انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه (۲۰۲۴)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه (۲۰۲۴)
روسیه
→ ۲۰۱۸
۱۷ مارس ۲۰۲۴
۲۰۳۰ ←

۱۱۴,۲۱۲,۷۳۴
مشارکت ۷۴.۲۲

۸۴,۳۰۴,۸۲۴

 
نامزد ولادیمیر پوتین نیکولای خاریتونوف لئونید اسلوتسکی
حزب مستقل کمونیست لیبرال دموکرات
اتحاد جبهه مردمی
ایالت خانگی مسکو کراسنودار مسکو

 
نامزد ولادیسلاو داوانکوف
اتحاد اتحادیه نیروهای سیاسی مترقی
ایالت خانگی مسکو

رئیس‌جمهور کنونی

ولادیمیر پوتین
مستقل

انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه قرار است در مارس ۲۰۲۴ برگزار شود. مطابق قانون انتخابات، دور اول در روز ۱۷ مارس (۲۷ اسفند ۱۴۰۲) برگزار خواهد شد[۱] اگر هیچ نامزدی بیش از نیمی از آرا را دریافت نکند، دور دوم دقیقاً سه هفته بعد در ۷ آوریل ۲۰۲۴ (۱۹ فروردین ۱۴۰۳) برگزار می‌شود.[۲] برنده انتخابات قرار است در ۷ مه ۲۰۲۴ تحلیف شود.[۳]

لوگو انتخابات روسیه ۲۰۲۴

این اولین انتخابات پس از اصلاحات سال ۲۰۲۰ قانون اساسی روسیه خواهد بود. رئیس‌جمهور فعلی ولادیمیر پوتین واجد شرایط برای انتخاب مجدد خواهد بود. روزنامه روسی کومرسانت در ژانویه ۲۰۲۳ گزارش داد که مقدمات کارزار انتخاباتی او در حال انجام است[۴] این موضوع بعداً توسط سخنگوی وی تکذیب شد. از ژوئیه ۲۰۲۳، پوتین قصد خود را برای نامزدی مجدد در انتخابات اعلام نکرده‌است. همانند انتخابات گذشته الکسی ناوالنی چهره مشهور اپوزیسیون به دلیل محکومیت کیفری قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد[۵]

در نوامبر ۲۰۲۳، بوریس نادژدین، عضو سابق دومای ایالتی، اولین فردی بود که توسط یک حزب سیاسی ثبت‌شده حمایت می‌شد که نامزدی خود را اعلام کرد و در یک پلتفرم ضد جنگ شرکت کرد. پس از او، ولادیمیر پوتین، نامزد مستقل و فعلی در دسامبر ۲۰۲۳، که واجد شرایط برای انتخاب مجدد در نتیجه اصلاحات قانون اساسی سال ۲۰۲۰ است، انتخاب شد.  در اواخر همان ماه، لئونید اسلوتسکی از لیبرال دموکرات ، نیکولای خاریتونوف از حزب کمونیست و ولادیسلاو داوانکوف از حزب مردم جدید نامزدی خود را اعلام کردند.

کاندیداهای دیگر نیز اعلام کاندیداتوری کردند اما به دلایل مختلف مانع شدند.  علیرغم گذراندن مراحل اولیه فرآیند، در ۸ فوریه ۲۰۲۴، نادژدین از شرکت در انتخابات منع شد.  این تصمیم در جلسه ویژه کمیسیون مرکزی انتخابات با اشاره به بی نظمی های ادعایی در امضای رأی دهندگان حامی نامزدی وی اعلام شد.  وضعیت نادژدین به عنوان تنها نامزد صریحاً ضد جنگ به طور گسترده به عنوان دلیل واقعی رد صلاحیت او در نظر گرفته می شود، اگرچه ولادیسلاو داوانکوف نیز قول "صلح و مذاکره" با اوکراین را داده است.  با این سن و سن نسبتاً جوان داوانکوف در تضاد با پوتین ۷۱ ساله سالخورده، او به عنوان "به احتمال زیاد کاندیدای جایگزین پوتین" توصیف شده است.

همانطور که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ اتفاق افتاد، الکسی ناوالنی، برجسته ترین رهبر مخالفان، به دلیل محکومیت کیفری قبلی از نامزدی منع شد.  به عنوان انگیزه سیاسی دیده می شود.  ناوالنی در شرایط مشکوکی در زندان درگذشت در فوریه ۲۰۲۴ ، یک ماه قبل از انتخابات.

اکثر ناظران بین المللی انتظار نداشتند که انتخابات آزاد یا عادلانه باشد.  در عوض، آنها انتظار داشتند که پوتین بر این روند مسلط شود، که از زمان آغاز جنگ تمام عیار خود با اوکراین در سال ۲۰۲۲ به افزایش سرکوب های سیاسی متهم شده است. 

نتیجه انتخابات[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «Статья 5. Назначение выборов Президента Российской Федерации \ КонсультантПлюс». www.consultant.ru. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۸-۰۱.
  2. «Статья 77. Повторное голосование на выборах Президента Российской Федерации \ КонсультантПлюс». www.consultant.ru. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۸-۰۱.
  3. «Статья 82. Вступление в должность Президента Российской Федерации \ КонсультантПлюс». www.consultant.ru. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۸-۰۱.
  4. "Выборы не за горами". Коммерсантъ (به روسی). 2023-01-13. Retrieved 2023-08-01.
  5. Troianovski، Anton (۲۰۲۱-۰۲-۰۲). «Russian Activist Navalny Sentenced to More Than 2 Years in Prison» (به انگلیسی). The New York Times. شاپا 0362-4331. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۸-۰۱.