استئارات روی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Zinc stearate
Zinc stearate
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس 557-05-1 YesY
پاب‌کم 11178
کم‌اسپایدر 10705 YesY
UNII H92E6QA4FV YesY
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی C36H70O4Zn
جرم مولی ۶۳۲٫۳۵ g mol−1
شکل ظاهری soft white powder
چگالی 1.095 g/cm³ solid
دمای ذوب 120–130 °C
دمای جوش
‎decomposes
انحلال‌پذیری در آب insoluble
انحلال‌پذیری در بنزن slightly soluble
خطرات
طبقه‌بندی ئی‌یو not listed
لوزی آتش
Flammability code 2: Must be moderately heated or exposed to relatively high ambient temperature before ignition can occur. Flash point between 38 and 93 °C (100 and 200 °F). E.g., diesel fuelHealth code 1: Exposure would cause irritation but only minor residual injury. E.g., turpentineReactivity code 0: Normally stable, even under fire exposure conditions, and is not reactive with water. E.g., liquid nitrogenSpecial hazards (white): no codeNFPA 704 four-colored diamond
2
1
0
نقطه اشتعال 277 °C
دمای خودآتشگیری 420 °C
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 YesY (بررسی) (چیست: YesY/N؟)
Infobox references

استئارات روی (به انگلیسی: Zinc stearate) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۱۱۱۷۸ است. شکل ظاهری این ترکیب، پودر نرم سفید است.

استئارات روی (زینک استئارات) پودری سفید رنگ میکرونیزه و آبگریز است که در خانواده صابون های روی قرار دارد . این ماده پر کاربرد صنعتی از واکنش اسید های چرب با ترکیبی از فلز روی حاصل می شود ،.

استئارات روی به عنوان روان کننده صنعت پلیمر کاربرد دارد .

پلیمرها مولکول های بلند زنجیری هستند که در حرارت های بالای نقطه ذوب شان ، ویسکوز و چسبنده می شوند. نیروهای اصطکاکی بین پلیمر-پلیمر، پلیمر-فلز، پلیمر-پرکننده (فیلر)، پرکننده-پرکننده و پرکننده-فلز حرکت کامپاند پلیمری را با مشکل مواجه می کند. در این میان روان کننده ها با کاهش ضریب اصطکاک سطوح در حال حرکت این مشکل را برطرف می کنند.

در میان روان کننده ها، استئارات روی zinc steararte یک افزودنی بسیار مهم در تولید و فرایند پلیمر ها است. این ماده به عنوان روان کننده داخلی در پودرهای قالب ریزی و به عنوان روان کننده قالب و... استفاده می شود.

برای این منظور نکته پر اهمیت در مورد استئارات روی این است که عاری از روی به صورت فلز باشد زیرا فلز روی منجر به شکست پلیمر می شود.

صنایع تولید لاستیک از جمله صنعت های مهمی است که از لحاظ اقتصادی کمک قابل توجهی به اقتصاد کشور می­کند. جهت بهبود کاربردهای صنعتی مطالعات بسیاری بر روی لاستیک و مواد تشکیل دهنده آن صورت گرفته است.

لاستیک طبیعی یکی از مواد چندمنظوره ای است که به واسطه خواص منحصر به فرد فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی در تولید محصولات مختلف مانند لاستیک، تسمه نقاله، شلنگ و... کاربرد دارد.

از گذشته به طور معمول از اسید استئاریک و اکسید روی در پروسه حرارت دهی لاستیک استفاده می­شده است. این مواد در واقع به نوعی فعال کننده(activator) و شتاب دهنده (accelerator) فرایند به حساب می­ آیند. بر این اساس می­توان انتظار داشت که استئارات روی نیز بتواند نقشی مهم و اساسی در پروسه حرارت دهی لاستیک ایفا کند.

استئارات روی نمونه ای از صابون­های فلزی است، این ماده در آب و حلال­های قطبی مانند الکل نامحلول می­باشد. استئارات روی( fsz5012 zinc Stearate) یکی قدرتمندترین عوامل روان کننده و رهایش از قالب به حساب می­آید.

نتایج حاصل از آزمایشاتی که توسط محققین انجام شده است این را نشان می­دهد که استئارات روی می­تواند به طور کامل جایگزین مواد متداول (اسید استئاریک و اکسید روی) در صنعت فرآوری لاستیک شود. استئارات روی در حضور یا عدم حضور مواد پرکننده خواص بسیار خوبی را از خود نشان می­دهد.

برخی از کاربردهای استئارات روی :

عامل روان کننده خارجی در صنایع پلاستیک و پلیمر

عامل مات کننده انواع پلاستیک و پلیمر

عامل دیسپرس ، آزاد کننده و پخش کننده رنگ در انواع مستر بچ

عامل سنباده خوری در سیلر

اسامی مشابه استئارات روی: zinc octadecanoate - zinc salt - zinc stearate

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

http://fanchem.ir/articles/what-is-zinc-stearate