انتروباکتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

Enterobacter
Enterobacter cloacae 01.png
Enterobacter cloacae on Tryptic Soy Broth agar.
رده‌بندی علمی
فرمانرو: باکتری
شاخه: پروتئوباکتریا
رده: گاماپروتئوباکتریا
راسته: Enterobacteriales
تیره: انتروباکتریاسه
سرده: Enterobacter
Hormaeche & Edwards 1960
Species

E. aerogenes
E. amnigenus
E. agglomerans
E. asburiae
E. cancerogenous
E. cloacae
E. cowanii
E. dissolvens
E. gergoviae
E. hormaechei
E. intermedius
E. kobei
E. ludwigii
E. nimipressuralis
E. pyrinus
E. sakazakii

مترادف

Cloaca Castellani & Chalmers, 1919
Aerobacter Hormaeche & Edwards, 1958

انتروباکتر به یک جنس ازباکتری گرم منفی گفته می‌شود که باعث بیماری‌های گوارشی می‌شوند. این باکتری از خانواده انتروباکتریاسه است.انتروباکترها انواع متنوعی دارند که از آن جمله می‌توان به:

اشاره کرد.

جنس آنترو باکتر[ویرایش]

اعضای این جنس به‌طور گسترده در طبیعت در آب، خاک، فاضلاب و مدفوع یافت می‌شوند. از میان اعضای این جنس گونه آنتروباکتر آئروژنز به عنوان یک بیماریزای فرصت طلب شناخته شده‌است. آنترو باکتر آئروژنز عامل تورم پستان در گاو، عفونت‌های رحمی در مادیان و به ندرت عامل سندرم تورم پستان - تورم رحم - آگالاکسی MMA در خوک است. انتروباکتر آئروژنز کپسول کوچکی داشته و ممکن است به صورت آزاد یا در داخل روده یافت شود و می‌تواند عفونت‌های ادراری و Sepsis ایجاد کند.

سطح ضدباکتریایی آلیاژهای مس[ویرایش]

با آزمایش‌های بسیار، نشان داده شده‌است که سطح مس و آلیاژهای آن، باکتری انتروباکتر آئروژنز را در کمتر از ۲ ساعت از زمان آلودگی نابود می‌کند. این نتایج، نویدبخش غلبه بر عفونت‌های بیمارستانی است. استفاده از مس در قسمت‌های فلزی تخت و میز بیمار، شیرآلات و دستگیره درها، سینی، سینک و غیرو، به ویژه در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها، سبب کاهش انتقال باکتری به دیگر افراد خواهد شد.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Enterobacter," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Enterobacter&oldid=208009271