوده شد و مابقی مدت زندانش نیز بخشوده گردید. او در زندان دو آلبوم با سبک امبینت منتشر کرد و از سال ۹۹ فعالیت گروهش را به حالت تعلیق در آورد. اما توانست چندین کتاب مربوط به دوران کهن نوروژ را تالیف نماید. دلیل اینکه او تا این اندازه پس از ۱۶ سال شکسته شده است نوع زندان نوروژ است. زیرا زندانیان ۲۳ ساعت را انفرادی می‌گذرانند و تنها یک ساعت در حیاط جمع می‌شوند. البته باید خاطر نشان کرد که در زندان به رایانه دسترسی داشت و حتی به اینترنت نیز متصل بود. البته اجازهٔ استفاده از تمامی آلات موسیقی به او داده نمی‌شد و تنها از سینتیسایزر می‌توانست استفاده نماید. دوران زندان او با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بود. من‌جمله اینکه بسیاری از او طرفداری کردند و بسیاری او را به قتل تهدید کردند.

بارزام و رسانه[ویرایش]

رسانه‌های نوروژی به کذابی در آن زمان مشهور بودند. آنها داستان‌های متعددی برای جریان قتل پرداختند. از جمله اینکه یورونموس همجنس‌گرا بوده است و قصد تجاوز به ورگ را داشته. یا اینکه یورونموس دوست دختر ورگ را تصاحب کرده که تا قبل از او حتی نام یورونموس را نشنیده بود. در جایی آمده است که ورگ به خاطر نپرداختن حق انتشار آلبوم هایش از سوی یورونموس او را کشت در حالی که ورگ همیشه ثروتمند بوده و به پول نا چیز آلبوم هایش احتیاجی نداشته است. همچنین آنها نوشتند که ورگ یورونموس را با ۲۳ ضربهٔ چاقو از پشت زده است در حالی که پشت یورونموس جای زخم شیشه خورده بود. او طی مصاحبه‌های معدودی که انجام داده است بیان نمود که دیگر به انتشار آلبوم‌های بلک متال دست نخواهد زد و ما بقی عمر بارزام را آلبوم‌های امبینت پر می‌کنند. همچنین او در فیلم until the lights take us all نیز که مستندی از بلک متل نوروژ است حضور دارد. او در تمام طول مدت زندانش فقط دو بار مصاحبهٔ مطبوعاتی داشت.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Burzum»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد.