ملاعلی معصومی همدانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از آخوند ملا علی همدانی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آخوند ملاعلی معصومی همدانی
آخوند ملاعلی معصومی همدانی
شناسنامه
زادروز دوازدهم ربيع الاول ۱۲۱۳ قمري
بیست و دوم شهریور ۱۲۷۳ شمسی
زادگاه رزن، ایران
تاریخ مرگ ۱۳ تیر ۱۳۵۷ ه‍.ش
محل مرگ لندن، انگلستان
آرامگاه همدان،
دین اسلام
مذهب شیعهٔ دوازده امامی
اطلاعات سیاسی
پست‌ها فقیه بزرگ شیعه
استادان آخوند محمدتقی ثابتی
حاج شیخ علی دامغانی
آیت الله شیخ علی گنبدی همدانی
آیت الله شیخ عبدالنبی نوری
آیت الله العظمی شیخ محمدرضا تنکابنی

آیت‌الله ملاعلی معصومی همدانی (زاده ۱۲۷۳ ه‍.ش - ۱۳۵۷ ه‍.ش) معروف به «آقای آخوند» از مجتهدان شیعه همدان بود.

او در روستای وفس (رزن) متولد شد. پدرش مشهدی ابراهیم معصومی کشاورز بود. وی تحصیلات مقدماتی را در زادگاه خویش رزن انجام داد و به تهران رفت و علوم اسلامی را فراگرفت. با ورود شیخ عبدالکریم حائری یزدی به قم به آن شهر رفت و در حوزه علمیه قم به تحصیل پرداخت. پس از ده سال تحصیل در قم به تدریس پرداخحاج شیخ علی دامغانیت. نام پدر او ابراهیم بود و پس از مشاهدهٔ هوش و نبوغ فرزندش آخوند ملاعلی را نزد آخوند محمدتقی ثابتی برای آموختن و فراگیری قرآن فرستاد. آخوند همدانی پس از فراگیری مقدمات عازم شهر همدان شد و در حوزه علمیه آن شهر نزد عالمانی چون آیت الله میرزا عبدالرزاق محدث حائری و حاج شیخ علی دامغانی به تحصیل پرداخت و از محضر آیت الله شیخ علی گنبدی همدانی (از عرفای بزرگ و مدفون در قبرستان شیخان قم) بهره‌ها گرفت. همچنین در تهران نزد آیت الله شیخ عبدالنبی نوری و آیت الله العظمی شیخ محمدرضا تنکابنی به ادامه تحصیل پرداخت.[۱] در سال ۱۳۵۰ قمری بود که وقتی مردم همدان از شیخ عبدالکریم حائری یزدی تقاضا می‌نمایند که آخوند ملاعلی را جهت سرپرستی حوزه علمیه همدان به آن شهر برگردانند، وی با توجه به نیاز منطقه غرب کشور، پیشنهاد آنان را با می‌پذیرد و به آنان می‌فرماید: «من مجتهد عادلی را برای سرپرستی شما مردم همدان فرستادم.» او در همدان به تأسیس حوزه علمیه همدان و کتابخانه اقدام کرد و مساجد و مراکز مذهبی آن شهر را تعمیر کرد و به امور دینی مردم همدان رسیدگی می‌کرد.

او در ۳۱ تیر سال ۱۳۵۷ پس از آنکه برای معالجه به انگلستان رفته بود، درگذشت و در باغ بهشت همدان به خاک سپرده شد. از سروده‌های او:

در کشا قوس حوادث علما را مثلی استدر جهان هر عملی موجب عکس العملی است
آنکه شد صرف ستم پیشگی اندیشه اوعاقبت برکند اندیشه او ریشه او
روز مظلوم اگر تیره اگر مشموم استروز ظالم به یقین تیره‌تر از مظلوم است[۲]

در مراسم تشییع جنازه آیت الله آخوند که بزرگترین تظاهرات علنی علیه حکومت شاه در همدان تا آن زمان بود، شیشه چند بانک و مشروب فروشی با سنگ و چوب شکسته شد و در جریان تظاهرات دو نفر به اسامی فرج‌الله پهلوانی شورینی و جمشید شرفخانی به کشته شدند. دو نفر دیگر نیز به نام‌های ولی‌الله ملکی و محمود قادری مجروح و در بیمارستان بستری شدند. تظاهرات مردم همدان به حدی شدید بود که حتی مطبوعات و رادیوهای خارجی نیز آن را منعکس نمودند. رویتر دراین باره گزارش داد: «هنگامی که پلیس سعی می‌کرد از به آتش کشیدن یک منطقه ممنوعه به وسیله گروهی از مردم جلوگیری کند، شانزده نفر مجروح شدند… منابع مذکور گفتند که هنگام وقوع این حادثه صدای تیراندازی شنیده شده‌است. حادثه هنگامی آغاز شد که جمعی از مردم قصد داشتند در مراسم عزاداری یک رهبر مذهبی به نام آیت الله ملاعلی آخوند همدانی را شرکت کنند.همدان پرس

از او فرزندی به نام حسین باقی‌مانده که یکی از اعضای پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.

فعالیت‌های مهم[ویرایش]

  • تأسیس حوزهٔ علمیهٔ همدان
  • تعمیر مدرسهٔ مخروبهٔ آخوند ملا محمد حسن بن حسین مختاری
  • تأسیس کتابخانهٔ غرب
  • راه‌اندازی ماهنامهٔ پیک اسلام

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]