انجمن تخصصی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
انجمن تخصصی

یک انجمن حرفه ای (که به آن سازمان حرفه ای یا جامعه حرفه ای نیز گفته می‌شود) (به انگلیسی: Professional association) معمولاً به دنبال پیشبرد یک حرفه خاص، منافع افراد و سازمان‌های درگیر در آن حرفه و منافع عمومی است. در ایالات متحده، چنین انجمنی معمولاً یک لیگ تجاری غیرانتفاعی برای اهداف مالیاتی است.

نقش‌ها[ویرایش]

نقش انجمن‌های حرفه‌ای به‌طور متفاوتی تعریف شده‌اند: «گروهی از افراد در یک شغل آموزش دیده‌اند و حفظ، کنترل یا نظارت بر فعالیت قانونی آن شغل به آنها سپرده شده‌است».[۱] همچنین نهادی «برای حفظ منافع عمومی» عمل می‌کند. مانند سازمان‌هایی که «نماینده منافع پزشکان حرفه ای هستند» و بنابراین «برای حفظ موقعیت ممتاز و قدرتمند خود به عنوان یک نهاد کنترل کننده اقدام می‌کنند.» انجمن‌های حرفه ای تعریف نامناسبی دارند، اگرچه اغلب در هدف و فعالیت‌ها مشترک هستند.[۲] در بریتانیا، شورای علوم یک ساختار حرفه ای را اینگونه تعریف می‌کند: «سازمانی با اعضای فردی که حرفه یا شغلی را انجام می‌دهند که در آن سازمان نظارت بر دانش، مهارت‌ها، رفتار و عملکرد آن حرفه یا شغل را حفظ می‌کند».[۳] آژانس تضمین کیفیت بین نهادهای قانونی و تنظیم‌کننده‌هایی که «از اختیارات مجلس برای تنظیم یک حرفه یا گروهی از حرفه‌ها و حمایت از استفاده از عنوان‌ها حرفه‌ای برخوردارند» و نهادهای حرفه‌ای که «سازمان‌های عضویت مستقل هستند که بر فعالیت‌های یک حرفه خاص نظارت می‌کنند» تمایز قائل می‌شوند. و منافع اعضای آنها را نمایندگی می‌کنند" و "ممکن است ثبت یا گواهی مشاغل غیرقانونی را به صورت داوطلبانه ارائه دهند."[۴]

بیشتر سازمان‌های حرفه ای با گستره جهانی (به فهرست انجمن‌های حرفه ای بین‌المللی مراجعه کنید) در ایالات متحده مستقر هستند. ایالات متحده اغلب منجر به تبدیل مشاغل مختلف به حرفه‌ها شده‌است، فرآیندی که در ادبیات آکادمیک به عنوان حرفه ای شدن توصیف می‌شود.[نیازمند منبع]

بسیاری از نهادهای حرفه ای درگیر اعتبار بخشیدن به مدارک تحصیلی، تعریف و بررسی مهارت‌ها و شایستگی‌های لازم برای تمرین یک فرد، و اعطای گواهینامه‌های حرفه ای برای نشان دادن واجد شرایط بودن یک فرد در حوزه تخصصی هستند.[۵] گاهی وقت‌ها عضویت در یک نهاد حرفه ای مترادف با صدور گواهینامه است، عضویت در یک نهاد حرفه ای، به عنوان یک الزام قانونی، در برخی از حرفه‌ها می‌تواند مبنای رسمی اولیه برای ورود و ایجاد فعالیت در این حرفه باشد (البته نه همیشه).

بسیاری از نهادهای حرفه ای نیز به عنوان انجمن علمی برای رشته‌های دانشگاهی زیربنای حرفه‌های خود عمل می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Harvey, L. (2004). "Professional body". Quality Research International. Analytic Quality Glossary. Archived from the original on 2019-02-16. Retrieved 2008-09-14.
  2. Holmes, CS. "The Nature, Form And Purpose Of Contemporary Professional Associations: An Extended Case Study Of The British Association For Counselling And Psychotherapy". Retrieved 13 October 2021.
  3. "Our definition of a Professional Body". Science Council. Archived from the original on 24 February 2019. Retrieved 23 February 2019.
  4. "UK Quality Code for Higher Education: Part A: Seeing and Maintaining Academic Standards" (PDF). Quality Assurance Agency. 2018. pp. 5–6. Archived from the original (PDF) on 12 April 2019. Retrieved 23 February 2019.
  5. "Professional bodies and professional qualification". Target Jobs. Archived from the original on 24 February 2019. Retrieved 23 February 2019.

پیوند به بیرون[ویرایش]