پرش به محتوا

اردوان (پسر ویشتاسپ هخامنشی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اردوان (آرتابانوس)
وفاداریشاهنشاهی هخامنشی
فرزندانآرتیفیوس
خویشاوندانویشتاسپ (پدر)
داریوش بزرگ (برادر)

اردوان یا (به یونانی: آرتابانوس) پسر ویشتاسپ و برادر داریوش بزرگ بود.[۱]

نقاشی آرتابانوس و روح، بنابر گفته‌های هرودوت مبنی بر ملاقات اردوان و یک روح که پیشنهاد حمله به یونان را به اردوان می‌دهد.[۲]

اردوان به "خردمند بزرگ" شهرت داشت. گفته شده که اردوان به برادرش داریوش توصیه کرده و گفته بود که: "برخورد با سکاهاً غیرممکن است، اما داریوش به توصیه او توجه نکرده و فرمان لشکرکشی به سرزمین سکاها را صادر نمود، اما در نهایت همان‌طور که اردوان پیش‌بینی کرده بود این لشکرکشی سود زیادی دربر نداشت و تنها موجب عقب راندن سکاها از سرزمین‌های تحت کنترل هخامنشیان شد.

به گفته هرودوت که زیاد هم قابل اطمینان نیست، روزی اردوان شبحی را مشاهده کرد که به وی پیشنهاد حمله به یونان را می‌دهد، او سپس این مطلب را با برادرزاده‌اش خشایارشا در میان گذاشته و هردو تصمیم گرفتند بدون تأخیر مقدمات حمله به یونان را فراهم کنند.

همچنین هرودوت گفته‌است که اردوان پسری به نام آرتیفیوس داشته و او در دومین تهاجم ایرانیان به یونان در (۴۸۰–۴۷۹ قبل از میلاد) شرکت داشته و یکی از سرداران خشایارشا در حمله به یونان بوده‌است.

پانویس[ویرایش]

  1. Kuhrt, Amélie (2013). The Persian Empire: A Corpus of Sources from the Achaemenid Period (به انگلیسی). Routledge. p. 309 Note 1. ISBN 978-1-136-01694-3.
  2. Abbott, Jacob (2018). The Jacob Abbott History Collection Xerxes (به انگلیسی). Charles River Editors. p. Frontispice. ISBN 978-1-5378-2558-8.[پیوند مرده]

منابع[ویرایش]