ادبیات انگلیسی در عصر ویکتوریا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

ادبیات دوره ویکتوریا به آثار ادبی تلقی می شود که در دوره پادشاهی ملکه ویکتوریا (۱۸۳۷-۱۹۰۱) آفریده شده اند. در واقع، دوره ویکتوریا پل و گذاری از نویسندگان دوره رومانتیک به ادبیات بسیار متفاوت قرن بیستم است.

در قرن نوزدهم بود که رمان به برجسته ترین گونه ی ادبی در انگلستان تبدیل شد. آثار نویسنده های پیش از دوره ویکتوریا مانند جین آستین و والتر اسکات هجو اجتماعی دقیق و داستان های ماجراجویانه را به تکامل رسانده بودند. آثار عامه پسند بازار رمان را برای خواننده های عام گشودند. اصولا قرن نوزدهم در ادبیات انگلیس مانند ادبیات کشورهایی چون فرانسه، ایالات متحده آمریکا و روسیه نقطه اوجی است. کتاب، و به خصوص رمان، هم گیر شدند «ران نویس دوره ویکتوریا» آثاری به یادماندنی که مقبولیتشان پایدار بود از خود به جای گذاشتند.

رمان نویسان[ویرایش]

چارلز دیکنز از برجسته ترین رمان نویسان مثال زدنی دوره ویکتوریاست. دیکنز با آفرینش شخصیت هایی که زندگی خود را داشتند و وجودشان از صفحه های رمان فراتر می رفت، به طرز شگفت انگیزی در زمان خود معروف بود و هنوز هم یکی از معروف ترین و پرخواننده ترین رمان نویسان دوره ویکتوریاست.دیکنز اولین رمان واقعی خود را با نام آقای پیکویک در بیست و پنج سالگی نوشت که او را یک شبه به موفقیت رساند. همه آثار بعدی او نیز فروش بسیار بالایی داشتند.

سبک رمان دوره ویکتوریا[ویرایش]

دیگر گونه های ادبی[ویرایش]

ادبیات کودکان[ویرایش]

علم، فلسفه و کشفیات[ویرایش]

ادبیات طبیعت[ویرایش]

ادبیات ماوراطبیعه و فانتزی[ویرایش]

تأثیر ادبیات دوره ویکتوریا[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منبع[ویرایش]

مشارکت کنندگان ویکی پدیا، «ادبیات انگلیسی در عصر ویکتوریا»، دانشنامه آزاد