اوژن آتژه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اوژن آتژه
نام هنگام تولدژان اوژن آگوست آتژه
زادهٔ۱۲ فوریه ۱۸۵۷
لیبورن
درگذشت۴ اوت ۱۹۲۷
پاریس
ملیتفرانسوی
شناخته‌شده برایعکاس
همسر(ها)ولنتاین دلافوس

اوژن آتژه (به فرانسوی: Eugène Atget) عکاس اهل فرانسه بود.[۱]

زندگی[ویرایش]

این روایت که دوربین عکاسی‌‌‌‌‌ هیچ‌گاه دروغ نمی‌گوید، به خوبی می‌تواند ملهم از آتژه باشد، چراکه تصاویر وی تنها به رویدادهای واقعی می‌پردازند و هرگز در وادی تخیلات عکاسانه گم نمی‌شوند. خود آتژه برای سخن‌گفتن از عکس‌هایش، واژهٔ «سند» را به کار می‌برد. هنگامی که با مرکز اسناد فرانسه برای فروش عکس‌های خود مذاکره می‌کرد، به ندرت بیش از ۱۰۰ فرانک برای هر تصویر می‌خواست. بعدها یکی از دوستان سالخوردهٔ وی متذکر شد که «اوژن آتژه خود نمی‌دانست چه کسی است». با این همه، غالباً آلفرد استیگلیتز و اوژن آتژه به‌عنوان پدران عکاسی مستند نامیده می‌شوند. وی در ۱۹۲۷ در گذشت.[۲]

سبک[ویرایش]

گهگاه عکس‌هایی موافق نظر سورئالیست‌ها پدیدمی‌آورد. ۱۰٬۰۰۰ نگاتیو او را پس از مرگش برنیس ابوت نجات داد. عکس‌های او ترکیبی است از مستندات سازی و حدیث نفس.[۳]

تمرین عکاسی[ویرایش]

آتژه در اواخر دهه ۱۸۸۰ عکاسی را آغاز کرد، در زمانی که عکاسی در زمینه‌های آماتوری و تجاری گسترش پیدا کرده بود.[۴] آتژه از محله‌ها و مناظر پاریس با یک دوربین بادبزن چوبی، با لنز مستطیل سریع عکس گرفت، ابزاری که در آن زمان برای عکاسی بکار گرفته می‌شد، او این ابزار عکاسی را در زمانی که دوربین‌های با فرمت بزرگ دستی و کارآمدتر در دسترس بودند، استفاده می‌کرد.

آثار[ویرایش]

در سال ۱۹۲۹، یازده عکس آتژه در نمایشگاه فیلم و عکس ورکبوند در اشتوتگارت به نمایش گذاشته شد. کتابخانه کنگره ایالات متحده حدود ۲۰ چاپ دارد که توسط ابوت در سال ۱۹۵۶ ساخته شده است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Store, The Getty. "In Focus: Eugène Atget". The Getty Store (به انگلیسی). Retrieved 2020-10-29.
  2. "Eugène Atget". International Center of Photography (به انگلیسی). 2019-04-18. Retrieved 2020-10-29.
  3. Duarte, Shakira (2013-04-10). "Grandes Fotógrafos: Eugéne Atget". Club de Fotografia (به اسپانیایی). Retrieved 2020-10-29.
  4. Hambourg, Maria M. "The Collection." MoMA.org. Oxford University Press, n.d. Web. 22 February 2013.

پیوند به بیرون[ویرایش]