الکس دلارج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
الکس دلارج
Malcolm McDowell Clockwork Orange.png
Alex in the trailer of پرتقال کوکی (فیلم) (1971)
نخستین حضور
آخرین حضور
خلق‌شده توسطآنتونی برجس
اقتباس‌شده توسطاستنلی کوبریک
مجسم‌شده توسطمالکوم مک‌داول
اطلاعات در جهان
نام‌های مستعارThe Large (novel)
Alex Burgess (birth name; film)
سلاحStraight razor
ملیتBritish

الکس دلارج (به انگلیسی: alex delarge) شخصیتی خیالی خلق شده توسط آنتونی برجس است. وی شخصیت اصلی کتاب و فیلم پرتقال کوکی است. در لیست برترین شخصیتهای منفی تاریخ سینما که توسط بنیاد فیلم آمریکا منتشر شد وی در رتبه دوازدهم قرار دارد.

شخصیت[ویرایش]

الکس شخصی روانی است که از دزدی، تجاوز به عنف و آزار و اذیت دیگران به شدت لذت می‌برد به‌طوری که این را شغل و وظیفه خود میداند. او عاشق لودویگ ون بتهوون است و هنگام گوش دادن به موسیقی بتهوون دربارهٔ کشتار و خونریزی رؤیا پردازی می‌کند. پاتوق او و دوستانش کاروا میلک بار است و معمولاً بعد از شرارت‌های روزانه به آنجا می‌رود و تا شب آنجا می‌ماند. او همواره خود را بالاتر از دوستان خود می‌بیند و به زنان تنها به چشم یک وسیله برای ارضای جنسی می‌نگرد.

دوران معالجه[ویرایش]

وی بعد از کشتن یک زن میانسال به کانون اصلاح نوجوانان می‌رود و به ۱۴ سال حبس محکوم می‌شود. وی در آنجا تنها دو سال دوام میاورد و در نهایت می‌پذیرد که تحت درمان تکنیک لودویگ قرار بگیرد. او دو هفته بعد از درمانگاه مرخص می‌شود. او بعد از آزاد شدن از سوی خانواده و دوستان رانده می‌شود همچنین توسط مردی که همسرش توسط الکس مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود، آسیب می‌بیند. الکس در نهایت تحت فشار روانی قرار میگرد و اقدام به خودکشی می‌کند.

نکات[ویرایش]

وی پس از معالجه قادر به گوش دادن به موسیقی بتهوون نبود. وی در ۱۶ سالگی مرتکب قتل شد. در کتاب اشاره شده که او بریتانیایی است و زبان عامیانه آنها ندست است که مخلوطی از انگلیسی و روسی است. در پایان کتاب اشاره می‌شود که او شغلی پیدا می‌کند و دربارهٔ تشکیل خانواده رویاپردازی می‌کند. هرچند در فیلم پرتقال کوکی به کارگردانی استنلی کوبریک در پایان فیلم او دربارهٔ ارتباط جنسی رؤیا پردازی می‌کند.

منابع[ویرایش]

http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Alex_(A_Clockwork_Orange)&oldid=508408378

پیوند به بیرون[ویرایش]