الکساندر یکم (صربستان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الکساندر اول
AleksandarObrenovic.jpg
شاه صربستان
سلطنت ۶ مارس ۱۸۸۹ – ۱۱ ژوئن ۱۹۰۳
تاج‌گذاری ۲ ژوئیه ۱۸۸۹
پیشین میلان اول
جانشین پتر اول
همسر دراگا ماسین
خاندان خاندان اوبرینوویچ
پدر میلان اول
مادر ناتالیا کشکو
زادروز ۱۴ اوت ۱۸۷۶
بلگراد, صربستان
مرگ ۱۱ ژوئن ۱۹۰۳ (۲۶ سال)
بلگراد, صربستان
خاک‌سپاری کلیسای سنت مارک, بلگراد

الکساندر اول یا الکساندر اوبرینوویچ (۱۴ اوت ۱۸۷۶ – ۱۱ ژوئن ۱۹۰۳) شاه صربستان از ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۳ میلادی بود. او و همسرش ، ملکه دراگا ، در ۱۱ ژوئن ۱۹۰۳ توسط گروهی از افسران ارتش به فرماندهی دراگوتین دیمتیریویچ ترور شدند.

به حکومت رسیدن[ویرایش]

شاه میلان اول ، پدر الکساندر ، در ۱۸۸۹ به طور ناگهانی قدرت را به پسرش واگذارد و خود از صربستان رفت؛ اگرچه ، ۵ سال بعد به دعوت الکساندر ، دوباره به کشور بازگشت.

ازدواج[ویرایش]

شاه الکساندر در تابستان ۱۹۰۰ میلادی ، اعلام کرد که قصد دارد با دراگا ماسین ، که زنی بیوه و بدون مقام اشرافی بود، ازدواج کند. این خبر باعث واکنش شدید دولتمردان صربستان ، خصوصاً پدر الکساندر گردید. البته مراسم ازدواج با وجود تمام مخالفت‌ها برگزار شد.

ترور[ویرایش]

در ۱۱ ژوئن ۱۹۰۳ ، گروهی از افسران ارتش که همانند بسیاری از مردم صربستان مخالف سیاست‌های استبدادی شاه الکساندر بودند ، به کاخ شاهی نفوذ کردند. آنان زوج سلطنتی را یافتند و به قتل رساندند. شاه الکساندر و ملکه دراگا هدف اصابت گلوله قرار گرفتند. شکم آنان را دریدند و بنا به گفته شاهدان، از پنجره طبقه دوم کاخ به محل کودهای کشاورزی انداختند. شاه الکساندر در هنگام ترور تنها ۲۶ سال داشت. شاه و ملکه ، هردو، در کلیسای سنت مارک بلگراد به خاک سپرده شدند.

منابع[ویرایش]