الکس دلارج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

الکس دلارج (به انگلیسی: alex delarge) شخصیتی خیالی خلق شده توسط آنتونی برگس است. وی شخصیت اصلی کتاب و فیلم پرتقال کوکی است. در لیست برترین شخصیتهای منفی تاریخ سینما وی در رتبه دوازدهم قرار دارد.

شخصیت[ویرایش]

الکس شخصی روانی است که از دزدی، تجاوز به عنف و آزار و اذیت دیگران به شدت لذت میبرد به طوری که این را شغل و وظیفه خود میداند. او عاشق لودویگ ون بتهوون است و هنگام گوش دادن به موسیقی بتهوون درباره کشتار و خونریزی رویا پردازی میکند. پاتوق او و دوستانش کاروا میلک بار است و معمولاً بعد از شرارت های روزانه به آنجا میرود و تا شب آنجا میماند. او همواره خود را بالاتر از دوستان خود میبیند و به زنان تنها به چشم یک وسیله برای ارضای جنسی مینگرد.

دوران معالجه[ویرایش]

وی بعد از کشتن یک زن میانسال به کانون اصلاح نوجوانان میرود و به ۱۴ سال حبس محکوم میشود. وی در آنجا تنها دو سال دوام میاورد و در نهایت می پذیرد که تحت درمان تکنیک لودویگ قرار بگیرد. او دو هفته بعد از درمانگاه مرخص میشود. او بعد از آزاد شدن از سوی خانواده و دوستان رانده میشود همچنین توسط مردی که همسرش توسط الکس مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود، آسیب میبیند. الکس در نهایت تحت فشار روانی قرار میگرد و اقدام به خودکشی میکند.

نکات[ویرایش]

وی پس از معالجه قادر به گوش دادن به موسیقی بتهوون نبود. وی در ۱۶ سالگی مرتکب قتل شد. در کتاب اشاره شده که او بریتانیایی است و زبان عامیانه آنها ندست است که مخلوطی از انگلیسی و روسی است. در پایان کتاب اشاره میشود که او شغلی پیدا میکند و درباره تشکیل خانواده رویاپردازی میکند. هرچند در فیلم پرتقال کوکی به کارگردانی استنلی کوبریک در پایان فیلم او درباره ارتباط جنسی رویا پردازی میکند. کوبریک اشاره میکند که الکس همچنان همان شخص روان پریش است ولی نمی‌تواند بروز دهد.

منابع[ویرایش]

http://naghdefarsi.com/world-movies-review/6643-a-clockwork-orange.html?showall=1 http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Alex_(A_Clockwork_Orange)&oldid=508408378

پیوند به بیرون[ویرایش]