گنوم وب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اپیفانی)
گنوم وب
GNOME Web logo (2021-03).svg
گنوم وب نسخه ۴۱
گنوم وب نسخه ۴۱
نویسنده(های)
اصلی
Marco Pesenti Gritti
توسعه‌دهنده(ها)پروژه گنوم
انتشار ابتدایی۲۴ دسامبر ۲۰۰۲؛ ۲۰ سال پیش (۲۰۰۲-۱۲-24)[۱]
انتشار پایدار
43.1[۲] ویرایش در ویکی‌داده
۲۰ فوریه ۲۰۲۳؛ ۳۴ روز پیش (۲۰ فوریه ۲۰۲۳)
انتشار آزمایشی
44.beta[۲] ویرایش در ویکی‌داده
۱۱ فوریه ۲۰۲۳؛ ۴۳ روز پیش (۱۱ فوریه ۲۰۲۳)
مخزن
نوشته‌شده باسی با کتابخانۀ جی‌تی‌کی
موتوروب‌کیت‌جی‌تی‌کی
سیستم‌عامللینوکس، BSD, اواس ده
بن‌سازه رایانشگنوم
گونهمرورگر وب
پروانهاجازه‌نامهٔ عمومی همگانی گنو نسخه ۳ یا بالاتر
وبگاه

گنوم وب (به انگلیسی: GNOME Web) (که در اصل اپیفانی از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ خوانده می‌شد) یک مرورگر وب آزاد و سبک-وزن برای محیط دسکتاپ گنوم است. گنوم وب از نرم‌افزار گالئون انشعاب گرفته شده است.

گنوم وب به جای استفاده از موتور چیدمان شخصی، از موتور چیدمان وب‌کیت‌جی‌تی‌کی استفاده می‌کند. کدهای منبع باز گنوم وب تحت پروانه عمومی همگانی گنو از طریق پروژه گنوم قابل دسترسی هستند. نسخه باینری این مرورگر برای نصب از طریق مدیر بستۀ توزیع‌های لینوکس و BSD releases قابل دسترسی هستند.

گسترش[ویرایش]

انشعاب از Galeon[ویرایش]

macro Pesenti Gritti مبتکر Galeon، در اصل به توسعه و گسترش اپیفانی در سال ۲۰۰۲ میلادی به عنوان یک انشعاب ازGgaleon پرداخت. این انشعاب برای این به وجود آمد که گریتی به دنبال یک هدف متفاوت و سایر تیم Galeon به دنبال ایجاد یکسری ویژگی‌های جدید بودند.

گریتی (به انگلیسی: Macro Pesenti Gritti) انگیزه خود را در اینباره این‌گونه بیان کرده:

«درحالی که موتور مفسر موزیلا بسیار عالی عمل می‌کند. رابط کاربری که بر پایه XUL_base بنا نهاده شده بسیار پرازدحام است. به غیر از این، در پردازشگرهای کند برای اتفاق‌های معمولی مانند باز شدن یک منوی کشویی با پاسخگویی کم مواجه می‌شویم. اپیفانی سعی دارد از ساده‌ترین رابط کاربری برای مرورگر استفاده کند. به یاد داشته باشید سادگی به معنای کارایی کمتر نیست. ما بر این عقیده هستیم که مرورگرهایی که امروزه در حال استفاده از آن‌ها هستیم بسیار پرحجم، پر ایراد و عذاب‌آور هستند. اپیفانی یک مرورگر وب، مدیریت فایل، گروه‌های خبری با طراحی ساده است. فلسفه یونیکس این است که یک ابزار با طراحی ساده باشد که یک کار را انجام دهد، ولی آن‌را به خوبی انجام دهد.» گسترش Galeon سرانجام متوقف شد و توسعه دهندگان در عوض سعی کردند تا با گسترش برنامه‌های افزودنی ویژگی‌های پیشرفته به اپیفانی بدهند.

توسعه[ویرایش]

اپیفانی از مرورگر گالئون مشتق شده و توسط Marco Pesenti Gritti ساخته شد و در حال حاضر توسط پروژه گنوم توسعه داده می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام epiphany-turns-7 وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ https://gitlab.gnome.org/GNOME/epiphany/-/releases.

پیوند به بیرون[ویرایش]