آیزاک لویتان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ایساک لویتان
آیزاک لویتان، خودنگاره (۱۸۸۰)
نام هنگام تولدIsaac Ilyich Levitan
زادهٔ۳۰ اوت ۱۸۶۰
کیبارتای، پادشاهی لهستان، امپراتوری روسیه
درگذشت۴ اوت ۱۹۰۰ (۳۹ ساله)
مسکو
ملیتامپراتوری روسیه
شناخته‌شده براینقاشی
جنبشواقع‌گرایی، امپرسیونیسم

اسحاق لویتان (روسی: Исаа́к Ильи́ч Левита́н؛ زاده ۳۰ اوت ۱۸۶۰ - درگذشته ۴ اوت ۱۹۰۰) یک نقاش منظره اهل امپراتوری روسیه بود.

زندگی و کار[ویرایش]

آیزاک ایلیچ لویتان در ایالت کیبارتای، استان اوگوستو در پادشاهی لهستان، بخشی از امپراتوری روسیه (لیتوانی امروزی) در خانواده ای فقیر اما تحصیل کرده متولد شد. پدرش الیاشیو لویتان پسر یک خاخام بود، یشیوا را به اتمام رساند و خودآموز بود. او آلمانی و فرانسوی را در کاوناس آموخت و بعداً به عنوان مترجم در ساخت پل راه‌آهن برای یک شرکت ساختمانی فرانسوی کار کرد. در آغاز سال ۱۸۷۰، خانواده لویتان به مسکو نقل مکان کردند.

آیزاک لویتان در سپتامبر سال ۱۸۷۳، وارد مدرسه نقاشی، مجسمه‌سازی و معماری مسکو شد که برادر بزرگترش «آول» قبلاً دو سال در آن تحصیل کرده بود. پس از یک سال در کلاس و کپی آثار، به کلاس طبیعت گرایانه منتقل شد و به زودی پس از آن به کلاس منظره رفت. اساتید لویتان الکسی ساراسوف معروف، واسیلی پروف و واسیلی پولنوف بودند. در سال ۱۸۷۵ در مدرسه نیکولای چخوف، برادر نویسنده روسی، آنتون چخوف که بعداً نزدیکترین دوست لویتان شد، رفت.[۱]

در سال ۱۸۷۵، مادرش درگذشت و پدرش به شدت بیمار شد و نتوانست از چهار فرزند حمایت کند و در سال ۱۸۷۷ درگذشت. خانواده در فقر فرورفتند. برای حمایت از استعدادها و دستاوردهای لویتان، خاستگاه یهودی او و نگه داشتن وی در مدرسه، کمک هزینه درسی دریافت کرد و بورسیه شد.

برخی آثار[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Gregory, Serge (2015). Antosha & Levitasha. DeKalb: Northern Illinois University Press. pp. 10–11. ISBN 978-0-87580-731-7.

پیوند به بیرون[ویرایش]