باهوکلات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
باهوکلات
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان سیستان و بلوچستان
شهرستان چابهار
بخش بخش دشتیاری
دهستان [[دهستان باهوکلات. مرکز دهستان باهوکلات در ۹۵کیلومتری شهرستان چابهار واقع شده است باهوکلات قطب کشاورزی استان سیستان و بلوچستان میباشد و هرساله نزدیک به ده هزار هکتار از اراضی باهوکلات زیر کشت انواع محصولات زراعی میرود و حدود پنج هزار هکتار از اراضی ان را باغات علی‌الخصوص باغات موز تشکیل میدهد یکی از جاذبه های گردشگری منطقه وجود تمساح پوزه کوتاه ایرانی در رودخانه باهوکلات است. باهوکلات دارای مدرسه ابتدایی راهنمایی پسرانه و دخترانه و هنرستان کشاورزی میباشد شورای اسلامی این مرکز دهستان دارای سه عضو میباشد.۱_اقای ناصر سردارزهی۲_اقای محمد عارف چیداز۳_اقای ولید سردارزهی.و دهیار این مرکز دهستان اقای مهندس مسعود شیخ زاده میباشد. این مرکز دهستان از سال ۱۳۵۰دارای یک مرکز درمانی میباشد که هم اکنون با دو پزشک و دو ماما فعال میباشد.وجود پاسگاه انتظامی و یگان تکاوری باعث بالا بودن ضریب امنیت در این منطقه شده است. اجرای طرح عادی و همچنین برگزاری نماز جمعه و اعیاد باعث مراجعه مردم روستاهای توابع به این روستا شده است.|باهوکلات. مرکز دهستان باهوکلات در ۹۵کیلومتری شهرستان چابهار واقع شده است باهوکلات قطب کشاورزی استان سیستان و بلوچستان میباشد و هرساله نزدیک به ده هزار هکتار از اراضی باهوکلات زیر کشت انواع محصولات زراعی میرود و حدود پنج هزار هکتار از اراضی ان را باغات علی‌الخصوص باغات موز تشکیل میدهد یکی از جاذبه های گردشگری منطقه وجود تمساح پوزه کوتاه ایرانی در رودخانه باهوکلات است. باهوکلات دارای مدرسه ابتدایی راهنمایی پسرانه و دخترانه و هنرستان کشاورزی میباشد شورای اسلامی این مرکز دهستان دارای سه عضو میباشد.۱_اقای ناصر سردارزهی۲_اقای محمد عارف چیداز۳_اقای ولید سردارزهی.و دهیار این مرکز دهستان اقای مهندس مسعود شیخ زاده میباشد. این مرکز دهستان از سال ۱۳۵۰دارای یک مرکز درمانی میباشد که هم اکنون با دو پزشک و دو ماما فعال میباشد.وجود پاسگاه انتظامی و یگان تکاوری باعث بالا بودن ضریب امنیت در این منطقه شده است. اجرای طرح عادی و همچنین برگزاری نماز جمعه و اعیاد باعث مراجعه مردم روستاهای توابع به این روستا شده است.]]
نام محلی

نام قدیمی باهو یا باهوکلات. ساکنان اصلی این منطقه قوم سردارزهی البته تعداد کمی از طایفه سردارزهی ساکن منطقه و روستای باهوکلات هستند هوت اصیل ترین هوتهای بلوچستان ساکن باهوکلات هستند البته روستای شهرستان نزدیک پلان(روستای ماندیرو و روستای شهرستان) و حمیری سمت قصرقند و نیکشهر ساکنانشان هوت های اصیل هستند الباقی کسانیکه هوت نامیده میشوند هوت اصیل نیستند یا به خاطر وصلت و ازدواج با هوتهای اصیل و یا نام خانوادگیشان هوت و یا حوت است. از نظر نوشتاری (حوت یا هوت)فرقی ندارد و ثبت احوال مربوطه مسوول ثبت و نوشتن دو نوع (حوت یا هوت)است.

نوحانی و درزاده از دیگر اقوام ساکن باهوکلات هستند
سال بنیاد قدمت باهوکلات به چندین سال قبل از اسلام باز میگردد وجود گورستان پیش از اسلام گواهی است بر این مدعا.
مردم
جمعیت ۲۱۵۰نفر با ۲۶۴ خانوار طبق سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵
رشد جمعیت با شروع فصل زراعی جمعیت باهوکلات بالغ بر ۸۰۰۰نفر میشود چون کشاورزانی از سرتاسر کشور و کشورهای همسایه به انجا مراجعه میکنند.
اطلاعات روستایی
کد آماری ۱۹۰۸۴۲
پیش‌شمارهٔ تلفن ۰۵۴۵

باهوکلات ، روستایی است از توابع بخش دشتیاری شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان.

این روستا مرکز دهستان باهوکلات است و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن (۱۹۸ خانوار) ۱٬۰۱۶ نفر بوده است.[۱]

منابع[ویرایش]