بنیاد نرم‌افزار آپاچی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بنیاد نرم‌افزار آپاچی
نوعبنیاد (طبق تعریف ایالت دلاویر)
بنا نهادهژوئن ۱۹۹۹ (خرداد ۱۳۷۸)
دفتر مرکزیایالات متحده آمریکا فارست هیل٬ مریلند
محصولاتنرم‌افزار
وبگاهبنیاد نرم‌افزاری آپاچی

بنیاد نرم‌افزار آپاچی (به انگلیسی: Apache Software Foundation) که به صورت کوته نوشتِ اِی‌اس‌اف نیز شناخته می‌شود، شرکتی ناسودبر ( که در دستهٔ شرکت‌های معاف از مالیات در آمریکا قرار دارد) است که پشتیبان پروژه‌های نرم‌افزاری آپاچی است. از میان این نرم‌افزارها می‌توان به کارساز اچ‌تی‌تی‌پی آپاچی اشاره نمود. ای‌اس‌اف، از گروه آپاچی و با استفاده از قوانین ادغام در ایالت دلاویر، در خرداد ۱۳۷۸ (ژوئن ۱۹۹۹) ایجاد گردید.[۱][۲]
بنیاد نرم‌افزاری آپاچی اجتماعی از توسعه‌گرانی غیرمتمرکز است. نرم‌افزارهای تولید شده توسط این بنیاد تحت اجازه‌نامه آپاچی قرار دارد، از این رو این نرم‌افزارها در دستهٔ نرم‌افزار آزاد و متن‌باز (فوزی) قرار می‌گیرند. مشخصه‌های پروژه‌های آپاچی، کارگروهی، فرایند توسعهٔ مبتنی پروژه به وسیلهٔ افرادی مدیریت می‌شود که توسط متخصصانِ فعال گروه انتخاب می‌شوند. اِی‌اس‌اف براساس شایسته‌سالاری است، به نحوی که اعضای این بنیاد تنها به صورت داوطلبانه در پروژه‌های این بنیاد شرکت می‌نمایند. اِی‌اس‌اف به عنوان نسل دوم سازمان‌های مرتبط با متن باز شناخته شده‌است.[۳]

تاریخچه[ویرایش]

تاریخچهٔ بنیاد آپاچی و کارساز آپاچی که در سال ۱۹۹۴ آغاز به کار کرد، به همدیگر پیوند خورده است. گروهی از ۸ توسعه‌گر کار را بر روی کارساز ان‌سی‌اس‌ای اچ‌تی‌تی‌پی‌دی آغاز نمودند. که بعدها به نام گروه آپاچی مشهور شدند. در ۲۵ام مارس سال ۱۹۹۹ (۵ فروردین ۱۳۷۸)، بنیاد آپاچی شکل گرفت.[۱] اولین ملاقات رسمی با این بنیاد در ۱۳ آوریل ۱۹۹۹ (۲۴ فروردین ۱۳۷۸) و طبق رضایت عمومی اعضا، فهرست اعضای بنیاد آپاچی به صورت : برایان بلندورف ٬کن کوار ٬مارک کوکس ٬لارس الیبرچ ٬رالف‌اس‌انگلسچال ٬روی‌تی‌فیلدینگ ٬دین گاجت ٬بن هاید ٬جیم چاگیلسکی ٬الکسی کوزات٬ مارتین کریمر٬ بن لوری ٬داگ مک‌اچرن٬ آرام میرزاده ٬سمیر پارخ ٬کلیف اسکونیلک، مارک اسلمکو، ویلیام اتودارد٬ پاول ساتون ٬رندی تبیرش، درک‌ویلیام ون‌گولیک [۴] بعد از برگزاری چند جلسهٔ دیگر، اعضای تعیین شدهٔ هیت مدیره، سایر مسایل حقوقی در مورد ترکیب را حل نموده، به صورت مؤثر در تاریخ یکم ژوین سال ۱۹۹۹ (۱۱ خرداد ۱۳۷۸) این بنیاد شکل گرفت.[۲]

حامیان مالی[ویرایش]

حامیان مالی شامل شرکت‌هایی از قبیل گوگل ٬یاهو ٬مایکروسافت ٬هلیوت پاکارد ٬کوالنت ٬آی‌اوام‌آ ٬ایرپلاس اینترنشنال ٬بلوناگ ٬انتوت ٬جوست ٬متیو مولنگ ٬سرمایه‌گذاری توسیگما، می‌توان نام برد.
این شرکت‌ها براساس معیارِ پرداخت، به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند[۵]:

طبقه‌بندی از $ / سال حامی مالی
پلاتینیوم ۱۰۰٬۰۰۰$ گوگل، یاهو، مایکروسافت
طلایی ۴۰٬۰۰۰ $ هیلوت‌پاکارد، فیس‌بوک
نقره‌ای ۲۰٬۰۰۰ $ کوالنت، آی‌اوام‌آ
برنز ۵٬۰۰۰ $ سایر

حامیان مالی، بنا به سطحی که در آن قرار دارند(برساس جدول فوق)، حمایت‌های متفاوتی را از بنیاد آپاچی دریافت می‌نمایند و در سایت مربوط به بنیاد از آن‌ها یاد می‌شود.

اعضای هیت مدیره[ویرایش]

وظیفهٔ اعضای هیت مدیرهٔ بنیاد آپاچی، نظارت بر فعالیت‌ها و امور به عنوان مرکز اصلی برقراری ارتباطاتِ مربوط به پروژه‌ّای این بنیاد است. از اصلی‌ترین وظایف این هیت مدیره، تخصیصِ منابع به پروژه‌ها، مدیریت خدماتی برای شرکت، مانند کسب بودجه و نیز بررسی و حل مسایل حقوقیِ مرتبط با شرکت است. هیت مدیره از تصمیم‌گیری برای پروژه‌ها خودداری می‌نماید، چراکه این وظیفه به اعضای مدیریت‌کنندهٔ پروژه‌های واگذار شده‌است. هرساله برای انتخاب هیت مدیرهٔ بنیاد انتخاباتی برگزار شده که برساس آخرین انتخابات، افراد زیر عضو هیئت‌مدیره شده‌اند:[۶][۷][۸]

پروژه‌ها[ویرایش]

پروژه‌های فهرست شده در زیر، شامل تمام پروژه‌های فعال و سطح‌بالای آپاچی است:

نام پروژه توضیحات
کارساز اچ‌تی‌تی‌پی آپاچی هم‌اکنون (۲۰۱۰) به عنوان برترین کارساز وب است
آپاچی اپن‌آفیس رقیب مهم مایکروسافت آفیس،ادامه‌ای بر پروژه متوقف شدهٔ اپن‌آفیس.اوآرجی
اکتیوکیوام خدمات پیام جاوا ۱.۱ (جی‌ام‌اس) واسط پیام
آنت ابزار ساخت مبتی بر خطِ فرمان
زمان‌اجرای قابل‌حمل جاوا (APR)
آرکیوا نرم‌افزار مدیریت نگهداری
اکسیس چهارچوب مبتنی بر اکس‌ام‌ال کارساز وب
بیهایو مدلسازی تجسمیِ اشیا
کمل موتور مبتنی بر قانونِ برای مسیریابی و تبدیل
کاساندرا سامانهٔ میدیرت پایگاه‌داده توزیع‌شده برای پایگاه‌داده‌های ساختاریافته ( استفاده شده برای سامانهٔ پایگاه‌دادهٔ نواس‌کیوال)
کاین چهارچوب اوارام‌اف
کوکون چهارچوبی برای پردازش اکس‌ام‌ال
کامانز چندین ابزار با قابلیت استفادهٔ مجدد به زبان جاوا
کانتینوم کارساز یکپارچه‌سازی
کاوچ‌دی‌بی پایگاه‌داده‌ای برای اسنادِ جی‌اس‌اوان
آپاچی سی‌اف‌اکس چهارچوب خدمات‌رسانی
پروژه پایگاه‌داده آپاچی راه‌حل‌های مختلف پایگاه‌داده، شامل دربی (پایگاه‌داده‌ی‌ای به زبان جاوا)

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ فیلدینگ، روی تی. «تاییدهٔ ادغام بنیاد نرم‌افزار آپاچی». دریافت‌شده در ۲۰۰۹-۰۵-۲۶.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ جگلیسکی، جیم. «هیئت مدیرهٔ بنیاد نرم‌افزار آپاچی ملاقات در ژوئن ۱۹۹۹ (خرداد ۱۳۷۸)». دریافت‌شده در ۲۰۰۹-۰۵-۲۶.
  3. فرانسیس لتلیربنگرید به 'نسل سوم سازمان‌های متن باز'
  4. هاید, بن. "اعضای هیت‌مدیرهٔ بنیاد آپاچی مصوب ۲۴ قروردین ۱۳۷۸". Retrieved ۲۰۰۹-۰۵-۲۶.
  5. "بنیاد نرم‌افزاریآپاچی : تشکر از حامیان مالی!". بنیاد نرم‌افزارآپاچی. 2009. Retrieved ۸ اگوست ۲۰۰۹. Check date values in: |accessdate= (help)
  6. وِبِر, استیو (2004). موفقیت متن باز. انتشارات دانشگاه هاروارد. p. ۱۸۷. ISBN 9780674012929.
  7. "هیئت مدیره". بنیاد آپاچی. 2010. Retrieved ۰۸/۰۴/۱۰. Check date values in: |accessdate= (help)
  8. "بنیاد آپاچی چگونه کار می‌کند". بنیاد نرم‌افزاری آپاچی. 2010. Retrieved ۰۸/۰۴/۱۰. Check date values in: |accessdate= (help)