اصطلاح‌شناسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک اصطلاح چتری (Umbrella Term) یا چتر مفهومی شامل زیرمجموعه‌های دیگر می‌شود.

اصطلاح‌شناسی، ترم‌شناسی، تِرمینولوژی (به انگلیسی: Terminology) یا تِرم یک کلمه کلی است که به گروهی از «واژه‌های تخصصی» یا «معانی تخصصی» در یک «حوزه به‌خصوص» اشاره دارد. اصطلاح‌شناسی همچنین «آن اصطلاح‌ها»، و «نحوه استفاده از آن‌ها» را مطالعه و بررسی می‌کند.[۱] به اصطلاح‌شناسی علم اصطلاحات هم می‌گویند.

ریشه‌شناسی[ویرایش]

یک اصطلاح یا تِرم (به انگلیسی: Term) به معنی یک واژه، واژه مرکب، یا عبارت چند واژه‌ای است که در «حوزه‌های خاص» دارای «معانی به‌خصوصی» می‌باشد، یعنی «معنا» برای آن واژه می‌تواند با معنای همان واژه در حوزه‌های دیگر در آن زبان (به شیوه استفاده روزمره و معمول‌اش) متفاوت باشد.[۲]

ترم در فارسی مانند زبان انگلیسی، دارای دو معنی اصطلاح و بازه زمانی است.

توضیح[ویرایش]

کالِر ترم (Color term)

اصطلاح‌شناسی یک رشته‌است که یکی از کارهای آن مطالعه «نحوه توسعه این اصطلاحات» و «رابطه درونی آن‌ها» در یک حوزه تخصصی می‌باشد. اصطلاح‌شناسی با فرهنگ‌نویسی متفاوت است زیرا اصطلاح‌شناسی شامل مطالعه «مفاهیم»، «سیستم‌های مفهومی»، و «برچسب‌ها (اصطلاحات)» می‌باشد، درحالی‌که فرهنگ‌نویسی تنها واژه‌ها و معنای آن واژه‌ها را مطالعه می‌کند.

مثلا اصطلاح‌شناسی دربارهٔ اصطلاحات و ترم‌های مورد استفاده در یک زمینهٔ ویژه همچون دانش پزشکی، دانش‌های رایانه‌ای، علوم اجتماعی، اخترشناسی و غیره تحقیق می‌کند.

اصطلاح چتری[ویرایش]

اصطلاح چتری (Umbrella Term) یا چتر مفهومی در زبان‌شناسی به عنوان فراشمول واژگان بحساب می‌آید.[۳] اصطلاح چتری طیف وسیعی از مفاهیم متعلق به یک دسته مشترک را پوشش می‌دهد؛ یعنی می‌توان اینگونه برداشت کرد که این نوع واژه‌ها، در یک گروه قرار گرفتند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. The two meanings given by the Concise Oxford English Dictionary (in their entirety) are: "terms used in an art etc." and "science of proper use of terms".
  2. a word or expression that has a precise meaning in some uses or is peculiar to a science, art, profession, or subject.مریم-وبستر Term
  3. admin (۲۰۲۱-۰۵-۱۴). «معنی umbrella term چیست؟ منظور از چتر مفهومی یا واژه‌های چتری چیست؟». A101. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۶-۱۴.[پیوند مرده]

منابع[ویرایش]