بالماسکه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک نقاشی از یک جشن بالماسکه در خیابان آکسفورد، لندن. سال ۱۸۰۹

بالماسکه (به فرانسوی: Bal masqué) نوعی مراسم جشن است که در آن مهمانان با لباس مبدل و نقاب در آن شرکت می‌کنند. از ویژگی‌های جشن بالماسکه شناخته نشدن افراد شرکت‌کننده در آن است.

میهمانی‌ها و مراسم بالماسکه، دارای اصالتی تاریخی در خاور میانه است و ریشه‌های آن به دوران هخامنشیان بر می‌گردد.نقاب های غار کلماکره بر اثبات این ادعا دلالت دارند.

در سال ۱۳۹۳ میلادی بود که یک جشن بالماسکه برگزار شد و آن روز مصادف با ۲۸ ژانویه بود که عروسی چارلز ششم فرانسه در آن روز برگزار شد، و در این مهمانی جشنی برگزار شد.در آن جشن شاه و پنج نفر از همراهانش لباس‌های جنگی مردان را به تن کرده بودند و در این جشن با این ظاهر شرکت کردند، هم چنین به دلیل نزدیک شدن به آتش در هنگامی که می‌رقصیدند باعث شد تا بعدها این مهمانی را با نام مهمانی رقص آتش بشناسند و آن را به این نام بخوانند.

البته در قرن پانزدهم مراسم بالماسکه پر رنگ تر شد و مهمانی‌های بالماسکه در فستیوال‌های ایتالیا رواج پیدا کرد و بیشتر در طبقه اشراف ونیز دیده می‌شد و به این دلیل محبوبیت بسیاری پیدا کرد و رفته رفته فستیوال بالماسکه به صورت سنت درآمد. مهمانی‌های بالماسکه در قرون هفدهم و هجدهم در اروپا رواج بسیاری پیدا کرد.

یک ماسک ونیزی از ایتالیا

گوستاو سوم، پادشاه سوئد، نیز در یکی از میهمانی‌های بالماسکه به دست یک اشراف‌زاده ناراضی به نام جاکوب جانانکر استروم، به قتل رسید؛ این واقعه بعدها به صورت نمایشی به اسم گوستاو سوم نوشته شد و جوزپ هوردی آن را به صورت اپرا درآورد.

«کنت جان جیمز هپژر» سوییسی با معرفی نمایش مد و رقص بالماسکه نیمه عمومی در اوایل قرن هجدهم در لندن به معروفیت رسید. در طول قرن هجدهم، رقص‌های میهمانی بالماسکه در انگلستان و آمریکا محبوبیت پیدا کرد. داستان «نقاب سرخ مرگ» ادگار آلن پو بر اساس میهمانی بالماسکه‌ای نوشته شده که در آن شخصیت اصلی به شکل ملبس است که در حقیقت نمایانگر شخصیت اصلی او است.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. paradiseagency.ir