آتونه (قمر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اقمار مشتری مونتاژ مشتری و ماهواره های گالیله آیو اروپا گانمید و کالیستو . عکس برداری همه انها توسط وویجر ۱ صورت گرفته است.

آتونه ((به انگلیسی: Autonoe)، (یونانی: Αυτονόη) که با نام ژوپیتر XXVIII هم خوانده می‌شود، از قمرهای سیاره مشتری است. این قمر در سال۲۰۰۱ توسط تیمی از ستاره شناسان دانشگاه هاوایی به رهبری اسکات اس.شپرد و همکاران کشف شد؛ و با نام موقت اس/۲۰۰۱جی ۱ نامگذاری شد.[۱][۲][۳]

آتونه حدود۴ کیلومتر قطر دارد. متوسط مدارش ۲۴٬۲۶۴ مگامتر است و دوره آن ۷۷۲٫۱۶۸ روز بوده و انحراف آن ۱۵۱ درجه نسبت به دائرةالبروج و (۱۵۰ درجه نسبت به استوای مشتری) است. حرکت این قمر رجوعی و خروج از مرکز مدار آن ۰٫۳۶۹ است.

این قمر به گروه پاسیفه تعلق دارد که قمرهای نامنظمی دارد که با حرکت مخالف گرد و فاصله بین ۲۲٫۸ و ۲۴٫۱ گیگا متر وانحراف ۱۴۴٫۵° و ۱۵۸٫۳ درجه بدور مشتری می‌چرخند.

در ماه اوت ۲۰۰۳ به نام آتونه، چهرهٔ افسانه‌ای یونانی، فاتح زئوس (ژوپیتر)[۴] و براساس گفته بعضی از نویسندگان[۵]مادر خاریتسها نامگذاری شد.

منابع[ویرایش]

  1. IAUC 7900: Satellites of Jupiter[پیوند مرده] 2002 May 16 (discovery)
  2. MPEC 2002-J54: Eleven New Satellites of Jupiter 2002 May 15 (discovery and ephemeris)
  3. MPEC 2002-V03: S/2001 J 1 2002 November 1 (revised ephemeris)
  4. «IAU Website: Satellites of Jupiter, Saturn and Uranus». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ اکتبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۱۱ دسامبر ۲۰۱۵.
  5. USGS Astrogeology: Gazetteer of Planetary Nomenclature - Planetary Body Names and Discoverers