آینده یک پندار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آینده یک پندار
نویسنده(گان) زیگموند فروید
عنوان اصلی Die Zukunft einer Illusion
گونه(ها) روانکاوی
مطالعات فرهنگی
دین‌شناسی
ناشر هوگارث پرس, لندن
تاریخ انتشار ۱۹۲۷
شابک شابک: ‎۹۷۸-۰-۳۹۳-۰۰۸۳۱-۹
شماره اوسی‌ال‌سی 20479722

آینده یک پندار (به آلمانی: Die Zukunft einer Illusion) یکی از کتاب‌های زیگموند فروید درباره دین است. وی این کتاب را در سال ۱۹۲۷ نوشت. در این کتاب زیگموند فروید تفسیر خویش از منشاء پیدایش، توسعه، روانکاوی و آینده دین‌ها را بیان می‌کند. فروید به دین چون یک سامانه باور محور نگاه می‌کند.[۱]

از دیدگاه فروید، دین «روان آزردگی جهانی» نوع بشر است و تجلیات دینی را صرفاً باید نمونه‌ای از علایم روان رنجوری در افراد دانست. او مسئله ایمان به خدا را، تثبیتی از یک آرزوی حفاظت و حمایت توسط وجودی پدرگونه می داند، میل به کمک شدن و نجات یافتن. فروید ایدۀ خدای قادر مطلق را به عنوان تجلیل جمعی از انگارۀ پدر فردی تفسیر می کند. در حالی که بشر با بیدار شدن از پندارهای کودکانه و به کار بردن خرد و مهارت خود، اگر نتواند خود را نجات دهد، لااقل می‌تواند به خویشتن کمک کند.

فروید کوشش کرده تا توجه ما را به سوی آینده‌یی که در سر راه فرهنگ انسانی است جلب نماید. در فرایند گسترش اندیشه‌های خویش، وی دریافت که ناچار است که درباره منشاء پیدایش و اهداف فرهنگ انسانی چنان که هست، بررسی نماید. از دیدگاه فروید، اصطلاح فرهنگ انسانی همۀ مفاهیمی که زندگی انسانی را فراتر از شرایط جانوری برده است، را شامل می‌شود. این کتاب را هاشم رضی به فارسی برگردانده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Freud uses the German word Kultur. It has been translated sometimes as "culture" and sometimes as "civilization", denoting as it does a concept intermediate between these and at times inclusive of both.