ام‌دی هلیکاپترز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ام‌دی هلیکاپترز
نوعخصوصی
صنعتهوافضا
پیشینیانمک‌دانل داگلاس هلیکاپترز سیستم
بنا نهاده۱۹۹۹
دفتر مرکزیآریزونا، ایالات متحده
محصولاتبالگرد
مالکشرکت پتریارک پارتنرز (۲۰۰۵)
وبگاه
ام‌دی ۵۰۰ پلیس آمریکا

اِم‌دی هلیکاپترز «بالگردسازی اِم‌دی» (به انگلیسی: MD Helicopters) (در گذشته: سامانه‌های بالگردی مک‌دانل داگلاس-McDonnell Douglas Helicopter Systems) یک شرکت بالگردسازی در ایالات متحده آمریکاست که بالگردهای سبُک تجاری و نظامی تولید می‌کند. این شرکت میراث‌دار صنایع هیوز هلیکاپترز است که در سال ۱۹۸۴ به مک‌دانل داگلاس فروخته شد.[۱] بوئینگ در سال ۱۹۹۷ مک‌دانل داگلاس را خریداری کرد و محصولات هیوز را توقف تولید اعلام کرد. بوئینگ در سال ۱۹۹۹ بخش بالگردهای مک‌دانل داگلاس (میراث هیوز/ام‌دی هلیکاپترز) را به شرکت هلندی آردی‌ام فروخت و ام‌دی رسماً زیرگروه آن شرکت هلندی شد.[۲] ولی بوئینگ خط تولید آپاچی و حق امتیاز دم بی‌پروانه را برای خودش محفوظ نگه‌داشت.[۳][۴]

بعد از یک بحران مالی در سال ۲۰۰۵، شرکت «هلدینگ آر.دی.ام» اعلام ورشکستگی کرد و سهام ام‌دی هلیکاپترز را به یک گروه سرمایه‌گذاری به نام «پتریارک پارتنرز» فروخت.[۵] مالک جدید، ام‌دی را دوباره بعنوان یک شرکت مستقل اعلام کرد و پایگاه آن را از هلند به شهر میزا در آریزونا آمریکا منتقل نمود.[۶][۷] از ۲۰۰۵ تاکنون ام‌دی بطور مستقل فعالیت می‌کند و متعلق «پتریارک پارتنرز» است.

محصولات موجود ام‌دی بر اساس وبسایت رسمی[ویرایش]

ام‌دی اکسپلورر ۹۰۲ پلیس آلمان
نام بالگرد نخستین پرواز تعداد ساخته شده کاربری
ام‌دی ۵۰۰ ۱۹۶۷ +۴۷۰۰ بالگرد سبک ترابری
ام‌دی ۵۰۰ دیفندر ۱۹۷۶ ۴۷۱ نسخه نظامی از ام‌دی ۵۳۰-اف
ام‌دی ۶۰۰ ۱۹۹۴ ? بالگرد سبک چندمنظوره
ام‌دی اکسپلورر ۱۹۹۲ ? بالگرد ترابری دوموتوره چندمنظوره

منابع[ویرایش]

  1. Richardson, Doug and Lindsay Peacock. Combat Aircraft AH-64, pp. 14–15. London: Salamander Books, 1992. شابک ‎۰−۸۶۱۰۱−۶۷۵−۰.
  2. The Boeing Logbook: 1997-2001 بایگانی‌شده در ۲۰۱۳-۰۱-۰۲ توسط Wayback Machine
  3. Boeing Announces Sale of its Light Helicopter Product Lines بایگانی‌شده در ۲۰۰۷-۱۲-۲۸ توسط Wayback Machine, Boeing, 1999-02-19.
  4. "Archived copy". Archived from the original on 2008-02-13. Retrieved 2008-02-07.{{cite web}}: نگهداری یادکرد:عنوان آرشیو به جای عنوان (link). Boeing News Release
  5. "OH-6 Cayuse/Hughes 500 Helicopter". Boeing. Archived from the original on 2006-11-28.
  6. "Interesting News from MD Helicopters". Archived from the original on 2007-02-25.
  7. "Company Background Information". MD Helicopters. Archived from the original on February 25, 2007. Retrieved 2007-02-25.