اسکوبا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
غواصی درحال استفاده از اسکوبا

اسكوبا (به انگلیسی: Scuba) مجموعه وسایل و تجهیزاتی است كه به‌کمکِ آنها می‌توان در زير آب، به‌راحتیِ روی آب، تنفس كرد. اين وسايل شامل كپسول، شير و رگلاتور است.

رگلاتور غواصی یا تنظیم‌کنندهٔ فشار هوای تنفسی[ویرایش]

رگلاتور غواصی اسکوبا

رگلاتور وسیله‌ای‌ست که هوای تنفسیِ پرفشار درون سیلندر را برای تنفس غواص آماده می‌کند و او را قادر می‌سازد تا در زیر آب تنفس کند. این بخش از تجهیزات اجازه می‌دهد که هوا با فشار مناسب و به‌صورت یکسان به غواص رسانده شود. رگلاتورها دارای دو مرحله کاهش فشار هستند: در مرحلهٔ نخست، هوای پرفشار درون تانک به فشار متوسط کاهش می‌یابد؛ در مرحلهٔ دوم آن فشار متوسط به فشاری معادل با فشار محیط کاهش می‌یابد تا غواص بتواند به‌سادگی از آن تنفس کند. مرحلهٔ دوم رگلاتورها، که در دهان قرار می‌گیرد، دارای دکمه‌ای فشاری در جلو است که برای بیرون راندن آب از درون آن استفاده می‌شود.

كپسول اسكوبا یا تانک هوا[ویرایش]

سیلندر اسکوبا

تانک هوا يا كپسول اسكوبا، سيلندر فلزیِ خاصی‌ست كه می‌توان هوای تنفسی را با فشار در آن ذخیره كرد. اين وسيله از نوع مارين استيل (فولاد دريایی) يا آلومينيوم ساخته می‌شود و هوای درون آن به‌وسيلهٔ يک شير به خارج راه می‌یابد.

كپسول اسکوبا سیستم تنفس زیرآبی که محتوای هوای فشرده می‌باشد است و مخفف اصطلاح انگلیسیِ Self-contained underwater breathing apparatus است، حاوی هوای تنفسی‌ست که مهم‌ترين عنصر موردنياز فعاليت‌های زيرآبی است و همان‌گونه که اشاره شد، اين هوا مخلوطي از ۲۱٪ اكسيژن و ۷۹٪ نیتروژن است. بنابراين و بر خلاف عقيدهٔ بسياری از مردم، كه تصور می‌کنند غواصان به‌هنگام غواصی اكسيژن تنفس می‌نمایند، اين هوا، هوای معمولیِ موجود در اتمسفر زمين است و اكسيژن نیست.

اين هوا در غواصیِ تفریحی توسط كمپرسورهای مخصوص هوای تنفسی فشرده شده و پس از خشک شدن (رطوبت‌گیری) درون سيلندر يا تانک هوا ذخيره می‌گردد.

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی
  • راهنمای جامع غواصی در آب‌های آزاد، تألیف مهندس محمدرسول باقریان، زمستان ۱۳۸۶ (ISBN:978-964-95713-79)