سیمرغ بلورین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سیمرغ بلورین
Crystal Simurgh.svg
کشور ایران
وبگاه

سیمرغ بلورین نام جایزه اول جشنواره فیلم فجر است که همه ساله در کشور ایران برگزار می‌شود. این جشنواره از بخشهای مختلف فیلم‌های داخلی و خارجی تشکیل شده‌است. این جشنواره از سال ۱۳۶۱ هر سال در دههٔ فجر در زمستان برگزار می‌شود و در بخشهای مختلفی مانند بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه، بازیگر زن و مرد اصلی و مکمل، فیلمبرداری، آهنگسازی و … با نظر هیئت داوران به اهدای جوایز سیمرغ بلورین می‌پردازد. نام این جایزه از سیمرغ مرغ افسانه‌ای گرفته شده‌است.

طراحی

ابراهیم حقیقی اولین طراح سیمرغ بلورین در سال ۱۳۶۱ برای نخستین جشنواره فیلم فجر بوده و به گفته خودش این مهمترین اثری است که تا کنون طراحی کرده‌است. این در حالی است که محسن وزیری مقدم[۱]هنرمند فقید ایرانی بیان می‌کرد طرح سیمرغ را در سال ۱۳۲۸ برای جلد کتاب شاهکارهای ادبیات فارسی[۲][۳][۴]تألیف پرویز ناتل خانلری[۵]کشیده بوده و در همان سال به چاپ رسیده‌است. سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر از سال ۱۳۹۱ با مواد ارزشمند در کشور جمهوری چک ساخته شده‌است.[۶][۷]

منابع

  1. تبیان، موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی. «کپی از آثار وزیری مقدم ادامه دارد». article.tebyan.net (به Persian). دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۷-۱۷.
  2. شاهکارهای ادبیات فارسی.
  3. «داستانهای دل‌انگیز ادبیات فارسی». www.goodreads.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۷-۱۷.
  4. شاهکارهای ادبیات فارسی.
  5. «ناتل خانلری».
  6. طراح این سیمرغ معروف کیست؟
  7. سیمرغ واقعاً بلورین