بنت قونسول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بنت قونسول
Weihnachtsstern - groß.jpg
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاه
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: مالپیگی‌سانان
تیره: فرفیونیان
سرده: یوفوربیا
گونه: بنت قونسول
نام علمی
Euphorbia pulcherrima
Willd. ex Klotzsch

بنت قونسول پوینستیا، یا گل کریسمس (نام علمی: Euphorbia pulcherrima) گلی از گونه‌های گل‌های بومی مکزیک است. این گونه بین ۴۵ تا ۱۲۰ سانتی متر رشد دارد. در ایالات متحده آمریکا روز ۱۲ دسامبر روز ملی بنت قونسول است.

گیاه بنت قنسول از خانواده Euphorbia است.این گونه بومی مکزیک است و ارتفاع آن به یک متر وگسترش آن به ۴۵ سانتی متر می رسد. برگهای آن بیضوی، سبز روشن با لبه صاف یا کمی دال‌بُر دار دیده می شود. گلهای بنت قنسول به وسیله تعداد زیادی براکت بیضوی احاطه شده‌اند. گلها وبراکت ها در اواخر پاییز ظاهر می شوند. براکت‌ها معمولاً قرمز رنگ‌اند ولی به رنگ های سفید و صورتی نیز هستند.[۱]

برگ زرد و جداشده از گیاه

افسانه و نامگذاری[ویرایش]

در زمان‌های بسیار کهن در مکزیک، دختری به نام پپیتا که زندگی فقیرانه‌ای داشت، در شب کریسمس، بسیار اندوهگین، به همراه پسر عمویش، در راه رفتن به کلیسا بود. او که مایل بود در این شب، هدیه‌ای قشنگ و با ارزش را به همراه خود به کلیسا و به محضر مسیح ببرد، در طول مسیر به این فکر کرد که مهم نیست هدیه‌اش چه باشد، اگر هدیه‌اش سرشار از عشق باشد، ناچیز بودن آن جلوه‌ای نخواهد کرد. با این اندیشه گل‌های هرز روییده شده در جاده را کند و با عشق فراوان به داخل ساختمان کلیسا وارد شد و آن گل‌ها را در جامی درست زیر پای تندبس مسیح گذاشت که ناگهان معجزه‌ای روی داد و تمامی این گل‌ها با انرژی عشق این دختر کوچک، به گلی سرخ رنگ، مشهور به بنت قونسول، مبدل می‌شوند.

رنگ[ویرایش]

گل این گونه سفید رنگ می‌باشد، ولی از آنجایی که در میان برگ‌هایی به رنگ سرخ، سفید، عنابی و گاهی صورتی مخفی است، این گل‌های کوچک سفید، جلب توجه نمی‌نماید و تصور می‌کنند همین برگ‌های سرخ در واقع گل اصلی می‌باشند.

-

نور[ویرایش]

این گونه به نور قابل توجهی نیاز دارد، پایداری زیبایی این گل منوط به نور زیاد است.

آب[ویرایش]

این گل به آب فراوان محتاج نیست، پس نباید با میزان آب‌دهی، گل را بیمار کرد. در صورت آب دهی زیاد باید خاک گل را تعویض کرد. به هیچ وجه نباید به گل زیاد آب داد زیرا این کار ریشه را می پوساند و گل را نابود می کند.

گل دادن[ویرایش]

این گونه در پاییز گل دادن را آغاز می‌کند و کل زمستان نیز گل‌هایش را حفظ می‌نماید ولی اگر شرایط آب و هوایی را برایش نامساعد کنید، شروع به ریزش خواهد کرد.

محیط[ویرایش]

محیطی که برای این گل مناسب است، گرم و اندکی مرطوب است، ولی اگر محیط بیشتر از نیاز گرم باشد، هنگام گل دهی به تاخیر می‌افتاد.

قلمه زدن[ویرایش]

اردیبهشت و تیر وقت مناسبی برای قلمه زدن گیاه است. برای داشتن گل‌های بزرگ و محکم باید از بوته‌های قوی و سالم برای قلمه زدن استفاده کرد.

منابع[ویرایش]