الکساندر یکم (صربستان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از الکساندر یکم صربستان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الکساندر اول
AleksandarObrenovic.jpg
شاه صربستان
سلطنت ۶ مارس ۱۸۸۹ – ۱۱ ژوئن ۱۹۰۳
تاج‌گذاری ۲ ژوئیه ۱۸۸۹
پیشین میلان اول
جانشین پتر اول
همسر دراگا ماسین
خاندان خاندان اوبرینوویچ
پدر میلان اول
مادر ناتالیا کشکو
زادروز ۱۴ اوت ۱۸۷۶(1876-08-14)
بلگراد, صربستان
مرگ ۱۱ ژوئن ۱۹۰۳ میلادی (۲۶ سال)
بلگراد, صربستان
خاک‌سپاری کلیسای سنت مارک, بلگراد

الکساندر اول یا الکساندر اوبرینوویچ (۱۴ اوت ۱۸۷۶ – ۱۱ ژوئن ۱۹۰۳) شاه صربستان از ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۳ میلادی بود. او و همسرش ، ملکه دراگا ، در ۱۱ ژوئن ۱۹۰۳ توسط گروهی از افسران ارتش به فرماندهی دراگوتین دیمتیریویچ ترور شدند.

به حکومت رسیدن[ویرایش]

شاه میلان اول ، پدر الکساندر ، در ۱۸۸۹ به طور ناگهانی قدرت را به پسرش واگذارد و خود از صربستان رفت؛ اگرچه ، ۵ سال بعد به دعوت الکساندر ، دوباره به کشور بازگشت.

ازدواج[ویرایش]

شاه الکساندر در تابستان ۱۹۰۰ میلادی ، اعلام کرد که قصد دارد با دراگا ماسین ، که زنی بیوه و بدون مقام اشرافی بود، ازدواج کند. این خبر باعث واکنش شدید دولتمردان صربستان ، خصوصاً پدر الکساندر گردید. البته مراسم ازدواج با وجود تمام مخالفت‌ها برگزار شد.

ترور[ویرایش]

در ۱۱ ژوئن ۱۹۰۳ ، گروهی از افسران ارتش که همانند بسیاری از مردم صربستان مخالف سیاست‌های استبدادی شاه الکساندر بودند ، به کاخ شاهی نفوذ کردند. آنان زوج سلطنتی را یافتند و به قتل رساندند. شاه الکساندر و ملکه دراگا هدف اصابت گلوله قرار گرفتند. شکم آنان را دریدند و بنا به گفته شاهدان، از پنجره طبقه دوم کاخ به محل کودهای کشاورزی انداختند. شاه الکساندر در هنگام ترور تنها ۲۶ سال داشت. شاه و ملکه ، هردو، در کلیسای سنت مارک بلگراد به خاک سپرده شدند.

منابع[ویرایش]