اتوبوس شب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اتوبوس شب
OtobusShab.jpg
پوستر فیلم
کارگردانکیومرث پوراحمد
تهیه‌کنندهکیومرث پوراحمد
مهدی همایون‌فر
نویسندهکیومرث پوراحمد
باهمکاری حسن شکاری
براساس داستان کوتاه سی و نه و یک اسیر نوشته حبیب احمدزاده
بازیگرانخسرو شکیبایی
محمدرضا فروتن
الناز شاکردوست
کوروش سلیمانی
امیرمحمد زند
مهرداد صدیقیان
احمد کاوری
موسیقیفردین خلعتبری
فیلم‌بردارمهدی جعفری
تدوین‌گرکیومرث پوراحمد
بهرام دهقان
کشورایران
زبانفارسی
فروش گیشه۳۱۰ میلیون تومان

اتوبوس شب فیلمی ایرانی به کارگردانی کیومرث پوراحمد محصول سال ۱۳۸۵ است. این فیلم به صورت سیاه و سفید منتشر شد.

خلاصه داستان[ویرایش]

در دوران جنگ به عیسی رزمنده نوجوان و عماد مأموریت داده می‌شود تعدادی اسیرِ عراقی را با اتوبوسی به رانندگی عمو رحیم به قرارگاهی در پشت جبهه منتقل کنند. آنها باید به اسیرانِ دست و چشم بسته چنین وانمود کنند که تعدادشان بیشتر است تا مبادا آنها به فکر شورش بیفتند. بیماری صرع یکی از اسیران باعث می‌شود از اسیر دیگری به نام فواد، یک کرد عراقی که تحصیلات پزشکی کرده و تجربه هایی در این زمینه دارد، کمک بگیرند و با بازشدن چشم های او، عماد و فواد یکدیگر را به جا می‌آورند که پیش از شروع جنگ، در قطاری در اروپا با یکدیگر آشنا شده بودند.  در راه، عماد بر اثر ترکشِ خمپاره ای بینایی اش را از دست می‌دهد و فواد پانسمانش میکند. یکی از اسیران هم بر اثر ترکش انفجار می‌میرد که در کاروانسرایی بین راه دفنش می‌کنند. در حالی که کلنجارهای عمو رحیم و عیسی در طول راه ادامه دارد، چند بار راه را گم می‌کنند و باز به جاده برمیگردند. لاستیک اتوبوس پنچر می شود و عمو رحیم و عیسی از یکی از اسیران نیمه عراقی/ نیمه ایرانی به نام فاروق که فارسی هم می داند کمک می گیرند و چون چشمانش را برای پنچرگیری باز کرده اند و تعداد ایرانی های اتوبوس را دیده، عیسی نزد اسیران دیگر چنین وانمود میکند که با شلیک چند گلوله او را کشته، اما در واقع چشم بند او را به دهانش می بندد که حرفی نزند. یک افسر بعثی که جزو اسیران است و از ابتدا سرنیزه اش را در پوتین خود مخفی کرده بود، در فرصتی با استفاده از آن و گروگان گرفتن عماد، عیسی را خلع سلاح می کند و کنترل اتوبوس را به دست می گیرد. با عمو رحیم درگیر می شود و پی می بریم که یک پای رحیم هم مصنوعی است. درگیری فاروق و افسر بعثی نشان می‌دهد که در میان خود آنها هم درگیری است و اسیران که تعدادی از آن ها اهل کشورهای عربی غیر از عراق هستند، علاقه ای به جنگ ندارند و به عنوان مزدور به جبهه آورده شده اند. به همین جهت افسر بعثی از ترس شورش بقیه اسیران معترض، همچنان دست آنها را بسته نگه می دارد. اتوبوس به میدان مین میرسد و افسر بعثی و تنها دستیارش، سنگ و طنابی به عیسی و عماد می بندند تا با حرکت آنها، مین ها خنثی شود. فاروق که گرایش به ایران دارد، افسرِ بعثی را خلع سلاح می‌کند، ولی در این فاصله عماد بر اثر انفجار مین هلاک می شود. صبح اتوبوس به قرارگاه می‌رسد، در حالی‌ که ریحانه همسر عماد در آنجا منتظر است تا به او خبر بدهد که فرزندی در راه دارند.

بازیگران[ویرایش]

بازیگر نقش توضیح
خسرو شکیبیایی عمو رحیم راننده اتوبوس
مهرداد صدیقیان عیسی رزمنده
محمدرضا فروتن فاروق اسیر دورگه ایرانی و عراقی
امیرمحمد زند عماد رزمنده
الناز شاکردوست ریحانه همسر عماد
کوروش سلیمانی سیروان

ساخت[ویرایش]

کیومرث پوراحمد، قصه اتوبوس شب را در طول ۹ ماه، پنج بار بازنویسی کرده‌است. او که این فیلم را بر اساس داستانهای شهر جنگی اثر حبیب احمدزاده ساخته، در این باره گفته‌است: وقتی این کتاب را مطالعه کردم، داستان نوجوانی که چهل اسیر را از آبادان به ماهشهر می‌برد، به قدری گیرا و جذاب بود که مرا به دنبال خود کشاند و گفت مرا بساز. این فیلم به تهیه‌کنندگی مهدی همایونفر در مرکز سیما فیلم تولید شد.

جوایز[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • «فیلم اتوبوس شب». وبگاه سینمایی سوره.
  • «به انگیزهٔ پخش سینمایی «اتوبوس شب»». خبرگزاری تابناک. ۱ آبان ۱۳۸۷. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ اکتبر ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲ آبان ۱۳۸۷.

پیوند به بیرون[ویرایش]