امیلی برونته

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
امیلی برونته
تنها پرتره بی چون و چرای برونته، از پرتره گروهی برادرش برانول برونته، ح. ۱۸۳۴[۱]
تنها پرتره بی چون و چرای برونته، از پرتره گروهی برادرش برانول برونته، ح. ۱۸۳۴[۱]
نام اصلی
امیلی جین برونته
زاده۳۰ ژوئیهٔ ۱۸۱۸
تورنتون، یورک‌شر، انگلستان
درگذشته۱۹ دسامبر ۱۸۴۸ (۳۰ سال)
هاورث، یورک‌شر، انگلستان
ذات الریه و سرماخوردگی
نام(های) دیگرالیس بل
پیشهشاعر و نویسنده
ملیتانگلیسی
تحصیلاتمدرسه کوان بریج، لانکاشر
سبک نوشتاریرمانتیسم
کتاب‌هابلندی‌های بادگیر
فیلم‌(های) ساخته شده براساس اثر(های)بلندی‌های بادگیر (فیلم ۱۹۲۰)
بلندی‌های بادگیر (فیلم ۱۹۳۹)
بلندی‌های بادگیر (فیلم ۱۹۵۳)
بلندی‌های بادگیر (فیلم ۱۹۵۴)
بلندی‌های بادگیر (فیلم ۱۹۷۰)
بلندی‌های بادگیر (فیلم ۱۹۸۸)
بلندی‌های بادگیر (فیلم ۱۹۹۸)
تعهد (فیلم ۲۰۰۷)
بلندی‌های بادگیر (فیلم ۲۰۱۱) امیلی (۲۰۲۲)
پدر و مادرپاتریک برونته
ماریا برانول
امضا

امیلی جین برونته (به انگلیسی: Emily Jane Brontë؛ زاده ۳۰ ژوئیه ۱۸۱۸ – درگذشته ۱۹ دسامبر ۱۸۴۸) نویسنده و شاعر بریتانیایی است. رمان بلندی‌های بادگیر او اثر بسیار معروفی است. به نظر بعضی از منتقدان ادبی شخصیت کتی بسیار شبیه خود امیلی و شاید هیت کلیف نمایندهٔ آن دسته از مردانی باشد که امیلی قادر به دوست داشتن آن‌ها بود. کتاب بلندی‌های بادگیر شهرتی جهانی یافته‌است. امیلی برونته اشعار بسیاری نیز سروده‌است. برخی از اشعار او به همراه اشعار دو خواهر دیگرش، شارلوت برونته و آن برونته در یک مجموعه به چاپ رسید.[۲]

اوایل زندگی[ویرایش]

پرتره نقاشی شده توسط برانول برونته در سال ۱۸۳۳. منابع در مورد اینکه آیا این تصویر مربوط به امیلی است یا آن، اختلاف نظر دارند.

امیلی برونته در ۳۰ ژوئیه ۱۸۱۸ از ماریا برانول و پدری ایرلندی به نام پاتریک برونته متولد شد. خانواده در خیابان مارکت در روستای تورنتون در حومه برادفورد در غرب رایدینگ یورک‌شر انگلستان زندگی می‌کردند. امیلی پنجمین فرزند از شش خواهر و برادر بود. در سال ۱۸۲۰، خواهر کوچکتر امیلی، آن، آخرین فرزند برونته، متولد شد. اندکی پس از آن، خانواده به هشت مایل دورتر از محل سکونت خود یعنی هاورث نقل مکان کردند و در آنجا پاتریک به عنوان کشیش محلی و متصدی کلیسا استخدام شد. در هاورث، کودکان فرصت‌هایی برای شکوفا کردن استعدادهای ادبی خود داشتند.[۳]

هنگامی که امیلی تنها سه سال داشت و هر شش فرزند زیر هشت سال داشتند، مادرشان ماریا را در ۱۵ سپتامبر ۱۸۲۱ به دلیل سرطان از دست دادند.[۴] فرزندان کوچکتر باید توسط الیزابت برانول، خاله و خواهر ماریا مراقبت می‌شدند.

سه خواهر بزرگ امیلی یعنی: ماریا، الیزابت، و شارلوت همگی به مدرسه دختران روحانی (مدرسه ای که عمدتاً برای دختران روحانی طبقه متوسط در دهه ۱۸۲۰ تأسیس شد) در کوان بریج فرستاده شدند. امیلی در سن شش سالگی در ۲۵ نوامبر ۱۸۲۴ برای مدت کوتاهی به خواهرانش در مدرسه پیوست. در مدرسه، کودکان از بدرفتاری و محرومیت رنج می‌بردند و زمانی که بیماری همه گیر حصبه مدرسه را فرا گرفت، ماریا و الیزابت بیمار شدند. ماریا که احتمالاً واقعاً به سل مبتلا شده بود، به خانه فرستاده شد و در آنجا درگذشت و اندکی بعد الیزابت نیز درگذشت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "The Bronte Sisters – A True Likeness? – The Profile Portrait – Emily or Anne". brontesisters.co.uk.
  2. برونته، امیلی، عشق هرگز نمی‌میرد، تهران: شرکت سهامی کتاب‌های جیبی، چاپ پنجم، ۱۳۵۴.
  3. Fraser, The Brontës, p. 16
  4. Fraser, The Brontës, p. 28

پیوند به بیرون[ویرایش]