اصطلاح‌شناسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اصطلاح‌شناسی یا ترم‌شناسی یا تِرمینولوژی (به انگلیسی: Terminology) یک کلمه کلی است که به گروهی از «واژه‌های تخصصی» یا «معانی تخصصی» در یک «حوزه به‌خصوص» اشاره دارد. اصطلاح‌شناسی همچنین «آن اصطلاح‌ها»، و «نحوه استفاده از آن‌ها» را مطالعه و بررسی می‌کند.[۱] به اصطلاح‌شناسی علم اصطلاحات هم می‌گویند.

یک اصطلاح یا تِرم (به انگلیسی: Term) به معنی یک واژه، واژه مرکب، یا عبارت چند واژه‌ای است، که در «حوزه‌های خاص»، دارای «معانی بخصوصی» می‌باشد، یعنی «معنا» برای آن واژه می‌تواند با معنای همان واژه در حوزه‌های دیگر در آن زبان (به شیوه استفاده روزمره و معمول‌اش) متفاوت باشد.[۲]

اصطلاح‌شناسی یک رشته است که یکی از کارهای آن مطالعه «نحوه توسعه این اصطلاحات» و «رابطه درونی آن‌ها» در یک حوزه تخصصی می‌باشد. اصطلاح‌شناسی با فرهنگ‌نویسی متفاوت است زیرا اصطلاح‌شناسی شامل مطالعه «مفاهیم»، «سیستم‌های مفهومی»، و «برچسب‌ها (اصطلاحات)» می‌باشد، درحالیکه فرهنگ‌نویسی تنها واژه‌ها و معنای آن واژه‌ها را مطالعه می‌کند.

مثلا اصطلاح‌شناسی دربارهٔ اصطلاحات و ترم‌های مورد استفاده در یک زمینهٔ ویژه همچون دانش پزشکی، دانش‌های رایانه‌ای، علوم اجتماعی، اخترشناسی و غیره تحقیق می‌کند.

پانویس

  1. The two meanings given by the Concise Oxford English Dictionary (in their entirety) are: "terms used in an art etc." and "science of proper use of terms".
  2. a word or expression that has a precise meaning in some uses or is peculiar to a science, art, profession, or subject.مریم-وبستر Term

منابع