برنامک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اپلت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

برنامک[۱] یا اپلت (به انگلیسی: applet)، یک نرم‌افزار کاربردی کوچک است که در زمینه و متن برنامهٔ دیگری اجرا می‌شود، به‌عنوان مثال در یک جویشگر وب. برنامک معمولاً تابع‌های با حجم کم را انجام می‌دهد که کاربرد مستقل ندارند.

مقدمه[ویرایش]

اصطلاح اپلت (برنامک) در سال ۱۹۹۳ توسط applescript معرفی شد. کلمهٔ برنامک می‌تواند برای شرح برنامه‌هایی استفاده شود که به‌تنهایی و بدون لینک به شبکه قابل استفاده هستند. از قبیل بسته‌های کامل که با سیستم‌عامل ارائه می‌شوند برای مثال ماشین‌حساب یا یک ویرایشگر متن.

ویژگی‌های برنامک[ویرایش]

برنامک به‌واسطهٔ چندین خصوصیت یک زیرروال برجسته‌است:

برنامک‌ها و برنامه‌ها[ویرایش]

برنامک‌ها برعکس برنامه‌ها نمی‌توانند مستقل اجرا شوند. ساختار برنامک یک رابط گرافیکی قدرتمند است و اغلب با کاربر به صورت فعل و انفعالی در ارتباط است. هرچند آنها از لحاظ امنیت دارای ضعف می‌باشند.

برنامک‌ها در قالبی که توسط برنامهٔ میزبان و از طریق افزایه (پلاگین) است اجرا می‌شوند یا در برنامه‌های کاربردی سیار که بوسیلهٔ مدل برنامه‌نویسی برنامک پشتیبانی می‌شوند اجرا می‌شود.

مثال‌ها[ویرایش]

جاوا اپلت و فیلم‌های فلش نمونه‌هایی از اپلت‌ها هستند. نمونهٔ دیگر اپلت‌ها Windows Media Player است که برای نشان دادن فایل‌های ویدئویی در اینترنت اکسپلورر و دیگر جستجوگرهای وب که افزایه (پلاگین) را پشتیبانی می‌کنند مورداستفاده قرار می‌گیرد. بعضی از افزایه‌ها علاوه بر نمایش مدل‌های مختلف سه‌بُعدی در یک جویشگر وب بوسیلهٔ برنامک اجازهٔ چرخاندن مدل و بزرگ‌نمایی آن را به کاربر می‌دهند. بسیاری از جویشگرها، بازی‌های مبتنی بر برنامک هستند، ولی، برخی برنامه‌های تابعی هستند که احتیاج به نصب دارند.

پانوشته‌ها[ویرایش]

  1. مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای applet (منبع)
  2. Client
  3. Servlet
  4. Server

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

http://en.wikipedia.org/wiki/Applet