برایان اپستاین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
برایان اپستاین
برایان اپستاین
برایان اپستاین در حال دریافت جایزه ادیسون، ۱۹۶۵
زادهٔ۱۹ سپتامبر ۱۹۳۴
لیورپول، انگلستان
درگذشت۲۷ اوت ۱۹۶۷ (۳۲ سال)
لندن، انگلستان
پیشهبازرگان، مدیر شخصی
سال‌های فعالیت۱۹۶۱–۶۷
شناخته‌شده برایمدیر بیتلز
وبگاه

برایان ساموئل اِپستاین (به انگلیسی: Brian Samuel Epstein) (۱۹ سپتامبر ۱۹۳۴ — ۲۷ اوت ۱۹۶۷) کارآفرین موسیقی انگلیسی بود. وی تا زمان مرگش در سال ۱۹۶۷ مدیریت گروه بیتلز را برعهده داشت. موفقیت زودهنگام بیتلز به مدیریت شایسته او نسبت داده می‌شود. پل مک‌کارتنی دربارهٔ او گفت: «اگر بیتل پنجمی وجود داشت، او برایان بود.»

برایان اپستاین بر اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر در خانه‌اش در لندن درگذشت.

زندگی[ویرایش]

سال‌های آغازین[ویرایش]

برایان اپستاین در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمد. وی به مدارس شبانه‌روزی رفت، به ارتش پیوست و تعلیم بازیگری دید. پس از آن با هدف پیوستن به کسب و کار خانوادگی به لیورپول بازگشت. او شرکت خود را نیز به نام ان‌ای‌ام‌اس تأسیس کرد.

همکاری با بیتلز[ویرایش]

اپستاین در سال ۱۹۶۲ مبلغی را به استودیوی دکا در لندن پرداخت تا گروه بیتلز، کاستی را در آنجا ضبط کند. دکا از امضای قراردادی با اعضای گروه امتناع ورزید. آن‌ها تقریباً به سراغ همهٔ شرکت‌های بزرگ ضبط در لندن رفتند که درخواستشان رد شد. اپستاین پس از آن تهیه‌کننده موسیقی، جورج مارتین را ملاقات کرد که او پیشنهاد امضای قراردادی با برچسب کوچک پارلفون از شرکت ای‌ام‌آی را مطرح کرد.

زندگی شخصی[ویرایش]

برایان اپستاین همجنس‌گرا بود. او این موضوع را در تمام طول زندگیش مخفی نگاه داشت. چرا که در آن زمان همجنس‌گرایی در انگلستان و ولز غیرقانونی بود.

منابع[ویرایش]