مرغابی اسرائیلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اردک موسکووی)
مرغابی اسرائیلی
MuscovyDuck.jpg
Ordak esraeli.jpg
نوع نر و ماده
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: غازسانان
تیره: اردکیان
سرده: Cairina
Fleming، ۱۸۲۲
گونه: اردک اسرائیلی
نام علمی
Cairina moschata
کارل لینه، ۱۷۵۸
زیرگونه‌ها
  • C. moschata sylvestris
  • C. moschata domestica

مرغابی اسرائیلی یا اردک اسرائیلی یا اردک موسکووی (نام علمی: Cairina moschata) گونه‌ای بزرگ جثه از اردک است. این نوع اردک برخلاف نامش ارتباطی به مسکو و اسرائیل ندارد و بومی آمریکای جنوبی، مرکزی و مکزیک است. این اردک اهلی شده و هرچند بومی مناطق گرمسیری است اما هوای سرد را هم به خوبی تحمل می‌کند و برخلاف اغلب هم‌خانواده‌هایش علاقه چندانی به شنا و آب‌تنی ندارد.

رنگ این پرنده سیاه و سفید است و بزرگتر از بقیه اردک‌های اهلی که همگی نژادهایی از اردک سرسبز هستند. نوع نر این اردک حدود ۷۵ سانتی‌متر درازا دارد و وزنش به ۵ تا ۶ کیلوگرم نیز می‌رسد، اما نوع ماده کوچکتر است و وزنش حدود ۳ کیلوگرم است.

این اردک توسط بومیان آمریکا اهلی شده بود و کریستف کلمب تعدادی از آنها را از باهاما با خود به اروپا آورد. نمونه‌های وحشی این حیوان در باتلاق‌ها، دریاچه‌ها و نهرها و علفزارها و مزارع اطراف آنها زندگی کرده و شبها را در درختان می‌گذراند. غذای آنها از گیاهان، غلات، ماهی‌های کوچک، دوزیستان، خزندگان، سخت‌پوستان، حشرات و هزارپاها تشکیل می‌شود.

ویژگی‌ها[ویرایش]

گوشت آنها در مقایسه با اردک‌های دیگر بیشتر طرفدار دارد و به دلیل کم‌چرب و ترد بودن با گوشت گوساله مقایسه می‌شود. آنها همچنین بسیار ساکت هستند و به اردک «بی‌کواَک» و «اردک لال» در اسپانیایی (Pato mudo) شهرت دارند و تا استرس شدیدی به آنها وارد نشود «کواَک» نمی‌کنند. وزن آنها هم بسیار بیشتر از اردک‌های معمولی است اما رشد آنها آهسته‌تر است. به‌طور میانگین هفته‌ای ۲ تا ۴ بار تخم‌گذاری می‌کند.گوشتخوار هستند

در شریعت یهود[ویرایش]

حلال بودن یا حرام بودن گوشت این اردک در شریعت یهود از مسائل بحث‌برانگیز در بین پیروان این مذهب است. در قرن نوزدهم برنارد ایلووی رَبی یهودیان در آمریکا گوشت آن را حرام اعلام کرده بود و هنوز هم برخی یهودیان آمریکا آن را حرام می‌دانند.

اردک‌های رمیده[ویرایش]

اردک اسرائیلی‌های گریخته یا رهاشده در برخی نقاط دنیا از جمله آمریکا، استرالیا، نیوزیلند، و بخش‌های از اروپا جوامع مستقلی را تشکیل داده و به عنوان حیوان رمیده زندگی می‌کنند. آنها در مزارع و دریاچه‌های کنار شهر یا حومه شهرها زندگی کرده و در شکاف درختان، یا روی زمین، زیر بوته‌های حیاط خانه‌ها، در بالکن آپارتمان‌ها یا زیر جلوآمدگی‌های سقف‌ها لانه‌سازی و تخم‌گذاری می‌کنند و گاهی شب را روی آب می‌خوابند تا اگر شکارچی به سراغ آنها آمد بتوانند به سرعت بگریزند. در آمریکا آنها گونه مهاجم اعلام شده و مقامات اجازه دارند تا اردک‌های موسکووی بدون صاحب، تخم‌ها و لانه‌هایشان را در هر جا -به جز سه شهرستان تگزاس که در آنها بومی اعلام شده‌اند- ویران کنند.

اردک دورگه یا هیبرید ( حاصل تلاقی اردک نر مسکویی و ماده نژادهای دیگر)[ویرایش]

این نوع اردک حاصل تلاقی اردک نر مسکویی و ماده پکنی یا نژاد دیگر میباشد که از پدر و مادر خود جسه ای بزرگتر دارد و سرعت رشد بالا بهمراه قابلیت گوشت زنی  بالا از خصوصیات این اردک است.این اردک گوشت بسیار لذیذی دارد و نازا و عقیم است و نمیتوان از آن برای نسل کشی استفاده کرد.مانند مسکویی بیصدا است و رنگ های بسیار متنوع و خاص خود را دارد.در کشورهای اروپایی با استفاده از تکنیک تلقیح مصنوعی این نژاد را برای مصارف گوشتی پرورش انبوه میدهند.

متاسفانه عده ای به علت کلاهبرداری یا عدم اطلاع اردک های پکنی سیاه سفید را اردک دورگه می نامند که بسیار اشتباه است.خصوصیت اصلی هیبرید نازا بودن ان و گوشت زنی بالای اوست.ماده های هیبرید تخم میگزارند و نر ها جفت گیری میکنند ولی جوجه ای متولد نمیشود.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Muscovy Duck». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۶ سپتامبر ۲۰۱۲.

پیوند به بیرون[ویرایش]