سیمرغ بلورین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سیمرغ بلورین
Crystal Simurgh.svg
کشور ایران
وبگاهhttp://www.fajrfestival.ir/

سیمرغ بلورین نام جایزه اول جشنواره فیلم فجر است که همه ساله در کشور ایران برگزار می‌شود. این جشنواره از بخشهای مختلف فیلم‌های داخلی و خارجی تشکیل شده‌است. این جشنواره از سال ۱۳۶۱ هر سال در دههٔ فجر در زمستان برگزار می‌شود و در بخشهای مختلفی مانند بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه، بازیگر زن و مرد اصلی و مکمل، فیلمبرداری، آهنگسازی و … با نظر هیئت داوران به اهدای جوایز سیمرغ بلورین می‌پردازد. نام این جایزه از سیمرغ مرغ افسانه‌ای گرفته شده‌است.

طراحی[ویرایش]

ابراهیم حقیقی اولین طراح سیمرغ بلورین در سال ۱۳۶۱ برای نخستین جشنواره فیلم فجر بوده و به گفته خودش این مهمترین اثری است که تا کنون طراحی کرده‌است. این در حالی است که محسن وزیری مقدم[۱]هنرمند فقید ایرانی بیان می‌کرد طرح سیمرغ را در سال ۱۳۲۸ برای جلد کتاب شاهکارهای ادبیات فارسی[۲][۳][۴]تألیف پرویز ناتل خانلری[۵]کشیده بوده و در همان سال به چاپ رسیده‌است. سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر از سال ۱۳۹۱ با مواد ارزشمند در کشور جمهوری چک ساخته شده‌است.[۶][۷]

منابع[ویرایش]

  1. تبیان، موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی. «کپی از آثار وزیری مقدم ادامه دارد». article.tebyan.net (به Persian). دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۷-۱۷.
  2. شاهکارهای ادبیات فارسی.
  3. «داستانهای دل‌انگیز ادبیات فارسی». www.goodreads.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۷-۱۷.
  4. شاهکارهای ادبیات فارسی.
  5. «ناتل خانلری».
  6. طراح این سیمرغ معروف کیست؟
  7. سیمرغ واقعاً بلورین