برادران لومیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اوگوست و لویی لومیر
Fratelli Lumiere.jpg
اوگوست (چپ) و لویی (راست)
زادهٔAuguste Marie Louis Nicolas Lumière
۱۹ اکتبر ۱۸۶۲
Louis Jean Lumière
۵ اکتبر ۱۸۶۴
Besançon, فرانسه
درگذشتاوگوست:
۱۰ آوریل ۱۹۵۴ (۹۱ سال)
لیون, فرانسه
لویی:
۶ ژوئن ۱۹۴۸ (۸۳ سال)
Bandol, فرانسه
آرامگاهNew Guillotière Cemetery (location A6)
محل تحصیلLa Martiniere Lyon
پیشه
والدین
  • Charles-Antoine Lumière (1840–1911)
  • Jeanne Joséphine Costille Lumière (1841–1915)
جایزه(ها)Elliott Cresson Medal (1909)

برادران لومیر به عنوان مخترعین سینما از حیث تولید تصویر متحرک و پایه‌گذاری اولین نمایش عمومی در سالن نمایش سینما به شکل امروزی، اولین کسانی هستند که سینما را برای اولین بار به جهان معرفی کردند. در سال ۱۸۹۵ در گراند کافه واقع در بولوار کاپوسی شهر پاریس آن‌ها دستگاه اعجاب‌انگیز خود را به نام «سینماتوگراف» که هم وسیله‌ای برای نمایش فیلم و هم دوربین فیلمبرداری بود به جهانیان عرضه کردند. از آن‌ها چند فیلم کوتاه باقی‌مانده که نه تنها اولین فیلمهای سینمایی جهان بلکه اولین فیلم مستند و فیلم کمدی سینما نیز در میان آن‌ها یافت می‌شود.

مشوق اصلی آنان در این راه پدر آن‌ها آنتوان لومیر بود که پسران خود را به ساختن دستگاهی واحد برای ثبت و نمایش تصاویر متحرک تشویق کرد. آنتوان لومیر ایده ساخت دستگاه را در سفری به پاریس و دیدن دستگاه کینتوسکوپ ساخته توماس ادیسون بدست آورده بود.[۱] جالب این جاست که پدر آن‌ها اصلاً به موفقیت ابتکار این دو ایمان نداشت و به ژرژ ملی‌یس که می‌خواست دستگاه آنان را با قیمت هنگفتی بخرد گفته بود: «مردم به زودی از آن خسته خواهند شد.» اما اینچنین نشد و به زودی این اختراع تمامی مردم جهان را به خود جلب کرد و امروزه در مقیاسی وسیع‌تر هنرهای تصویری و رسانه‌های تصویری نقطه‌ای از جهان را بی‌تسلط نگذاشته‌اند.

سینماتوگراف برادران لومیر در انستیتو لومیر، فرانسه

فیلم‌شناسی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Auguste and Louis Lumière," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Auguste_and_Louis_Lumière&oldid=204480328

پیوند به بیرون[ویرایش]