آدریان کانن دویل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آدریان به همراه پدرش آرتور کانن دویل

آدریان کانن دویل (۱۹ نوامبر ۱۹۱۰–۳ ژوئن ۱۹۷۰) کوچک‌ترین پسر سر آرتور کانن دویل (خالق شخصیت شرلوک هلمز، کاراگاه مشاوره) بود. او طبعی ماجراجو داشت و به به بیشتر نقاط جهان سفر کرده بود. وی به عنوان کاشف، شکارچی و رانندهٔ اتومبیل‌های مسابقه شهرتی بدست آورد.

اقتباس‌های ادبی شرلوک هلمز[ویرایش]

او در سال ۱۹۵۲ تصمیم گرفت با نوشت جزئیات ماجراهایی که پدرش در داستان‌های شرلوک هلمز تنها به نام آن‌ها اشاره کرده بود طبع خود را در عالم نویسندگی نیز بازماند؛ بنابراین به سراغ جان دیکسون کار جنایی‌نویس خبرهٔ آمریکایی رفت و از وی خواست تا در این مورد با او همکاری کند. دیکسون کار که به خالق شرلوک هلمز علاقهٔ وافر داشت و در سال 1950 جایزه ی معتبر ادگار را برای نگارش کتاب { زندگینامه ی سر آرتور کانن دویل } بدست آورده بود پیشنهاد آدریان را پذیرفت و آن دو با همکاری یکدیگر شش داستان بر مبنای شخصیت شرلوک هلمز نوشتند. مجموعهٔ حاصل در سال ۱۹۵۳ منتشر شد و با استقبال گستردهٔ علاقه‌مندان شرلوک هلمز در سراسر جهان مواجه گردید.

بهره‌گیری از ذهن خلاق آدریان و تجربه و مهارت حرفه‌ای جان دیکسون کار که پیش از آن نیز رمان‌هایی بر مبنای شخصیت‌های آفریدهٔ نویسندگان دیگر نوشته بود، باعث شد سبک نگارش داستان‌های مشترک آن دو بسیار به سیاق نوشتاری سر آرتور کانن دویل نزدیک شود تا جایی که تمایز آن‌ها مجموعهٔ اصلی داستان‌های شرلوک هلمز چندان آسان نیست. چند سال بعد آدریان شش داستان دیگر به این مجموعه اضافه کرد و آن را با نام «ماجراهای جدید شرلوک هلمز» به چاپ رسانید.

ترجمه در ایران[ویرایش]

در سال ۱۳۹۰ شش عدد از داستان‌هایی را که آدریان و دیکسون کار با همکاری یکدیگر نوشتند توسط رامین آذر بهرام ترجمه و توسط انتشارات مروارید منتشر شد.

آن شش داستان عبارتند از:

۱-ماجرای هفت ساعت

۲-ماجرای جویندهٔ طلا

۳-ماجرای قماربازان مومی

۴-ماجرای معجزه در هایگیت

۵-ماجرای بارون سیه چرده

۶-ماجرای اتاق مهر و موم شده

منابع[ویرایش]

کتاب ماجراهای جدید شرلوک هلمز اثر آدریان کانن دویل و جان دیکسن کار به ترجمهٔ رامین آذر بهرام انتشارات مروارید