اردک بلوطی غواص

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اردک بلوطی غواص
Ferruginous Pochard male RWD3.jpg
نر
Ferruginous Pochard female RWD.jpg
ماده
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی (زیست‌شناسی)
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: غازسانان
تیره: اردکیان
زیرخانواده: اردک‌های غواص
سرده: دریانشین
Species: A. nyroca
نام علمی
Aythya nyroca
(گلدن‌اشتت، ۱۷۷۰)

اردک بلوطی غواص[۲] (اردک بلوطی، گیلار سرخ‌سر) (نام علمی: Aythya nyroca) پرندهای از گروه اردک‌های غواص از تیرهٔ اردکیان است. این پرنده در ایران نیز دیده می‌شود و از پرندگان محافظت شده است.

سر و گردن و سینه این مرغابی به رنگ سرخ متمایل به قهوه‌ای می‌باشد. زیر دم آن کاملاً سفید است و جنس نر آن بدنی خرمایی تیره با چشم‌هایی سفید دارد. در ناحیه انتهایی نوک لکه سفید رنگی دارند. پرهای ناحیه شکم سفید رنگ است و حد فاصل بین پرهای زیر شکم وسینه چند ردیف پر مواج سرخ و سفید براق وجود دارد که زیبائی خاصی به پرنده داده است. قسمتی از بال‌ها سفید رنگ است و به دلیل آنکه دارای چشم‌های سفید رنگی هستند به آن‌ها مرغابی چشم سفید نیز می‌گویند. حداکثر تعداد تخمی که ماده‌ها در دوران تخمگذاری می‌نهند ۱۶ عدد و به رنگ زرد است. پاها و نوک آن‌ها تیره رنگ می‌باشد. تنها در کنار آب شیرین زندگی می‌کند و کند پرواز است. محدوده زیست این پرنده بسیار وسیع بوده و در اکثر کشورهای اروپایی و جزایر و بنادر دریای مدیترانه، شمال آفریقا، ایران، شوروی سابق و سیبری زندگی می‌نمایند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. BirdLife International (2006). Aythya nyroca. 2006. IUCN Red List of Threatened Species. IUCN 2006. www.iucnredlist.org. Retrieved on 12 May 2006. Database entry includes a range map and justification for why this species is near threatened
  2. برابرهای فرهنگستان زبان فارسی، دفتر پنجم